| Allicdata Part #: | MAX664CSA+T-ND |
| Manufacturer Part#: |
MAX664CSA+T |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Short Description: | IC REG LINEAR NEG ADJ 8SOIC |
| More Detail: | Linear Voltage Regulator IC Negative Fixed or Adju... |
| DataSheet: | MAX664CSA+T Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Current - Output: | -- |
| Base Part Number: | MAX664 |
| Supplier Device Package: | 8-SOIC |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Protection Features: | -- |
| Control Features: | Current Limit, Enable |
| PSRR: | -- |
| Current - Quiescent (Iq): | 15µA |
| Series: | -- |
| Voltage Dropout (Max): | -- |
| Voltage - Output (Max): | -16V |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | -1.3V (-5V) |
| Voltage - Input (Max): | -16.5V |
| Number of Regulators: | 1 |
| Output Type: | Adjustable (Fixed) |
| Output Configuration: | Negative |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
PMICs are devices that are used to manage the power in the system, regulate the voltage and provide current regulation. The MAX664CSA+T is a low-power, low-voltage linear voltage regulator that is used for applications that require low power consumption. It is designed for use in small and portable consumer and industrial applications that require a low voltage Vout range of 1.25V to 6V.
The MAX664CSA+T is built using a low-power CMOS process, making it ideal for applications that require low power consumption. It is capable of sourcing and sinking up to 0.3A and can be used in a variety of low-power applications such as portable consumer electronics, handheld computers, and battery-powered devices. It has an accuracy of ± 1%, temperature drift of 340ppm/°C, and a wide input voltage range of 2.9V to 10V. The device also features an ESD performance of 1.5KV, which helps protect the device from potential ESD damage.
The MAX664CSA+T is a fixed-output, low-voltage linear voltage regulator. It includes an error amplifier, pass elements, and a reference voltage. The reference voltage is regulated to a stable voltage level and this is used as the reference voltage by the error amplifier. The error amplifier compares the input voltage to the regulated reference and uses this difference to control the output voltage. When there is a difference between the input voltage and the set reference voltage, the error amplifier will adjust the output voltage accordingly. This helps to ensure that the output voltage is accurate, stable and within the specified range.
The MAX664CSA+T can be used in a wide variety of applications such as: battery chargers and protection, DDR memory bias and boost converters, 5V to 6V regulation in portable battery powered products, VCC and VPP voltage regulation, and automotive power regulation. It is also suitable for use in low voltage computing applications that require low power consumption such as laptops and PDAs.
The MAX664CSA+T is a low-voltage linear voltage regulator suitable for a wide range of applications. It is easy to use and is capable of providing high accuracy and stable output voltage. The device is ESD protected and is built using a low-power CMOS process. Its wide input voltage range, low power consumption, and accuracy make it an ideal choice for applications that require low-voltage regulation.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MAX664ESA+ | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC REG LINEAR NEG ADJ 8SO... |
| MAX6320PUK29CY+T | Maxim Integr... | -- | 2500 | IC MPU/RESET CIRC 2.93V S... |
| MAX691CPE+ | Maxim Integr... | 7.42 $ | 706 | IC MPU SUPERVISORY CIRCUI... |
| MAX653CSA+ | Maxim Integr... | 1.37 $ | 302 | IC REG BUCK ADJ/3V 225MA ... |
| MAX6328UR30+T | Maxim Integr... | 0.78 $ | 2500 | IC MPU/RESET CIRC 3.00V S... |
| MAX6759UTTD0+T | Maxim Integr... | 2.62 $ | 1752 | IC DETECT VOLT WINDOW SOT... |
| MAX6838XSD1+T | Maxim Integr... | 3.37 $ | 989 | IC MPU SUPERVISOR SC70-4S... |
| MAX6414UK22+T | Maxim Integr... | 1.02 $ | 2500 | IC RESET MPU LOW PWR SOT2... |
| MAX6368PKA44+T | Maxim Integr... | 7.22 $ | 500 | IC SUPERVISOR MPU LP SOT2... |
| MAX6458UKD3A+T | Maxim Integr... | 1.61 $ | 1000 | IC SUPPLY VOLT MONITR SOT... |
| MAX6705RKA+T | Maxim Integr... | 1.74 $ | 1000 | IC SUPERVISOR MPU LV SOT2... |
| MAX6957ATL+ | Maxim Integr... | 6.57 $ | 1543 | IC DRVR DSPL LED 40-TQFN |
| MAX6963ATH+ | Maxim Integr... | 7.87 $ | 4000 | IC DRIVER LED MATRIX 44-T... |
| MAX6956AAX+T | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC DRVR DSPL LED 36-SSOP |
| MAX6909EO30+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC RTC I2C COMPAT 20-QSOP... |
| MAX6220ASA-4.1+ | Maxim Integr... | 1.67 $ | 215 | IC VREF SERIES 4.096V 8SO... |
| MAX6785TCA+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC BATT MON TRPL .5% 12TQ... |
| MAX6143AASA25+ | Maxim Integr... | 3.96 $ | 1000 | IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC... |
| MAX6126BASA25+T | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC... |
| MAX6133A50+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC VREF SERIES 5V 8UMAXSe... |
| MAX6338PUB+T | Maxim Integr... | 1.6 $ | 1000 | IC MONITOR VOLT QUAD 10-U... |
| MAX6353TZUK+T | Maxim Integr... | 1.67 $ | 1000 | IC UP SUPERVISORY CIRC SO... |
| MAX6338AUB+T | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC MONITOR VOLT QUAD 10-U... |
| MAX6313UK38D4-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC PROGRAM 3.800V RESET S... |
| MAX6313UK49D2-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC PROGRAM 4.900V RESET S... |
| MAX6323EUT23-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU/WATCHDG 15-60MS SO... |
| MAX6327UR28-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU/RESET CIRC 2.80V S... |
| MAX6337US24D3-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU LV 2.40V 100MS SOT... |
| MAX6374KA-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC WATCHDOG PIN-SELECT SO... |
| MAX6388XS33D1-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU/RESET CIRC 3.30V S... |
| MAX6388XS45D2-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU/RESET CIRC 4.50V S... |
| MAX6388XS46D6-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU/RESET CIRC 4.63V S... |
| MAX6771TALD4+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LINEAR 5V/ADJ 8-TD... |
| MAX6865UK21D3L+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU SUPERVISOR SOT23-5... |
| MAX6865UK26D4S+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU SUPERVISOR SOT23-5... |
| MAX6865UK21D4L+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU SUPERVISOR SOT23-5... |
| MAX6869UK26D3S+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU SUPERVISOR SOT23-5... |
| MAX6855UK39D6+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU SUPERVISOR SOT23-5... |
| MAX6855UK37D5+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU SUPERVISOR SOT23-5... |
| MAX6718UKZWD3+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SUPERVISOR MPU SOT23-5... |
Linear Regulator/LDO Regulator IC 1 Outp...
Linear Regulator IC Positive Fixed 1 Out...
Linear Regulator IC Positive Fixed 1 Out...
Linear Regulator IC Positive Fixed 1 Out...
Charge Pump Switching Regulators, Switch...
Linear Regulator IC Positive Fixed 1 Out...
MAX664CSA+T Datasheet/PDF