| Allicdata Part #: | MC10E016FNR2-ND |
| Manufacturer Part#: |
MC10E016FNR2 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
| Short Description: | IC COUNTER 8BIT SYNC ECL 28-PLCC |
| More Detail: | Counter IC Binary Counter 1 Element 8 Bit Positive... |
| DataSheet: | MC10E016FNR2 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Timing: | Synchronous |
| Base Part Number: | 10E016 |
| Supplier Device Package: | 28-PLCC (11.51x11.51) |
| Package / Case: | 28-LCC (J-Lead) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply: | 4.2V ~ 5.7V |
| Trigger Type: | Positive Edge |
| Count Rate: | 900MHz |
| Series: | 10E |
| Reset: | Asynchronous |
| Number of Bits per Element: | 8 |
| Number of Elements: | 1 |
| Direction: | Up |
| Logic Type: | Binary Counter |
| Part Status: | Obsolete |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
MC10E016FNR2, a recommended CMOS logic family counter/divider, is one of the most common digital logic component of the divided group. It offers a wide range of applications which cover a variety of markets and fields, ranging from consumer electronic devices to more advanced industrial, military and medical devices.
The MC10E016FNR2 is a simple counter, meaning that it can count from 0 to 2n, where n is the number of the device\'s digital lines and is the highest achievable count. The counter can be operated in a connected or a disconnected mode and has three logic outputs, one for each input pulse, one for the output pulse, and one for the overflow pulse. This allows the device to be used in situations where it is important that the inputs and outputs stay in consistent order.
The device works on a basic principle of counting, when each input is sent to the device a pulse is created which is then stored in a register. The counter will then count up until the register has reached its maximum capacity, where the overflow output is generated. This output is then sent to the reset input and the counter is reset, allowing the sequence of counting to start again. The device is able to accept input from both digital and analog sources, and is provided with an integrated clock for time metric operations.
With its integrated register, the MC10E016FNR2 also has some divider characteristics, meaning it can divide input frequencies from digital and clock sources. The device\'s ability to count up to the equivalent of its digital lines provides a wide range of uses for the device. From counting pulses on a long distance telephone line to measuring the performance of digital components, the device is able to fulfill many divider and counter tasks.
The MC10E016FNR2 is also extremely reliable and durable, making it perfect for industrial applications. Its low power consumption allows it to work longer in harsh environment and its simple design makes it easier to maintain and repair. Due to this, the MC10E016FNR2 is often used in critical applications, such as power systems, aircraft, and even hospital environments where accuracy and reliability is of the utmost importance.
The MC10E016FNR2 is quite versatile, its operating principle is quite simple and can be used to complete several counter and divider tasks with ease. Whether its long distance communication, digital measurement, or industrial applications, the MC10E016FNR2 is capable of providing a reliable and efficient solution.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MC10XS6225EKR2 | NXP USA Inc | 2.36 $ | 1000 | IC SWITCH HIGH SIDE 32SOI... |
| MC10XS3412JHFKR2 | NXP USA Inc | 2.88 $ | 1000 | IC EXTREME SWITCH GEN3 24... |
| MC10XS4200FKR2 | NXP USA Inc | 3.89 $ | 1000 | IC SW HIGH SIDE 24V DUAL ... |
| MC100E210FNG | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUF 1:4/1:5 700MHZ... |
| MC100EL13DWR2G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:3 1GHZ 20... |
| MC10H641FN | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:9 65MHZ 2... |
| MC100LVEL38DWR2G | ON Semicondu... | -- | 1000 | IC CLOCK GEN ECL 2:1 4/6 ... |
| MC10H352FNR2G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC TRNSLTR UNIDIRECTIONAL... |
| MC10EP116FA | ON Semicondu... | -- | 1000 | IC RCVR/DRVR HEX 6BIT DFF... |
| MC100EL05DR2G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC GATE AND/NAND ECL 2INP... |
| MC10H107FNG | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC 2INPUT OR/NOR TRIPLE 2... |
| MC10E156FNG | ON Semicondu... | 6.32 $ | 1000 | IC MUX LATCH 3BIT 4:1 ECL... |
| MC10EP33DR2G | ON Semicondu... | 2.7 $ | 1000 | IC DIVIDER 1:4 ECL CLK IN... |
| MC100EP131MNR4G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 4BIT 32... |
| MC100EP446FAR2 | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC CONV 8BIT SER/PAR ECL ... |
| MC10H103MG | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC GATE OR 4CH 2-INP 16SO... |
| MC10H106M | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC GATE NOR 3CH 16SOEIAJN... |
| MC100EP139DWR2G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK GEN ECL 2/4 4/5/6 ... |
| MC10H604FNG | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC TRNSLTR UNIDIRECTIONAL... |
| MC100ELT24DTR2 | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC TRNSLTR UNIDIRECTIONAL... |
| MC10H350MELG | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC TRNSLTR UNIDIR 16SOEIA... |
| MC10H603FNR2 | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC TRNSLTR UNIDIRECTIONAL... |
| MC100EP16VTMNR4G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC RCVR/DRVR ECL DIFF VAR... |
| MC100EP08DTG | ON Semicondu... | 5.36 $ | 652 | IC GATE XOR/XNOR ECL 2INP... |
| MC10EP05DG | ON Semicondu... | 4.95 $ | 27 | IC GATE AND/NAND ECL 2INP... |
| MC100EL01DTG | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC GATE OR/NOR ECL 4INPUT... |
| MC10H121P | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC GATE OR/AND 4WIDE 16-D... |
| MC10E163FNR2 | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC MUX 2BIT 8:1 5V ECL 28... |
| MC10H161MEL | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC DECODER BIN 1:8 16-SOE... |
| MC10H165FNR2G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC ENCODER 8INP PRIORITY ... |
| MC10E150FN | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC LATCH 6BIT D 5V ECL 28... |
| MC10EP51MNTAG | ON Semicondu... | 2.81 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 8D... |
| MC100EL31DTR2G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 8T... |
| MC10H123FN | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC GATE NOR 3CH 4/3/3-INP... |
| MC10H188L | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC BUFF NON-INVERT -5.46V... |
| MC10H116FNG | ON Semicondu... | 3.23 $ | 2 | IC LINE RCVR TRIPLE ECL 2... |
| MC10H115FNG | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC RECEIVER QUAD LINE ECL... |
| MC100ES6111FAR2 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 2:10 2.7GHZ... |
| MC100EP11DR2GH | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:2 3GHZ 8S... |
| MC100ELT22DG | ON Semicondu... | -- | 4454 | IC TRNSLTR UNIDIRECTIONAL... |
IC COUNTER BIN 4BIT SYNCH 20SOICCounter ...
IC DIVIDER DIV X2 5V ECL 8-TSSOPCounter ...
IC COUNTER 4BIT SYNC BIN 16DIPCounter IC...
IC COUNTER BINARY UP/DOWN 16-DIPCounter ...
IC COUNTER BIN BIDIR 24-SSOPCounter IC B...
IC ASYNCH BINARY COUNTER 16TSSOPCounter ...
MC10E016FNR2 Datasheet/PDF