| Allicdata Part #: | MC100LVEL56DWGOS-ND |
| Manufacturer Part#: |
MC100LVEL56DWG |
| Price: | $ 5.36 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
| Short Description: | IC MULTIPLXR 2:1 DUAL ECL 20SOIC |
| More Detail: | Differential Digital Multiplexer 2 x 2:1 20-SOIC |
| DataSheet: | MC100LVEL56DWG Datasheet/PDF |
| Quantity: | 76 |
| 1 +: | $ 4.87620 |
| 10 +: | $ 4.40244 |
| 100 +: | $ 3.64455 |
| 500 +: | $ 3.17362 |
| 1000 +: | $ 2.76413 |
| Series: | 100LVEL |
| Packaging: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Type: | Differential Digital Multiplexer |
| Circuit: | 2 x 2:1 |
| Independent Circuits: | 1 |
| Current - Output High, Low: | -- |
| Voltage Supply Source: | Dual Supply |
| Voltage - Supply: | ±3 V ~ 3.8 V |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package: | 20-SOIC |
| Base Part Number: | 100LVEL56 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
| Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders |
|---|
| MC100LVEL56DWG is a programmable logic device (PLD) widely used in various fields. It is ideally suited for a multitude of signal switching, multiplexing, triggering and decoding applications. This article outlines the PLD’s application field and working principle. Application FieldMC100LVEL56DWG is most commonly used for high-speed signal switching, multiplexing, triggering and decoding applications. It can be used to develop custom logic using virtually any logic equations, making it ideal for many kinds of timing, switching, storage, communication, automation and control applications. It is specifically designed for large-scale integrated circuit (LSI) applications requiring fast signal transformation, such as telecommunications, aerospace, military and industrial automation. Working PrincipleThe MC100LVEL56DWG is a programmable ASIC device consisting of six individual components; a digital signal processing (DSP) core, a memory array, a program control unit, an analog-to-digital converter (ADC), a digital-to-analog converter (DAC) and a logic-array bus (LAB). It can be programmed with a sequence of software instructions to accomplish specific tasks. When the programming and design procedure is complete, the device can be operated at speeds up to 500 MHz. The resources of the MC100LVEL56DWG are combined to allow data transfer and manipulation. The device receives digital data from the external device, process it into a form that can be read by the internal logic and memory array, and then transmits the data back to the external device. The internal program control unit of the device can be used to set certain control parameters to affect the functioning of the device. In general, the MC100LVEL56DWG can be used for a wide variety of signal switching, multiplexing, triggering and decoding applications. It can be programmed using various logic equations to convert data from one form to another, and to execute complex tasks quickly and accurately. Moreover, the device can be optimized for high speed performance, making it suitable for high-end industrial applications. |
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MC10XS6225EKR2 | NXP USA Inc | 2.36 $ | 1000 | IC SWITCH HIGH SIDE 32SOI... |
| MC10XS3412JHFKR2 | NXP USA Inc | 2.88 $ | 1000 | IC EXTREME SWITCH GEN3 24... |
| MC10XS4200FKR2 | NXP USA Inc | 3.89 $ | 1000 | IC SW HIGH SIDE 24V DUAL ... |
| MC100E210FNG | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUF 1:4/1:5 700MHZ... |
| MC100EL13DWR2G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:3 1GHZ 20... |
| MC10H641FN | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:9 65MHZ 2... |
| MC100LVEL38DWR2G | ON Semicondu... | -- | 1000 | IC CLOCK GEN ECL 2:1 4/6 ... |
| MC10H352FNR2G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC TRNSLTR UNIDIRECTIONAL... |
| MC10EP116FA | ON Semicondu... | -- | 1000 | IC RCVR/DRVR HEX 6BIT DFF... |
| MC100EL05DR2G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC GATE AND/NAND ECL 2INP... |
| MC10H107FNG | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC 2INPUT OR/NOR TRIPLE 2... |
| MC10E156FNG | ON Semicondu... | 6.32 $ | 1000 | IC MUX LATCH 3BIT 4:1 ECL... |
| MC10EP33DR2G | ON Semicondu... | 2.7 $ | 1000 | IC DIVIDER 1:4 ECL CLK IN... |
| MC100EP131MNR4G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 4BIT 32... |
| MC100EP446FAR2 | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC CONV 8BIT SER/PAR ECL ... |
| MC10H103MG | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC GATE OR 4CH 2-INP 16SO... |
| MC10H106M | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC GATE NOR 3CH 16SOEIAJN... |
| MC100EP139DWR2G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK GEN ECL 2/4 4/5/6 ... |
| MC10H604FNG | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC TRNSLTR UNIDIRECTIONAL... |
| MC100ELT24DTR2 | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC TRNSLTR UNIDIRECTIONAL... |
| MC10H350MELG | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC TRNSLTR UNIDIR 16SOEIA... |
| MC10H603FNR2 | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC TRNSLTR UNIDIRECTIONAL... |
| MC100EP16VTMNR4G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC RCVR/DRVR ECL DIFF VAR... |
| MC100EP08DTG | ON Semicondu... | 5.36 $ | 652 | IC GATE XOR/XNOR ECL 2INP... |
| MC10EP05DG | ON Semicondu... | 4.95 $ | 27 | IC GATE AND/NAND ECL 2INP... |
| MC100EL01DTG | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC GATE OR/NOR ECL 4INPUT... |
| MC10H121P | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC GATE OR/AND 4WIDE 16-D... |
| MC10E163FNR2 | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC MUX 2BIT 8:1 5V ECL 28... |
| MC10H161MEL | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC DECODER BIN 1:8 16-SOE... |
| MC10H165FNR2G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC ENCODER 8INP PRIORITY ... |
| MC10E150FN | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC LATCH 6BIT D 5V ECL 28... |
| MC10EP51MNTAG | ON Semicondu... | 2.81 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 8D... |
| MC100EL31DTR2G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 8T... |
| MC10H123FN | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC GATE NOR 3CH 4/3/3-INP... |
| MC10H188L | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC BUFF NON-INVERT -5.46V... |
| MC10H116FNG | ON Semicondu... | 3.23 $ | 2 | IC LINE RCVR TRIPLE ECL 2... |
| MC10H115FNG | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC RECEIVER QUAD LINE ECL... |
| MC100ES6111FAR2 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 2:10 2.7GHZ... |
| MC100EP11DR2GH | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:2 3GHZ 8S... |
| MC100ELT22DG | ON Semicondu... | -- | 4454 | IC TRNSLTR UNIDIRECTIONAL... |
Bus Switch ICs - Various Automotive 8-Ch...
IC BUS SW QUAD LV 16-QSOPBus Switch 1 x ...
IC MULTIPLEXER SINGLE 24SOICMultiplexer ...
IC 4BIT LATCH/4:16 DECODR 24-DIPDecoder/...
IC MULTIPLEXER 16:1 28-PLCCMultiplexer 1...
IC SWITCH BUS FET 10BIT 24-QSOPBus Switc...
MC100LVEL56DWG Datasheet/PDF