| Allicdata Part #: | MAX5421BEUB+T-ND |
| Manufacturer Part#: |
MAX5421BEUB+T |
| Price: | $ 1.95 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Short Description: | IC VOLTAGE DIVIDER DGLT 10MSOP |
| More Detail: | Digital Potentiometer 15k Ohm 1 Circuit 4 Taps Par... |
| DataSheet: | MAX5421BEUB+T Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 2500 +: | $ 1.77049 |
Specifications
| Memory Type: | Volatile |
| Base Part Number: | MAX5421 |
| Supplier Device Package: | 10-uMAX |
| Package / Case: | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Resistance - Wiper (Ohms) (Typ): | 500 |
| Temperature Coefficient (Typ): | -- |
| Tolerance: | -- |
| Features: | -- |
| Voltage - Supply: | 5V, ±5V |
| Series: | -- |
| Interface: | Parallel |
| Resistance (Ohms): | 15k |
| Number of Taps: | 4 |
| Number of Circuits: | 1 |
| Configuration: | Potentiometer |
| Taper: | Linear |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The MAX5421BEUB+T digital potentiometer device offers an adjustable resistive value with broad application possibilities. It has five digitally- addressable terminals, including two common terminals. Each of the three independent wiper terminals has its own resistor element, which is connected between the two common terminals. The resistor element can be switched with a variety of application-specific features such as trim, select and gain control. The MAX5421BEUB+T combines two digital potentiometer devices into one IC. This includes two 10kΩ resistor elements, one connected to a 7-bit word encoded register, the other connected to a 3-bit word encoded register. The 3-bit word encoder is suitable for register entry and the 7-bit word encoder allows finer resolution. The MAX5421BEUB+T operates on a voltage supply of 2.5V to 5.5V and provides an equivalent of 7 bits of resolution for each channel. The MAX5421BEUB+T also provides an I2C-compatible interface that permits an external device to directly control the wiper setting. The device will accept up to two slave-select bits, allowing up to four digital potentiometers to be operated in parallel. The device also features an active shutdown mode that is used to minimize power consumption when the device is not in use.The MAX5421BEUB+T has two internal registers that store the last valid status of the digital potentiometer. The first register stores the 7-bit word encoded settings, while the second stores the 3-bit word encoded settings. This allows the device to maintain the last valid wiper setting while the device is powered down. The MAX5421BEUB+T digital potentiometer is used in a variety of applications where precise control of a resistive element is necessary. It is often used for analog signal conditioning and gain control, as well as for reducing noise and increasing stability in analog circuits. Additionally, the device is used for voltage control in switching power supplies and for trim and select applications. The MAX5421BEUB+T is a versatile digital potentiometer device and its applications are quite broad. It can be used in a variety of applications where precise control of a resistive element is required. It is easy to setup and use, thanks to the I2C-compatible interface, and its 7-bit resolution provides precise control over the setting of the digital potentiometer. The device is constructed from metal oxide semiconductor (MOS) technology and is capable of operating at temperatures up to 125°C. In summary, the MAX5421BEUB+T digital potentiometer is an ideal solution for data acquisition in a variety of analog circuits. Its I2C-compatible interface and its 7-bit resolution makes it easy to interface with a variety of digital systems. Furthermore, its active shutdown mode allows the device to minimize power consumption when not in use. With its broad range of applications and its reliable performance, the MAX5421BEUB+T is an ideal solution for data acquisition applications with digital potentiometers.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "MAX5" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MAX5019ESA+ | Maxim Integr... | 3.19 $ | 578 | IC REG CTRLR FLYBACK 8SOI... |
| MAX5991BETP+T | Maxim Integr... | 2.67 $ | 1000 | IC PWR DEVICE IEEE 802.3A... |
| MAX5090CATE+ | Maxim Integr... | 9.91 $ | 742 | IC REG BUCK ADJ 2A 16TQFN... |
| MAX5035BASA/V+ | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC REG BUCK 5V 1A 8SOICBu... |
| MAX5060ATI | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC REG CTRLR BUCK 28TQFNB... |
| MAX5062CASA+ | Maxim Integr... | 7.8 $ | 200 | IC MOSFET DRIVER 8-SOICHa... |
| MAX548AEPA+ | Maxim Integr... | 3.49 $ | 200 | IC DAC 8BIT DUAL ASYNCH 8... |
| MAX5413EUD+ | Maxim Integr... | -- | 155 | IC POT DGTL DUAL 256-TAP ... |
| MAX500BCWE+ | Maxim Integr... | 5.99 $ | 224 | IC DAC CMOS QUAD SRL 8BIT... |
| MAX5386NATE+ | Maxim Integr... | 2.61 $ | 40 | IC DGTL POT 256TAP DUAL 1... |
| MAX5455EUD+T | Maxim Integr... | 1.87 $ | 1000 | IC POT DGTL DUAL 256-TAP ... |
| MAX5156BEPE+ | Maxim Integr... | 9.3 $ | 45 | IC DAC 12BIT DUAL LP SER ... |
| MAX5153AEEE+T | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC DAC 13BIT DUAL LP SER ... |
| MAX510BEWE | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DAC QUAD SERIAL 8BIT 1... |
| MAX520AEPE | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DAC QUAD SER 8BIT R/R ... |
| MAX5911ESA | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SW HOTSWAP -48V SWAPPE... |
| MAX539ACSA | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DAC SERIAL 5V LP 12BIT... |
| MAX543BEJA | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DAC CMOS MULTI 12BIT 8... |
| MAX5701AUB+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DACBit Digital to Anal... |
| MAX5492LA10000+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | RES NETWORK 2 RES MULT OH... |
| MAX5988CETP+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC CTRLR PD IEEE 802.3AF ... |
| MAX5035EASA+ | Maxim Integr... | 3.06 $ | 219 | IC REG BUCK ADJ 1A 8SOICB... |
| MAX5071BAUA+ | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC REG CTRLR FLYBACK 8UMA... |
| MAX5120AEEE | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC DAC SERIAL 12BIT W/REF... |
| MAX5991BEVKIT# | Maxim Integr... | 64.56 $ | 1000 | EVAL KIT FOR MAX5991MAX59... |
| MAX5052BEUA | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC REG CTRLR BST ISO PWM ... |
| MAX5933BESA+ | Maxim Integr... | 4.6 $ | 248 | IC HOT-SWAP CONTROLLER 8-... |
| MAX5712EUT+T | Maxim Integr... | 1.23 $ | 2500 | IC DAC SERIAL 12BIT 1CH S... |
| MAX5141EUA+ | Maxim Integr... | 6.08 $ | 418 | IC DAC 14BIT SER/VOLT I/O... |
| MAX5394LATA+T | Maxim Integr... | 0.48 $ | 2500 | IC DGTL POT 256POS 10KOHM... |
| MAX5472EZT+T | Maxim Integr... | 0.41 $ | 1000 | IC POT DGTL 32TAP NV TSOT... |
| MAX5529GUA+ | Maxim Integr... | 0.69 $ | 367 | IC DGTL POT 1TIME PROGR 8... |
| MAX543ACWE+ | Maxim Integr... | 8.88 $ | 10 | IC DAC 12BIT MULT SERIAL ... |
| MAX5489ETE#TG16 | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC POT DGTL DUAL 256-TAP ... |
| MAX5187BEEG+T | Maxim Integr... | 2.15 $ | 1000 | IC DAC 8BIT 40MHZ 24-QSOP... |
| MAX5594EUG+T | Maxim Integr... | 2.54 $ | 1000 | IC DAC 8BIT OCTAL BUFF 24... |
| MAX5550ETE+T | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC DAC 10BIT DUAL 30MA 16... |
| MAX5904ESA+T | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC HOT-SWAP CTRLR DUAL 8-... |
| MAX514BEWI+T | Maxim Integr... | 18.24 $ | 1000 | IC DAC 12BIT QUAD SER 28S... |
| MAX506BCWP | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DAC CMOS QUAD 8BIT R-R... |
Latest Products
CAT5411YI50
IC DGTL POT INTERFACE 24TSSOPDigital Pot...
ISL23448UFRZ-TK
IC DGTL POT 4CH 50K 20QFNDigital Potenti...
ISL23345WFRZ-TK
IC DGTL POT 256POS 10K 20TSSOPDigital Po...
CAT5128TBI-50GT3
IC POT DPP 32TAP U/D SOT23-8Digital Pote...
CAT5114ZI-10-GT3
IC POT DPP NV 32TAP U/D 8MSOPDigital Pot...
ISL95811WFUZ-TK
IC POT 256TAPS 5BYTES 8-MSOPDigital Pote...
MAX5421BEUB+T Datasheet/PDF