| Allicdata Part #: | MAX4546CPE-ND |
| Manufacturer Part#: |
MAX4546CPE |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Short Description: | IC SW BIDIRECT RF VIDEO 16-DIP |
| More Detail: | Video Switch IC 2 Channel 16-PDIP |
| DataSheet: | MAX4546CPE Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| 1 +: | 0.00000 |
| On-State Resistance (Max): | 20 Ohm |
| Base Part Number: | MAX4546 |
| Supplier Device Package: | 16-PDIP |
| Package / Case: | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Features: | Bi-Directional, Break-Before-Make, T-Switch Configuration |
| -3db Bandwidth: | 300MHz |
| Voltage - Supply, Dual (V±): | ±2.7 V ~ 6 V |
| Voltage - Supply, Single (V+): | 2.7 V ~ 12 V |
| Series: | -- |
| Number of Channels: | 2 |
| Switch Circuit: | SPST |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit: | 1:1 |
| Applications: | Video |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Tube |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The MAX4546CPE is a special purpose interface-analog switch that has a wide range of applications in industrial, commercial, and communications systems. It is used in a variety of fields such as wireless networking, automotive and medical systems, as well as for test and measurement equipment. This device is designed for use in applications requiring low voltage, low power, and very low capacitance. It features an integrated charge pump voltage regulator and can operate from a single supply voltage between 2.6V and 5.5V.
The MAX4546CPE consists of two analog switches implemented as CMOS devices. The cmos switches feature high switching speed, low impedance levels, and low power consumption. The CMOS switches are controlled by two control cards, the PRU-DAC and the PRU-ADC. Both control cards are powered by a charge pump regulator. The PRU-DAC is used to control the direction of the switch, while the PRU-ADC is used to control the power levels of the switches. Both control cards feature adjustable VIO and VREF settings.
The on-chip charge pump regulator is used to supply a regulated voltage (VIO) to the analog switch and its associated control cards. The VIO voltage can be adjusted to 2.6V - 5.5V within the acceptable range. The PRU-DAC and PRU-ADC control the direction of the switch and the power levels respectively. In addition to control inputs, the MAX4546CPE features two switch control pins (S1 and S2) for controlling the direction and power levels of the switch.
The MAX4546CPE has excellent on-resistance and capacitance values that make it ideal for controlling analog signals. It also offers a high input impedance, which means it can be used with signals ranging from dc to 30MHz without any need for additional buffering.It is also suitable for use as a switch driving high capacitive loads such as electrolytic capacitors, piezoelectric transducers, and inductors - making it an excellent choice for applications that require high accuracy and noise immunity.
The MAX4546CPE is designed for both low voltage and low power applications. Its low switch on resistance makes it ideal for use in energy-sensitive applications. It is designed with ESD protection on both inputs and outputs, for increased reliability in applications that require higher ESD levels.
Overall, the MAX4546CPE is an extremely versatile interface-analog switch that can be used in a variety of applications. It offers low power consumption, good noise immunity, and an adjustable voltage regulator. It is also engineered to provide high-precision signal switching and accurate control of analog signals. It is an ideal choice for demanding industrial, commercial, and communications applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MAX4823ETP+ | Maxim Integr... | 2.21 $ | 1355 | IC RELAY DRIVER 8CHAN 20-... |
| MAX4970EWC+T | Maxim Integr... | 1.37 $ | 1000 | IC OVERVOLTAGE PROT CTRLR... |
| MAX4211AEUE+ | Maxim Integr... | 1.41 $ | 39 | IC CURRENT MONITOR 1.5% 1... |
| MAX4566CSE+ | Maxim Integr... | 2.35 $ | 37 | IC VIDEO SWITCH DUAL SPST... |
| MAX4572CEI+ | Maxim Integr... | 4.62 $ | 1000 | IC AUDIO/VIDEO SWITCH 28Q... |
| MAX4358ECE+TD | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC VIDEO CROSSPOINT SWIT ... |
| MAX4556ESE+T | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC SWITCH TRIPLE SPDT 16S... |
| MAX4886ETO+T | Maxim Integr... | 1.6 $ | 1000 | IC QUAD HDMI/DVI 2:1 SW 4... |
| MAX4018EEE+ | Maxim Integr... | 2.73 $ | 300 | IC OPAMP VFB 150MHZ RRO 1... |
| MAX410CPA+ | Maxim Integr... | 3.44 $ | 204 | IC OPAMP GP 28MHZ 8DIPGen... |
| MAX454CPD | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MUX/VIDEOAMP 4CH 50MHZ... |
| MAX406BEPA+ | Maxim Integr... | 3.51 $ | 55 | IC OPAMP GP 8KHZ RRO 8DIP... |
| MAX4012ESA+ | Maxim Integr... | 1.97 $ | 25 | IC OPAMP VFB 200MHZ RRO 8... |
| MAX4690EAE+ | Maxim Integr... | 5.26 $ | 644 | IC SWITCH DUAL SPST 16SSO... |
| MAX40087AUT+T | Maxim Integr... | 0.88 $ | 1000 | SINGLE WIDEBAND LOW-NOISE... |
| MAX491CSD | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC TRANS RS485/RS422 14-S... |
| MAX4583ASE+ | Maxim Integr... | 1.27 $ | 147 | IC SWITCH TRIPLE SPDT 16S... |
| MAX4581EPE+ | Maxim Integr... | 1.55 $ | 54 | IC MULTIPLEXER 8X1 16DIP1... |
| MAX4653ESE+ | Maxim Integr... | 1.68 $ | 3 | IC SWITCH QUAD SPST 16SOI... |
| MAX4418EUD+T | Maxim Integr... | 2.15 $ | 1000 | IC OPAMP VFB 400MHZ RRO 1... |
| MAX4362EUB | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC ADSL DRIVER/RX 10-UMAX... |
| MAX4066ACSD | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SWITCH QUAD SPST 14SOI... |
| MAX4053ACSE | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC MULTIPLEXER TRPL 2X1 1... |
| MAX4220EEE+T | Maxim Integr... | 3.55 $ | 1000 | IC OPAMP VFB 200MHZ RRO 1... |
| MAX4615CPD | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SW QUAD ANLG SPST N/C ... |
| MAX4667ESE | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SWITCH DUAL SPST 16SOI... |
| MAX4712EUE | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC SWITCH QUAD SPST 16TSS... |
| MAX4713CSE | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SW QUAD ANLG SPST R/R ... |
| MAX4074BNESA | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC OPAMP GP 200KHZ RRO 8S... |
| MAX4205EUA | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC OPAMP BUFFER 720MHZ 8U... |
| MAX4742ELA+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SWITCH DUAL SPST 8UDFN... |
| MAX4742EUA+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SWITCH ANGL DUAL SPST ... |
| MAX4244ESD+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC OPAMP GP 90KHZ RRO 14S... |
| MAX418ESD+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC OPAMP GP 8KHZ RRO 14SO... |
| MAX4000EUA+ | Maxim Integr... | -- | 1605 | IC CNTRLR RF-DETECT 8-MSO... |
| MAX4810CTN+T | Maxim Integr... | 6.96 $ | 1000 | IC DIGITAL PULSER DL 56TQ... |
| MAX4420CSA | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DRIVER MOSFET 6A HS 8-... |
| MAX4915AEUK+T | Maxim Integr... | 0.92 $ | 2500 | IC SWITCH 1X1 SOT23-5Curr... |
| MAX4427ESA-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DRIVER DUAL MOSFET 1.5... |
| MAX4081TASA+ | Maxim Integr... | -- | 393 | IC OPAMP CURR SENSE 150KH... |
IC SWITCH DIGITAL 484FBGAPCIe Switch IC ...
IC AUD SWITCH USB 2.0 HS 10UTQFNAudio, U...
IC CROSSPOINT SWIT 32X16 80TQFPVideo Swi...
IC CROSSPOINT SWIT 32X16 144LQFPVideo Sw...
IC SWITCH TMDS BUFF 2:1 32LFCSPVideo Swi...
IC MULTIPLEXER TRPL 2X1 24TSSOPVideo Swi...
MAX4546CPE Datasheet/PDF