| Allicdata Part #: | MAX4573CAI+-ND |
| Manufacturer Part#: |
MAX4573CAI+ |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Short Description: | IC AUDIO/VIDEO SWITCH 11 28SSOP |
| More Detail: | Audio, Video Switch IC 11 Channel 28-SSOP |
| DataSheet: | MAX4573CAI+ Datasheet/PDF |
| Quantity: | 88 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| On-State Resistance (Max): | 35 Ohm |
| Base Part Number: | MAX4573 |
| Supplier Device Package: | 28-SSOP |
| Package / Case: | 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Features: | Clickless, SPI |
| -3db Bandwidth: | 150MHz |
| Voltage - Supply, Dual (V±): | -- |
| Voltage - Supply, Single (V+): | 2.7 V ~ 5.25 V |
| Series: | -- |
| Number of Channels: | 11 |
| Switch Circuit: | SPST |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit: | 1:1 |
| Applications: | Audio, Video |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Tube |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The MAX4573CAI+ is an analog switch featured to be a Special Purpose Interface. It is mainly used in a variety of applications, such as digital-to-analog switch (DAS), multiplexer systems, or any other devices that require the capability of converting digital signals into analog signals, or analog signals into digital signals. Since it is an analog switch, it is naturally designed with a host of advantages that help devices gain an even higher level of performance.
The MAX4573CAI+ is a single-pole double-throw (SPDT) analog switch, which essentially means that it has two outputs, two inputs, and one common input/output. The device also has an on-off control logic and uses low power dissipation while in its on-state, making it a great choice for power-sensitive applications. Additionally, the device has very low charge injection and low offset voltage, meaning it is perfect for applications that require precise switch performance.
In terms of its working principle, the MAX4573CAI+ works by using an on-state current source based on the instruction received from the control logic. This current source causes the device to switch on when a control logic level is applied. The device then stays in this on-state until the on-state current drops below the off-state current. Depending on the logic input level, the device can also switch off when the current drops below the off-state current.
The MAX4573CAI+ is an ideal choice for applications that require high levels of performance, reliability, and integration. It offers low on-state leakage and charge injection, which are both important factors in creating accurate and reliable connections. Additionally, the device has a fast switching time, making it perfect for digital-to-analog switching.
The MAX4573CAI+ has a wide range of applications including audio switch systems, switches for data and address buses, switches for multiplexers, power switches, and switches for analog applications. It is typically used in systems that require high accuracy, low distortion, and high speed. Its ability to operate at very low power also makes it popular among mobile device manufacturers.
Overall, the MAX4573CAI+ is an important part of any Interface-Analog Switches-Special Purpose setup. Its low leakage current, low charge injection, low offset voltage, fast switching time, and low power dissipation make it the ideal choice for a variety of applications. With its improved performance and increased reliability, the MAX4573CAI+ ensures that high-quality audio, video, and other related signals are accurately transmitted with very minimal distortion.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MAX4823ETP+ | Maxim Integr... | 2.21 $ | 1355 | IC RELAY DRIVER 8CHAN 20-... |
| MAX4970EWC+T | Maxim Integr... | 1.37 $ | 1000 | IC OVERVOLTAGE PROT CTRLR... |
| MAX4211AEUE+ | Maxim Integr... | 1.41 $ | 39 | IC CURRENT MONITOR 1.5% 1... |
| MAX4566CSE+ | Maxim Integr... | 2.35 $ | 37 | IC VIDEO SWITCH DUAL SPST... |
| MAX4572CEI+ | Maxim Integr... | 4.62 $ | 1000 | IC AUDIO/VIDEO SWITCH 28Q... |
| MAX4358ECE+TD | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC VIDEO CROSSPOINT SWIT ... |
| MAX4556ESE+T | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC SWITCH TRIPLE SPDT 16S... |
| MAX4886ETO+T | Maxim Integr... | 1.6 $ | 1000 | IC QUAD HDMI/DVI 2:1 SW 4... |
| MAX4018EEE+ | Maxim Integr... | 2.73 $ | 300 | IC OPAMP VFB 150MHZ RRO 1... |
| MAX410CPA+ | Maxim Integr... | 3.44 $ | 204 | IC OPAMP GP 28MHZ 8DIPGen... |
| MAX454CPD | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MUX/VIDEOAMP 4CH 50MHZ... |
| MAX406BEPA+ | Maxim Integr... | 3.51 $ | 55 | IC OPAMP GP 8KHZ RRO 8DIP... |
| MAX4012ESA+ | Maxim Integr... | 1.97 $ | 25 | IC OPAMP VFB 200MHZ RRO 8... |
| MAX4690EAE+ | Maxim Integr... | 5.26 $ | 644 | IC SWITCH DUAL SPST 16SSO... |
| MAX40087AUT+T | Maxim Integr... | 0.88 $ | 1000 | SINGLE WIDEBAND LOW-NOISE... |
| MAX491CSD | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC TRANS RS485/RS422 14-S... |
| MAX4583ASE+ | Maxim Integr... | 1.27 $ | 147 | IC SWITCH TRIPLE SPDT 16S... |
| MAX4581EPE+ | Maxim Integr... | 1.55 $ | 54 | IC MULTIPLEXER 8X1 16DIP1... |
| MAX4653ESE+ | Maxim Integr... | 1.68 $ | 3 | IC SWITCH QUAD SPST 16SOI... |
| MAX4418EUD+T | Maxim Integr... | 2.15 $ | 1000 | IC OPAMP VFB 400MHZ RRO 1... |
| MAX4362EUB | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC ADSL DRIVER/RX 10-UMAX... |
| MAX4066ACSD | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SWITCH QUAD SPST 14SOI... |
| MAX4053ACSE | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC MULTIPLEXER TRPL 2X1 1... |
| MAX4220EEE+T | Maxim Integr... | 3.55 $ | 1000 | IC OPAMP VFB 200MHZ RRO 1... |
| MAX4615CPD | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SW QUAD ANLG SPST N/C ... |
| MAX4667ESE | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SWITCH DUAL SPST 16SOI... |
| MAX4712EUE | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC SWITCH QUAD SPST 16TSS... |
| MAX4713CSE | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SW QUAD ANLG SPST R/R ... |
| MAX4074BNESA | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC OPAMP GP 200KHZ RRO 8S... |
| MAX4205EUA | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC OPAMP BUFFER 720MHZ 8U... |
| MAX4742ELA+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SWITCH DUAL SPST 8UDFN... |
| MAX4742EUA+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SWITCH ANGL DUAL SPST ... |
| MAX4244ESD+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC OPAMP GP 90KHZ RRO 14S... |
| MAX418ESD+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC OPAMP GP 8KHZ RRO 14SO... |
| MAX4000EUA+ | Maxim Integr... | -- | 1605 | IC CNTRLR RF-DETECT 8-MSO... |
| MAX4810CTN+T | Maxim Integr... | 6.96 $ | 1000 | IC DIGITAL PULSER DL 56TQ... |
| MAX4420CSA | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DRIVER MOSFET 6A HS 8-... |
| MAX4915AEUK+T | Maxim Integr... | 0.92 $ | 2500 | IC SWITCH 1X1 SOT23-5Curr... |
| MAX4427ESA-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DRIVER DUAL MOSFET 1.5... |
| MAX4081TASA+ | Maxim Integr... | -- | 393 | IC OPAMP CURR SENSE 150KH... |
IC SWITCH DIGITAL 484FBGAPCIe Switch IC ...
IC AUD SWITCH USB 2.0 HS 10UTQFNAudio, U...
IC CROSSPOINT SWIT 32X16 80TQFPVideo Swi...
IC CROSSPOINT SWIT 32X16 144LQFPVideo Sw...
IC SWITCH TMDS BUFF 2:1 32LFCSPVideo Swi...
IC MULTIPLEXER TRPL 2X1 24TSSOPVideo Swi...
MAX4573CAI+ Datasheet/PDF