| Allicdata Part #: | MAX4598EAP-ND |
| Manufacturer Part#: |
MAX4598EAP |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Short Description: | IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 20SSOP |
| More Detail: | Audio Switch IC 2 Channel 20-SSOP |
| DataSheet: | MAX4598EAP Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| 1 +: | 0.00000 |
| On-State Resistance (Max): | 75 Ohm |
| Base Part Number: | MAX4598 |
| Supplier Device Package: | 20-SSOP |
| Package / Case: | 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Features: | Differential Compatibility |
| -3db Bandwidth: | -- |
| Voltage - Supply, Dual (V±): | ±2.7 V ~ 6 V |
| Voltage - Supply, Single (V+): | 2.7 V ~ 12 V |
| Series: | -- |
| Number of Channels: | 2 |
| Switch Circuit: | -- |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit: | 4:1 |
| Applications: | Audio |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Obsolete |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Tube |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The MAX4598EAP is a specialized analog switch integrated circuit which provides a low-on-resistance, low-on-capacitance switching solution for a variety of interfaces. It was designed to facilitate analog signal connection between input and output devices, enabling the user to easily manage data traffic. It is suitable for high-speed, high-precision applications.
Introduction
The MAX4598EAP is a single-pole/double-throw (SPDT) analog switch ideal for use in single or multiplexer applications including multiplexed data converters and mixed-signal systems. It was designed to improve system performance by providing a higher speed, higher linearity, lower on-resistance, and lower on-capacitance switching solution. Additionally, its on-resistance is low enough to be treated as a low-value, ideal switch in many applications. The MAX4598EAP is available in a standard 8-pin SOIC thermally enhanced package.
Application Field
The MAX4598EAP is ideally suited for high-speed data acquisition systems and noise sensitive applications. It can be used in multiplexing applications such as data converters, radio frequency (RF) receiver systems, digital-to-analog converters (DACs), and serial ports. The MAX4598EAP is also useful in various types of switching systems, such as filter banks, video routing systems, and small form-factor switches.
Operation
The MAX4598EAP has two independent analog switches that can be individually enabled or disabled by two external control signals. It has an on-resistance of 0.7 ohms and an on-resistance tolerance of ± 5% with a VCC supply from 3.0 V to 5.5 V. The on-resistances of the two switches are matched to within 0.2 ohms. Each channel is designed such that a logic high is used to enable the channel, while a logic low will disconnect the channel. The switch can handle up to 15 mA of current with a DC couple of ± 8V.
Working Principle
The MAX4598EAP works by using two insulated gates which act as a semiconductor switch between the source and the sink. When the logic signal is low, the gates are off, disconnecting the source and the sink. When the logic signal is high, the gates are on and connecting the source and the sink. This allows the user to easily switch and control the flow of data.
Conclusion
The MAX4598EAP is an ideal solution for high-speed data acquisition systems, noise sensitive applications, and other types of switching applications. With its low-on-resistance, low-on-capacitance switching solution, the MAX4598EAP enables the user to easily manage data traffic, improve system performance, and ensure precision operations.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MAX4823ETP+ | Maxim Integr... | 2.21 $ | 1355 | IC RELAY DRIVER 8CHAN 20-... |
| MAX4970EWC+T | Maxim Integr... | 1.37 $ | 1000 | IC OVERVOLTAGE PROT CTRLR... |
| MAX4211AEUE+ | Maxim Integr... | 1.41 $ | 39 | IC CURRENT MONITOR 1.5% 1... |
| MAX4566CSE+ | Maxim Integr... | 2.35 $ | 37 | IC VIDEO SWITCH DUAL SPST... |
| MAX4572CEI+ | Maxim Integr... | 4.62 $ | 1000 | IC AUDIO/VIDEO SWITCH 28Q... |
| MAX4358ECE+TD | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC VIDEO CROSSPOINT SWIT ... |
| MAX4556ESE+T | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC SWITCH TRIPLE SPDT 16S... |
| MAX4886ETO+T | Maxim Integr... | 1.6 $ | 1000 | IC QUAD HDMI/DVI 2:1 SW 4... |
| MAX4018EEE+ | Maxim Integr... | 2.73 $ | 300 | IC OPAMP VFB 150MHZ RRO 1... |
| MAX410CPA+ | Maxim Integr... | 3.44 $ | 204 | IC OPAMP GP 28MHZ 8DIPGen... |
| MAX454CPD | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MUX/VIDEOAMP 4CH 50MHZ... |
| MAX406BEPA+ | Maxim Integr... | 3.51 $ | 55 | IC OPAMP GP 8KHZ RRO 8DIP... |
| MAX4012ESA+ | Maxim Integr... | 1.97 $ | 25 | IC OPAMP VFB 200MHZ RRO 8... |
| MAX4690EAE+ | Maxim Integr... | 5.26 $ | 644 | IC SWITCH DUAL SPST 16SSO... |
| MAX40087AUT+T | Maxim Integr... | 0.88 $ | 1000 | SINGLE WIDEBAND LOW-NOISE... |
| MAX491CSD | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC TRANS RS485/RS422 14-S... |
| MAX4583ASE+ | Maxim Integr... | 1.27 $ | 147 | IC SWITCH TRIPLE SPDT 16S... |
| MAX4581EPE+ | Maxim Integr... | 1.55 $ | 54 | IC MULTIPLEXER 8X1 16DIP1... |
| MAX4653ESE+ | Maxim Integr... | 1.68 $ | 3 | IC SWITCH QUAD SPST 16SOI... |
| MAX4418EUD+T | Maxim Integr... | 2.15 $ | 1000 | IC OPAMP VFB 400MHZ RRO 1... |
| MAX4362EUB | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC ADSL DRIVER/RX 10-UMAX... |
| MAX4066ACSD | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SWITCH QUAD SPST 14SOI... |
| MAX4053ACSE | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC MULTIPLEXER TRPL 2X1 1... |
| MAX4220EEE+T | Maxim Integr... | 3.55 $ | 1000 | IC OPAMP VFB 200MHZ RRO 1... |
| MAX4615CPD | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SW QUAD ANLG SPST N/C ... |
| MAX4667ESE | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SWITCH DUAL SPST 16SOI... |
| MAX4712EUE | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC SWITCH QUAD SPST 16TSS... |
| MAX4713CSE | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SW QUAD ANLG SPST R/R ... |
| MAX4074BNESA | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC OPAMP GP 200KHZ RRO 8S... |
| MAX4205EUA | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC OPAMP BUFFER 720MHZ 8U... |
| MAX4742ELA+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SWITCH DUAL SPST 8UDFN... |
| MAX4742EUA+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SWITCH ANGL DUAL SPST ... |
| MAX4244ESD+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC OPAMP GP 90KHZ RRO 14S... |
| MAX418ESD+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC OPAMP GP 8KHZ RRO 14SO... |
| MAX4000EUA+ | Maxim Integr... | -- | 1605 | IC CNTRLR RF-DETECT 8-MSO... |
| MAX4810CTN+T | Maxim Integr... | 6.96 $ | 1000 | IC DIGITAL PULSER DL 56TQ... |
| MAX4420CSA | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DRIVER MOSFET 6A HS 8-... |
| MAX4915AEUK+T | Maxim Integr... | 0.92 $ | 2500 | IC SWITCH 1X1 SOT23-5Curr... |
| MAX4427ESA-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DRIVER DUAL MOSFET 1.5... |
| MAX4081TASA+ | Maxim Integr... | -- | 393 | IC OPAMP CURR SENSE 150KH... |
IC SWITCH DIGITAL 484FBGAPCIe Switch IC ...
IC AUD SWITCH USB 2.0 HS 10UTQFNAudio, U...
IC CROSSPOINT SWIT 32X16 80TQFPVideo Swi...
IC CROSSPOINT SWIT 32X16 144LQFPVideo Sw...
IC SWITCH TMDS BUFF 2:1 32LFCSPVideo Swi...
IC MULTIPLEXER TRPL 2X1 24TSSOPVideo Swi...
MAX4598EAP Datasheet/PDF