| Allicdata Part #: | MAX4547EPE-ND |
| Manufacturer Part#: |
MAX4547EPE |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Short Description: | IC SW BIDIRECT RF VIDEO 16-DIP |
| More Detail: | Video Switch IC 2 Channel 16-PDIP |
| DataSheet: | MAX4547EPE Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| 1 +: | 0.00000 |
| On-State Resistance (Max): | 20 Ohm |
| Base Part Number: | MAX4547 |
| Supplier Device Package: | 16-PDIP |
| Package / Case: | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Features: | Bi-Directional, Break-Before-Make, T-Switch Configuration |
| -3db Bandwidth: | 300MHz |
| Voltage - Supply, Dual (V±): | ±2.7 V ~ 6 V |
| Voltage - Supply, Single (V+): | 2.7 V ~ 12 V |
| Series: | -- |
| Number of Channels: | 2 |
| Switch Circuit: | SPDT |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit: | 2:1 |
| Applications: | Video |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Tube |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The MAX4547EPE is a special purpose analog switch designed to provide reliable switching performance in a wide range of applications. It is a monolithically integrated dual single-pole double-throw (SPDT) switch. It is designed to provide excellent linearity and switching characteristics over a wide range of temperature and supply voltage variations.
The MAX4547EPE analog switch combines two independent single-pole double-throw (SPDT) switches in a single package. The switches are designed for switching high-speed, low-voltage analog signals and provide SP3T switching in a space-saving package. The MAX4547EPE switches feature low voltage drop, as well as a low power consumption in the off state. The wide analog signal handling range from -30V to +30V makes the device suitable for many applications.
The MAX4547EPE works by switching a digital signal in accordance with the status of one or more control signals. The SPDT switch is route the digital signal between one of three lines. If the control line logic low, the digital signal is routed to the A connection; when it is a logic high, the signal is routed to the B connection. When the control line is in the mid-state, the signal is routed to the C connection.
The MAX4547EPE is available in a flexible 16-pin TSSOP package and provides excellent performance for switching high speed and low-voltage analog signal. It can be used in many analog signal processing applications such as signal conditioning, switching, signal routing, audio switching and filtering. In addition, it can be used for signal multiplexing, data acquisition, and communication systems.
The MAX4547EPE is a cost-effective and reliable solution for switching high speed, low voltage analog signals in a variety of applications. It is designed for use in a wide range of temperature and supply voltage conditions and offers very reliable switching performance. The device also allows for fast signal switching with a minimum of distortion and provides good linearity and adequate low frequency response.
The MAX4547EPE is an ideal solution for applications, where reliable switch performance is desired and a high switching speed is not required. It is a great choice for applications such as signal conditioning, signal routing, audio switching, filtering and multiplexing, data acquisition, and communication systems.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MAX4823ETP+ | Maxim Integr... | 2.21 $ | 1355 | IC RELAY DRIVER 8CHAN 20-... |
| MAX4970EWC+T | Maxim Integr... | 1.37 $ | 1000 | IC OVERVOLTAGE PROT CTRLR... |
| MAX4211AEUE+ | Maxim Integr... | 1.41 $ | 39 | IC CURRENT MONITOR 1.5% 1... |
| MAX4566CSE+ | Maxim Integr... | 2.35 $ | 37 | IC VIDEO SWITCH DUAL SPST... |
| MAX4572CEI+ | Maxim Integr... | 4.62 $ | 1000 | IC AUDIO/VIDEO SWITCH 28Q... |
| MAX4358ECE+TD | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC VIDEO CROSSPOINT SWIT ... |
| MAX4556ESE+T | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC SWITCH TRIPLE SPDT 16S... |
| MAX4886ETO+T | Maxim Integr... | 1.6 $ | 1000 | IC QUAD HDMI/DVI 2:1 SW 4... |
| MAX4018EEE+ | Maxim Integr... | 2.73 $ | 300 | IC OPAMP VFB 150MHZ RRO 1... |
| MAX410CPA+ | Maxim Integr... | 3.44 $ | 204 | IC OPAMP GP 28MHZ 8DIPGen... |
| MAX454CPD | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MUX/VIDEOAMP 4CH 50MHZ... |
| MAX406BEPA+ | Maxim Integr... | 3.51 $ | 55 | IC OPAMP GP 8KHZ RRO 8DIP... |
| MAX4012ESA+ | Maxim Integr... | 1.97 $ | 25 | IC OPAMP VFB 200MHZ RRO 8... |
| MAX4690EAE+ | Maxim Integr... | 5.26 $ | 644 | IC SWITCH DUAL SPST 16SSO... |
| MAX40087AUT+T | Maxim Integr... | 0.88 $ | 1000 | SINGLE WIDEBAND LOW-NOISE... |
| MAX491CSD | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC TRANS RS485/RS422 14-S... |
| MAX4583ASE+ | Maxim Integr... | 1.27 $ | 147 | IC SWITCH TRIPLE SPDT 16S... |
| MAX4581EPE+ | Maxim Integr... | 1.55 $ | 54 | IC MULTIPLEXER 8X1 16DIP1... |
| MAX4653ESE+ | Maxim Integr... | 1.68 $ | 3 | IC SWITCH QUAD SPST 16SOI... |
| MAX4418EUD+T | Maxim Integr... | 2.15 $ | 1000 | IC OPAMP VFB 400MHZ RRO 1... |
| MAX4362EUB | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC ADSL DRIVER/RX 10-UMAX... |
| MAX4066ACSD | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SWITCH QUAD SPST 14SOI... |
| MAX4053ACSE | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC MULTIPLEXER TRPL 2X1 1... |
| MAX4220EEE+T | Maxim Integr... | 3.55 $ | 1000 | IC OPAMP VFB 200MHZ RRO 1... |
| MAX4615CPD | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SW QUAD ANLG SPST N/C ... |
| MAX4667ESE | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SWITCH DUAL SPST 16SOI... |
| MAX4712EUE | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC SWITCH QUAD SPST 16TSS... |
| MAX4713CSE | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SW QUAD ANLG SPST R/R ... |
| MAX4074BNESA | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC OPAMP GP 200KHZ RRO 8S... |
| MAX4205EUA | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC OPAMP BUFFER 720MHZ 8U... |
| MAX4742ELA+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SWITCH DUAL SPST 8UDFN... |
| MAX4742EUA+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SWITCH ANGL DUAL SPST ... |
| MAX4244ESD+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC OPAMP GP 90KHZ RRO 14S... |
| MAX418ESD+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC OPAMP GP 8KHZ RRO 14SO... |
| MAX4000EUA+ | Maxim Integr... | -- | 1605 | IC CNTRLR RF-DETECT 8-MSO... |
| MAX4810CTN+T | Maxim Integr... | 6.96 $ | 1000 | IC DIGITAL PULSER DL 56TQ... |
| MAX4420CSA | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DRIVER MOSFET 6A HS 8-... |
| MAX4915AEUK+T | Maxim Integr... | 0.92 $ | 2500 | IC SWITCH 1X1 SOT23-5Curr... |
| MAX4427ESA-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DRIVER DUAL MOSFET 1.5... |
| MAX4081TASA+ | Maxim Integr... | -- | 393 | IC OPAMP CURR SENSE 150KH... |
IC SWITCH DIGITAL 484FBGAPCIe Switch IC ...
IC AUD SWITCH USB 2.0 HS 10UTQFNAudio, U...
IC CROSSPOINT SWIT 32X16 80TQFPVideo Swi...
IC CROSSPOINT SWIT 32X16 144LQFPVideo Sw...
IC SWITCH TMDS BUFF 2:1 32LFCSPVideo Swi...
IC MULTIPLEXER TRPL 2X1 24TSSOPVideo Swi...
MAX4547EPE Datasheet/PDF