| Allicdata Part #: | MC10E122FN-ND |
| Manufacturer Part#: |
MC10E122FN |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
| Short Description: | IC BUFF NON-INVERT -5.7 V 28PLCC |
| More Detail: | Buffer, Non-Inverting 9 Element 1 Bit per Element ... |
| DataSheet: | MC10E122FN Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Series: | 10E |
| Packaging: | Tube |
| Part Status: | Obsolete |
| Logic Type: | Buffer, Non-Inverting |
| Number of Elements: | 9 |
| Number of Bits per Element: | 1 |
| Input Type: | -- |
| Output Type: | Push-Pull |
| Current - Output High, Low: | -- |
| Voltage - Supply: | -4.2 V ~ -5.7 V |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 28-LCC (J-Lead) |
| Supplier Device Package: | 28-PLCC (11.51x11.51) |
| Base Part Number: | 10E122 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The MC10E122FN is a monolithic logic device from the family of logic buffers, drivers, receivers, and transceivers. It is a bidirectional voltage-level-translation device for use in mixed power-supply systems and provides input-to-output isolation with CMOS logic-level compatibility. This device can effectively isolate logic-level voltages from as low as 1.8 V to as high as 10 V. It is configured as an 8-bit unidirectional or bidirectional buffer with two suggested power-supply voltages of 2.5 V and 5 V.
The MC10E122FN has a unique pair of source and drain pins on each side called the A port and the B port. The source and drain A pins serve as the inputs, while the source and drain B pins serve as the outputs. The gate pins of the device operate as control voltages. Each gate pin is connected to a separate control input, allowing the user to control the buffer\'s individual output stages. An enable pin is provided which when set high, allows the outputs to be activated when the gate inputs have logic high levels. Alternatively, when the enable pin is set low, the buffer\'s outputs remain in a low impedance state regardless of the state of the gate inputs.
The MC10E122FN can be powered from either a single power supply or dual power supplies. In single power-supply configuration, both the A ports and the B ports are powered from the same supply. On the other hand, dual power-supply configurations require separate supplies for both the A and B ports. This allows bidirectional translation between two levels of voltages that are different from each other.
The MC10E122FN is used in various applications where voltage translation between two systems is required. For example, it can be used in data transmission systems to isolate the receiving and transmitting sections of the system and to translate message types between the two. It can also be used in multiple-device communication applications, such as RS-485 and CANBus, to buffer the two different-level messages that are received. Additionally, in power supply systems, it can be used as a buffer between two different voltage levels.All of this is possible due to the isolated input-output design of the MC10E122FN.
In summary, the MC10E122FN is an 8-bit bidirectional voltage-level-translation device for use in mixed power-supply systems. It employs a pair of source and drain pins on each side and is configurable to use either a single power supply or dual power supplies. With its isolated input-output design, the buffer can be used in various applications where voltage translation between two systems is required. This makes the MC10E122FN an extremely versatile and useful device for many different applications, and an integral part of today\'s data transmission systems.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MC10XS6225EKR2 | NXP USA Inc | 2.36 $ | 1000 | IC SWITCH HIGH SIDE 32SOI... |
| MC10XS3412JHFKR2 | NXP USA Inc | 2.88 $ | 1000 | IC EXTREME SWITCH GEN3 24... |
| MC10XS4200FKR2 | NXP USA Inc | 3.89 $ | 1000 | IC SW HIGH SIDE 24V DUAL ... |
| MC100E210FNG | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUF 1:4/1:5 700MHZ... |
| MC100EL13DWR2G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:3 1GHZ 20... |
| MC10H641FN | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:9 65MHZ 2... |
| MC100LVEL38DWR2G | ON Semicondu... | -- | 1000 | IC CLOCK GEN ECL 2:1 4/6 ... |
| MC10H352FNR2G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC TRNSLTR UNIDIRECTIONAL... |
| MC10EP116FA | ON Semicondu... | -- | 1000 | IC RCVR/DRVR HEX 6BIT DFF... |
| MC100EL05DR2G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC GATE AND/NAND ECL 2INP... |
| MC10H107FNG | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC 2INPUT OR/NOR TRIPLE 2... |
| MC10E156FNG | ON Semicondu... | 6.32 $ | 1000 | IC MUX LATCH 3BIT 4:1 ECL... |
| MC10EP33DR2G | ON Semicondu... | 2.7 $ | 1000 | IC DIVIDER 1:4 ECL CLK IN... |
| MC100EP131MNR4G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 4BIT 32... |
| MC100EP446FAR2 | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC CONV 8BIT SER/PAR ECL ... |
| MC10H103MG | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC GATE OR 4CH 2-INP 16SO... |
| MC10H106M | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC GATE NOR 3CH 16SOEIAJN... |
| MC100EP139DWR2G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK GEN ECL 2/4 4/5/6 ... |
| MC10H604FNG | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC TRNSLTR UNIDIRECTIONAL... |
| MC100ELT24DTR2 | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC TRNSLTR UNIDIRECTIONAL... |
| MC10H350MELG | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC TRNSLTR UNIDIR 16SOEIA... |
| MC10H603FNR2 | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC TRNSLTR UNIDIRECTIONAL... |
| MC100EP16VTMNR4G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC RCVR/DRVR ECL DIFF VAR... |
| MC100EP08DTG | ON Semicondu... | 5.36 $ | 652 | IC GATE XOR/XNOR ECL 2INP... |
| MC10EP05DG | ON Semicondu... | 4.95 $ | 27 | IC GATE AND/NAND ECL 2INP... |
| MC100EL01DTG | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC GATE OR/NOR ECL 4INPUT... |
| MC10H121P | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC GATE OR/AND 4WIDE 16-D... |
| MC10E163FNR2 | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC MUX 2BIT 8:1 5V ECL 28... |
| MC10H161MEL | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC DECODER BIN 1:8 16-SOE... |
| MC10H165FNR2G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC ENCODER 8INP PRIORITY ... |
| MC10E150FN | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC LATCH 6BIT D 5V ECL 28... |
| MC10EP51MNTAG | ON Semicondu... | 2.81 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 8D... |
| MC100EL31DTR2G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 8T... |
| MC10H123FN | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC GATE NOR 3CH 4/3/3-INP... |
| MC10H188L | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC BUFF NON-INVERT -5.46V... |
| MC10H116FNG | ON Semicondu... | 3.23 $ | 2 | IC LINE RCVR TRIPLE ECL 2... |
| MC10H115FNG | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC RECEIVER QUAD LINE ECL... |
| MC100ES6111FAR2 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 2:10 2.7GHZ... |
| MC100EP11DR2GH | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:2 3GHZ 8S... |
| MC100ELT22DG | ON Semicondu... | -- | 4454 | IC TRNSLTR UNIDIRECTIONAL... |
IC TRANSCVR NON-INVERT 5.5V 24SOTranscei...
IC TXRX NON-INVERT 5.5V 20SSOPTransceive...
IC BUF NON-INVERT 3.6V 60HXQFNBuffer, No...
IC TXRX NON-INVERT 3.6V 48TSSOPTransceiv...
IC TXRX NON-INVERT 5.5V 56TSSOPTransceiv...
IC ADDRESS DRVR 3.6V 56TSSOPAddress Driv...
MC10E122FN Datasheet/PDF