| Allicdata Part #: | MAX6250BCSA+T-ND |
| Manufacturer Part#: |
MAX6250BCSA+T |
| Price: | $ 2.46 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Short Description: | IC VREF SERIES 5V 8SOIC |
| More Detail: | Series, Buried Zener Voltage Reference IC ±0.1% 1... |
| DataSheet: | MAX6250BCSA+T Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | $ 2.46000 |
| 10 +: | $ 2.38620 |
| 100 +: | $ 2.33700 |
| 1000 +: | $ 2.28780 |
| 10000 +: | $ 2.21400 |
| Noise - 0.1Hz to 10Hz: | 3µVp-p |
| Base Part Number: | MAX6250 |
| Supplier Device Package: | 8-SOIC |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Current - Supply: | 3.3mA |
| Voltage - Input: | 8 V ~ 36 V |
| Noise - 10Hz to 10kHz: | 2.5µVrms |
| Series: | -- |
| Temperature Coefficient: | 5ppm/°C |
| Tolerance: | ±0.1% |
| Current - Output: | 15mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 5V |
| Output Type: | Fixed |
| Reference Type: | Series, Buried Zener |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The MAX6250BCSA+T is a dual operational amplifier and generation voltage reference in a tiny 5-pin SOT23 package, that can be configured for a wide range of applications. It provides two high-speed, high-output voltage/current convertors with a wide input and a Vref supplied to both inputs. Combined with its minimally adjustable 0.5% overall accuracy and wide temperature range, it enables designers to achieve exceptional performance and accuracy.
The MAX6250BCSA+T is part of a family of ultra-low power, highly accurate voltage reference products with industry-leading levels of accuracy, noise and stability. These products are suitable to be used in a wide range of low voltage applications. For example, they can be used in systems like portable medical devices, digital still cameras, smart phones, laptops and in automotive applications.
The MAX6250BCSA+T is designed to provide an accurate low-voltage precision reference for a variety of analog and digital circuit applications. It features a 0.5% overall accuracy and a wide temperature range of -40°C to +125°C. The MAX6250BCSA+T comprises of two amplifiers, one linear output and one charge pump for providing the required output voltage. The dual op-amps provide an input and output connected by an internal voltage reference, which provides a stable voltage reference with excellent accuracy.
In operation, the two amplifiers are arranged so that when a voltage differential is applied to their inputs, they can compare the input voltages. The linear amplifier output voltage is then a function of the differential voltage as it is multiplied or divided across its input terminals. When the linear amplifier output reaches its maximum or minimum value, the charge pump amplifier output is then used to adjust the output voltage linearly until it reaches the desired level. This adjustment is provided by the internal voltage reference, which is connected to the amplifier inputs.
The MAX6250BCSA+T operates from a single 3.3V (or 2.5V) supply and provides both rail-to-rail input and output capability. The MAX6250BCSA+T also features low-power shutdown capability to conserve power and also features low-power rail-to-rail outputs for low-noise performance. Additionally, the MAX6250BCSA+T features an auxiliary output for use in fault detection circuits, as well as a status output for additional external testing.
Overall, the MAX6250BCSA+T is an ideal choice for applications that require precise and stable voltage references, due to its wide temperature range, high output performance and low-power consumption. This voltage reference provides precise and stable voltage references, ideal for use in any application requiring precise voltage reference. Additionally, the MAX6250BCSA+T is suitable for portable medical devices, digital still cameras, smart phones, laptops and automotive applications, due to its excellent temperature stability and low-power consumption.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MAX664ESA+ | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC REG LINEAR NEG ADJ 8SO... |
| MAX6320PUK29CY+T | Maxim Integr... | -- | 2500 | IC MPU/RESET CIRC 2.93V S... |
| MAX691CPE+ | Maxim Integr... | 7.42 $ | 706 | IC MPU SUPERVISORY CIRCUI... |
| MAX653CSA+ | Maxim Integr... | 1.37 $ | 302 | IC REG BUCK ADJ/3V 225MA ... |
| MAX6328UR30+T | Maxim Integr... | 0.78 $ | 2500 | IC MPU/RESET CIRC 3.00V S... |
| MAX6759UTTD0+T | Maxim Integr... | 2.62 $ | 1752 | IC DETECT VOLT WINDOW SOT... |
| MAX6838XSD1+T | Maxim Integr... | 3.37 $ | 989 | IC MPU SUPERVISOR SC70-4S... |
| MAX6414UK22+T | Maxim Integr... | 1.02 $ | 2500 | IC RESET MPU LOW PWR SOT2... |
| MAX6368PKA44+T | Maxim Integr... | 7.22 $ | 500 | IC SUPERVISOR MPU LP SOT2... |
| MAX6458UKD3A+T | Maxim Integr... | 1.61 $ | 1000 | IC SUPPLY VOLT MONITR SOT... |
| MAX6705RKA+T | Maxim Integr... | 1.74 $ | 1000 | IC SUPERVISOR MPU LV SOT2... |
| MAX6957ATL+ | Maxim Integr... | 6.57 $ | 1543 | IC DRVR DSPL LED 40-TQFN |
| MAX6963ATH+ | Maxim Integr... | 7.87 $ | 4000 | IC DRIVER LED MATRIX 44-T... |
| MAX6956AAX+T | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC DRVR DSPL LED 36-SSOP |
| MAX6909EO30+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC RTC I2C COMPAT 20-QSOP... |
| MAX6220ASA-4.1+ | Maxim Integr... | 1.67 $ | 215 | IC VREF SERIES 4.096V 8SO... |
| MAX6785TCA+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC BATT MON TRPL .5% 12TQ... |
| MAX6143AASA25+ | Maxim Integr... | 3.96 $ | 1000 | IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC... |
| MAX6126BASA25+T | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC... |
| MAX6133A50+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC VREF SERIES 5V 8UMAXSe... |
| MAX6338PUB+T | Maxim Integr... | 1.6 $ | 1000 | IC MONITOR VOLT QUAD 10-U... |
| MAX6353TZUK+T | Maxim Integr... | 1.67 $ | 1000 | IC UP SUPERVISORY CIRC SO... |
| MAX6338AUB+T | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC MONITOR VOLT QUAD 10-U... |
| MAX6313UK38D4-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC PROGRAM 3.800V RESET S... |
| MAX6313UK49D2-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC PROGRAM 4.900V RESET S... |
| MAX6323EUT23-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU/WATCHDG 15-60MS SO... |
| MAX6327UR28-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU/RESET CIRC 2.80V S... |
| MAX6337US24D3-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU LV 2.40V 100MS SOT... |
| MAX6374KA-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC WATCHDOG PIN-SELECT SO... |
| MAX6388XS33D1-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU/RESET CIRC 3.30V S... |
| MAX6388XS45D2-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU/RESET CIRC 4.50V S... |
| MAX6388XS46D6-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU/RESET CIRC 4.63V S... |
| MAX6771TALD4+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LINEAR 5V/ADJ 8-TD... |
| MAX6865UK21D3L+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU SUPERVISOR SOT23-5... |
| MAX6865UK26D4S+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU SUPERVISOR SOT23-5... |
| MAX6865UK21D4L+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU SUPERVISOR SOT23-5... |
| MAX6869UK26D3S+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU SUPERVISOR SOT23-5... |
| MAX6855UK39D6+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU SUPERVISOR SOT23-5... |
| MAX6855UK37D5+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU SUPERVISOR SOT23-5... |
| MAX6718UKZWD3+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SUPERVISOR MPU SOT23-5... |
IC VREF SHUNT 3V SC70Shunt Voltage Refer...
IC VREF SERIES 5V 8SOICSeries Voltage Re...
IC VREF SHUNT 1.235V 8SOICShunt Voltage ...
IC VREF SHUNT 2.5V TO46-2Shunt Voltage R...
IC VREF SERIES 2.5V 20CLCCSeries Voltage...
IC VREF SERIES 3V 14CDIPSeries Voltage R...
MAX6250BCSA+T Datasheet/PDF