| Allicdata Part #: | MAX4556ESE+T-ND |
| Manufacturer Part#: |
MAX4556ESE+T |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Short Description: | IC SWITCH TRIPLE SPDT 16SOIC |
| More Detail: | Force Sense Switch IC 3 Channel 16-SO |
| DataSheet: | MAX4556ESE+T Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| On-State Resistance (Max): | 6 Ohm |
| Base Part Number: | MAX4556 |
| Supplier Device Package: | 16-SO |
| Package / Case: | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Features: | Break-Before-Make |
| -3db Bandwidth: | -- |
| Voltage - Supply, Dual (V±): | ±4.5 V ~ 20 V |
| Voltage - Supply, Single (V+): | 9 V ~ 40 V |
| Series: | -- |
| Number of Channels: | 3 |
| Switch Circuit: | SPDT |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit: | 2:1 |
| Applications: | Force Sense |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Maxim Integrated\'s MAX4556ESE+T is an advanced through-hole specialized analogue switch designed for single-pole, double-throw (SPDT) electrical switching and routing. As an analog switch, the MAX4556ESE+T is able to switch and route electrical signals, allowing signals to be switched between two distinct branches. It is designed with a low-noise, low-power dissipation, and low on-resistance construction, making it ideal for applications requiring a highly reliable switching appliance.
The MAX4556ESE+T is designed to be both economical and reliable. Its simple construction and design is facilitated by a SPDT switch architecture. This reduces the number of components required for its operation, allowing for low-resistance switching that is ideal for high-speed, low-power analog signals. Produced in Maxim Integrated\'s advanced PQFP package, the MAX4556ESE+T is a compact and dependable solution for any design.
In terms of its applications, the MAX4556ESE+T is ideal for portable devices, such as tablets and phones. Due to its low power dissipation, it can also be used for applications involving low-power analog signals, such as audio and radio-frequency signals, where low noise and minimal distortion are important. It is also suitable for controlled timing circuits and test applications. Furthermore, the high-impedance switching combined with the low-resistance routing makes it ideal for use in highly sensitive circuits where complex impedances may be present.
The MAX4556ESE+T\'s operation is based upon a P-channel MOSFET. The MOSFET is used to control a voltage across the transistor, which in turn activates an electromagnet for electrical switching. On a high logic signal, the transistor will be charged to turn on the electromagnet, resulting in the switch being opened or closed. Conversely, if a low logic signal is being sent, the charged current will deactivate the electromagnet and the switch will stay in its most recent state. This ensures that the switch will stay in its recent state, even if there is no input signal being sent.
The MAX4556ESE+T is ideal for low-power, low-noise analog switching applications. Its highly reliable construction and design makes it well suited for portable devices and other applications involving low-power analog signals. Its wide operating temperature range and PQFP package also makes it an ideal solution for time-critical and high-sensitivity applications. With its simple construction and low on-resistance, the MAX4556ESE+T is an excellent choice for efficient analog switching and routing.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MAX4823ETP+ | Maxim Integr... | 2.21 $ | 1355 | IC RELAY DRIVER 8CHAN 20-... |
| MAX4970EWC+T | Maxim Integr... | 1.37 $ | 1000 | IC OVERVOLTAGE PROT CTRLR... |
| MAX4211AEUE+ | Maxim Integr... | 1.41 $ | 39 | IC CURRENT MONITOR 1.5% 1... |
| MAX4566CSE+ | Maxim Integr... | 2.35 $ | 37 | IC VIDEO SWITCH DUAL SPST... |
| MAX4572CEI+ | Maxim Integr... | 4.62 $ | 1000 | IC AUDIO/VIDEO SWITCH 28Q... |
| MAX4358ECE+TD | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC VIDEO CROSSPOINT SWIT ... |
| MAX4556ESE+T | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC SWITCH TRIPLE SPDT 16S... |
| MAX4886ETO+T | Maxim Integr... | 1.6 $ | 1000 | IC QUAD HDMI/DVI 2:1 SW 4... |
| MAX4018EEE+ | Maxim Integr... | 2.73 $ | 300 | IC OPAMP VFB 150MHZ RRO 1... |
| MAX410CPA+ | Maxim Integr... | 3.44 $ | 204 | IC OPAMP GP 28MHZ 8DIPGen... |
| MAX454CPD | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MUX/VIDEOAMP 4CH 50MHZ... |
| MAX406BEPA+ | Maxim Integr... | 3.51 $ | 55 | IC OPAMP GP 8KHZ RRO 8DIP... |
| MAX4012ESA+ | Maxim Integr... | 1.97 $ | 25 | IC OPAMP VFB 200MHZ RRO 8... |
| MAX4690EAE+ | Maxim Integr... | 5.26 $ | 644 | IC SWITCH DUAL SPST 16SSO... |
| MAX40087AUT+T | Maxim Integr... | 0.88 $ | 1000 | SINGLE WIDEBAND LOW-NOISE... |
| MAX491CSD | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC TRANS RS485/RS422 14-S... |
| MAX4583ASE+ | Maxim Integr... | 1.27 $ | 147 | IC SWITCH TRIPLE SPDT 16S... |
| MAX4581EPE+ | Maxim Integr... | 1.55 $ | 54 | IC MULTIPLEXER 8X1 16DIP1... |
| MAX4653ESE+ | Maxim Integr... | 1.68 $ | 3 | IC SWITCH QUAD SPST 16SOI... |
| MAX4418EUD+T | Maxim Integr... | 2.15 $ | 1000 | IC OPAMP VFB 400MHZ RRO 1... |
| MAX4362EUB | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC ADSL DRIVER/RX 10-UMAX... |
| MAX4066ACSD | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SWITCH QUAD SPST 14SOI... |
| MAX4053ACSE | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC MULTIPLEXER TRPL 2X1 1... |
| MAX4220EEE+T | Maxim Integr... | 3.55 $ | 1000 | IC OPAMP VFB 200MHZ RRO 1... |
| MAX4615CPD | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SW QUAD ANLG SPST N/C ... |
| MAX4667ESE | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SWITCH DUAL SPST 16SOI... |
| MAX4712EUE | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC SWITCH QUAD SPST 16TSS... |
| MAX4713CSE | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SW QUAD ANLG SPST R/R ... |
| MAX4074BNESA | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC OPAMP GP 200KHZ RRO 8S... |
| MAX4205EUA | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC OPAMP BUFFER 720MHZ 8U... |
| MAX4742ELA+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SWITCH DUAL SPST 8UDFN... |
| MAX4742EUA+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SWITCH ANGL DUAL SPST ... |
| MAX4244ESD+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC OPAMP GP 90KHZ RRO 14S... |
| MAX418ESD+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC OPAMP GP 8KHZ RRO 14SO... |
| MAX4000EUA+ | Maxim Integr... | -- | 1605 | IC CNTRLR RF-DETECT 8-MSO... |
| MAX4810CTN+T | Maxim Integr... | 6.96 $ | 1000 | IC DIGITAL PULSER DL 56TQ... |
| MAX4420CSA | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DRIVER MOSFET 6A HS 8-... |
| MAX4915AEUK+T | Maxim Integr... | 0.92 $ | 2500 | IC SWITCH 1X1 SOT23-5Curr... |
| MAX4427ESA-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DRIVER DUAL MOSFET 1.5... |
| MAX4081TASA+ | Maxim Integr... | -- | 393 | IC OPAMP CURR SENSE 150KH... |
IC SWITCH DIGITAL 484FBGAPCIe Switch IC ...
IC AUD SWITCH USB 2.0 HS 10UTQFNAudio, U...
IC CROSSPOINT SWIT 32X16 80TQFPVideo Swi...
IC CROSSPOINT SWIT 32X16 144LQFPVideo Sw...
IC SWITCH TMDS BUFF 2:1 32LFCSPVideo Swi...
IC MULTIPLEXER TRPL 2X1 24TSSOPVideo Swi...
MAX4556ESE+T Datasheet/PDF