| Allicdata Part #: | PCLD-5-M40A/S-ND |
| Manufacturer Part#: |
PCLD-5-M40A/S |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | ITT Cannon, LLC |
| Short Description: | PCLD-5-M40A/S |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | PCLD-5-M40A/S Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| 1 +: | 0.00000 |
| Series: | * |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Circular connectors, and their accessories, are essential components in many types of electrical devices and applications. One particular type of connector, the PCLD-5-M40A/S, is particularly notable for its reliable, simple, and secure connection in various settings. By utilizing a keyed lock-ring design, the PCLD-5-M40A/S maximizes connection security and boosts electrical performance.
This circular connector is available for use in both commercial and military environments, able to withstand high temperatures and extreme conditions. The connector is MIL-DTL-38999 Series II qualified, and assured to be a secure, highly reliable connection hardware solution between two compatible parts.
The PCLD-5-M40A/S\' construction is also noteworthy. It uses gold-plated contacts for superior conductivity, and its housing is made from stainless steel—both of which lend to a high degree of corrosion and vibration resistance. It is also shock, impact, and EMI shielded, making it viable for a wide array of applications and environments.
When it comes to how the PCLD-5-M40A/S creates such a reliably secure connection, the keyed lock-ring design is at the core of its success. This feature ensures that mating plugs will always be inserted and installed in the correct orientation. It also guarantees a positive tactile feedback for users when a correct connection is made.
With a current rating of up to 25A, the PCLD-5-M40A/S can be used with a variety of systems and in a multitude of applications. In military applications it’s used in communication systems, missiles, ground vehicles, and aircrafts for reliable connections. It’s a popular choice for commercial applications such as high-performance computing, networking systems, scientific research, and medical equipment.
Aside from electrical devices, the PCLD-5-M40A/S is also used for vacuum or pressurized fluid systems due to its superior performance and reliable connections. It is highly resistant to pressure and dust and can provide reliable high-temperature sealing.
The PCLD-5-M40A/S is a great option for any application that requires a highly reliable connection. Its thoughtfully designed keyed lock-ring construction, combined with certified MIL-DTL-38999 Series II, makes it the premier choice for ensured safety and top-notch performance.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| PCLD-5-M40B | ITT Cannon, ... | 0.0 $ | 1000 | POWERLOCK DUSTCAP |
| PCLD-5-M40A/S | ITT Cannon, ... | 0.0 $ | 1000 | PCLD-5-M40A/S |
| PCLD-6-M40B | ITT Cannon, ... | 10.74 $ | 1000 | POWERLOCK DUSTCAP |
BEND RELIEF 2.5MM BROWN
BEND RELIEF 2.5MM YELLOW
BEND RELIEF 1.8MM GREEN
BEND RELIEF 1.8MM ORANGE
BEND RELIEF 1.8MM RED
BEND RELIEF 1.8MM BLACK
PCLD-5-M40A/S Datasheet/PDF