| Allicdata Part #: | PCM3003E-ND |
| Manufacturer Part#: |
PCM3003E |
| Price: | $ 7.33 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Short Description: | IC CODEC AUDIO 20BIT 24SSOP |
| More Detail: | Stereo Audio Interface 20 b Serial 24-SSOP |
| DataSheet: | PCM3003E Datasheet/PDF |
| Quantity: | 107 |
| 1 +: | $ 7.33000 |
| 10 +: | $ 7.11010 |
| 100 +: | $ 6.96350 |
| 1000 +: | $ 6.81690 |
| 10000 +: | $ 6.59700 |
Specifications
| S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ: | 90 / 94 |
| Base Part Number: | PCM3003 |
| Supplier Device Package: | 24-SSOP |
| Package / Case: | 24-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply, Digital: | 2.7 V ~ 3.6 V |
| Voltage - Supply, Analog: | 2.7 V ~ 3.6 V |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ: | 90 / 94 |
| Series: | -- |
| Sigma Delta: | Yes |
| Number of ADCs / DACs: | 2 / 2 |
| Resolution (Bits): | 20 b |
| Data Interface: | Serial |
| Type: | Stereo Audio |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tube |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Introduction
PCM3003E is a high-performance, low-power, low-cost audio Codec designed to significantly streamline the task of integrating a mature audio processing solution into a broad range of end-user applications. In this article, we will discuss the application fields of PCM3003E and its working principle.Application Fields of PCM3003E
PCM3003E is particularly suitable for applications in various portable and embedded audio systems such as multimedia phones, portable music players, and contextual audio systems. Its small size and power efficiency also make it an ideal choice for toy phones, watches, portable gaming gears, and other audio-enabled devices.PCM3003E is capable of providing high-quality audio for speakers, headphones, and microphones. Its low power consumption and wide operating range make it highly efficient and easily programmable over a variety of end-user applications. It has a wide dynamic range and supports sampling rates up to 48 kHz. It also features an audio CODEC, power management, digital signal processing, and pre-processing functions.Working Principle of PCM3003E
The core component of the PCM3003E audio Codec is the analog-to-digital converter (ADC) and digital-to-analog converter (DAC). These two components convert the analog audio signals to their digital equivalents and vice versa.The PCM3003E also features a programmable audio signal processor that allows it to perform filtering, gain adjustment, signal fuzzing, noise reduction, and other audio processing functions. This signal processor allows the PCM3003E to implement a variety of end-user operations such as signal sequencing, signal mixing, and echo cancellation.The PCM3003E also contains a low-power power management module that allows it to operate on lower voltages and minimizes power consumption. It can also be configured to operate from both a DC supply and an AC adapter.Conclusion
The PCM3003E is an ideal choice for embedded and portable audio applications. Its low power consumption, wide operating range, and ability to implement advanced audio processing functions make it suitable for a wide variety of end-user applications. The PCM3003E is capable of providing high-quality audio for speakers, headphones, and microphones and supports sampling rates up to 48 kHz. Its analog-to-digital and digital-to-analog converters make it an ideal choice for a variety of end-user applications. Finally, its low-power power management module allows it to operate on lower voltages and minimizes power consumption.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "PCM3" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| PCM3002E/2K | Texas Instru... | -- | 1000 | IC STEREO AUDIO CODEC 24-... |
| PCM3168APAPR | Texas Instru... | -- | 194 | IC CODEC AUDIO 24 BIT 64H... |
| PCM3794RHBT | Texas Instru... | 5.59 $ | 1000 | IC STEREO AUD CODEC 16BIT... |
| PCM3070IRHBR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC STEREO AUD CODEC 32BIT... |
| PCM3002EG/2K | Texas Instru... | -- | 1000 | IC STEREO CODEC 16/20BIT ... |
| PCM3070IRHBT | Texas Instru... | -- | 1000 | IC STEREO AUD CODEC 32BIT... |
| PCM3365EW-S9A1E | Advantech Co... | 265.45 $ | 1000 | PC/104+ SBC WITH INTEL AT... |
| PCM3168ATPAPQ1 | Texas Instru... | -- | 1176 | IC CODEC AUDIO 24 BIT 64H... |
| PCM3002E | Texas Instru... | -- | 88 | IC CODEC AUDIO 20BIT 24SS... |
| PCM3003E | Texas Instru... | -- | 107 | IC CODEC AUDIO 20BIT 24SS... |
| PCM3500EG4 | Texas Instru... | 4.86 $ | 1000 | IC VOICE/MODEM CODEC 24-S... |
| PCM3052ARTFR | Texas Instru... | 2.62 $ | 1000 | IC STEREO AUD CODEC 24BIT... |
| PCM3794ARHBTG4 | Texas Instru... | 5.59 $ | 1000 | IC AUDIO CODEC 16BIT SER ... |
| PCM3000E/2KG4 | Texas Instru... | 3.07 $ | 1000 | IC STEREO AUD CODEC 18BIT... |
| PCM3060PW | Texas Instru... | -- | 1000 | IC ASYNC STEREO CODEC 28-... |
| PCM3008TG4 | Texas Instru... | 5.24 $ | 1000 | IC STEREO CODEC 16BIT 16-... |
| PCM3003E/2K | Texas Instru... | -- | 1000 | IC STEREO AUDIO CODEC 24-... |
| PCM3008T/2KG4 | Texas Instru... | -- | 1000 | IC STEREO CODEC 16BIT 16-... |
| PCM3001E/2KG4 | Texas Instru... | -- | 1000 | IC STEREO AUD CODEC 18BIT... |
| PCM3794ARHBT | Texas Instru... | 5.59 $ | 1000 | IC AUDIO CODEC 16BIT LP 3... |
| PCM3008T/2K | Texas Instru... | -- | 1000 | IC STEREO CODEC 16BIT 16-... |
| PCM3010DBR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC STEREO AUD CODEC 24BIT... |
| PCM3008T | Texas Instru... | -- | 546 | IC STEREO CODEC 16BIT LP ... |
| PCM3168ATPAPRQ1G4 | Texas Instru... | 4.58 $ | 1000 | IC CODEC AUDIO 24 BIT 64H... |
| PCM3794ARHBRG4 | Texas Instru... | 3.72 $ | 1000 | IC AUDIO CODEC 16BIT SER ... |
| PCM3000E | Texas Instru... | -- | 579 | IC AUDIO CODEC 18-BIT 28-... |
| PCM3060PWG4 | Texas Instru... | 3.28 $ | 1000 | IC AUDIO CODEC 24BIT SER ... |
| PCM3060PWRG4 | Texas Instru... | -- | 1000 | IC AUDIO CODEC 24BIT SER ... |
| PCM3052ARTFG4 | Texas Instru... | 4.04 $ | 1000 | IC STEREO AUD CODEC 24BIT... |
| PCM3794RHBTG4 | Texas Instru... | 5.59 $ | 1000 | IC AUDIO CODEC 16BIT SER ... |
| PCM3000EG4 | Texas Instru... | 5.83 $ | 1000 | IC STEREO AUD CODEC 18BIT... |
| PCM3793RHBT | Texas Instru... | 6.35 $ | 1000 | IC STEREO AUD CODEC 16BIT... |
| PCM3001E/2K | Texas Instru... | -- | 1000 | IC CODEC AUDIO 18 BIT 28S... |
| PCM3052ARTF | Texas Instru... | 5.66 $ | 261 | IC STER AUD CODEC 24BIT 3... |
| PCM3794ARHBR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC STEREO AUD CODEC 16BIT... |
| PCM3060PWR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC AUDIO CODEC 24BIT SER ... |
| PCM3003EG4 | Texas Instru... | 6.31 $ | 1000 | IC STEREO CODEC 16/20BIT ... |
| PCM3001E | Texas Instru... | -- | 391 | IC AUDIO CODEC 18-BIT 28-... |
| PCM3168APAP | Texas Instru... | -- | 60 | IC CODEC AUDIO 24 BIT 64H... |
| PCM3010DB | Texas Instru... | -- | 252 | IC STEREO AUDIO CODEC 24-... |
Latest Products
CS42426-DQZR/C1
IC CODEC 6CH 192KHZ 64LQFPAudio Interfac...
IDT92HD71B7X3PRGXB3X
IC AUDIO CODEC HD 4CH 48-TQFPAudio, HD I...
W681310S
IC VOICEBAND CODEC 3V 1CH 20SOPPCM Inter...
TLV320AIC23BIRHD
IC STEREO AUDIO CODEC 28VQFNStereo Audio...
PCM3500E
IC VOICE/MODEM CODEC 24-SSOPVoice-Band I...
UDA1355H/N2,557
IC CODEC STER/SUDIO SPDIF 44QFPStereo Au...
PCM3003E Datasheet/PDF