| Allicdata Part #: | PI6C485311WEDI-ND |
| Manufacturer Part#: |
PI6C485311WE |
| Price: | $ 1.46 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Diodes Incorporated |
| Short Description: | IC CLK BUFFER 1:2 800MHZ 8-SOIC |
| More Detail: | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 1:2 800MHz 8... |
| DataSheet: | PI6C485311WE Datasheet/PDF |
| Quantity: | 84 |
| 1 +: | $ 1.46000 |
| 10 +: | $ 1.41620 |
| 100 +: | $ 1.38700 |
| 1000 +: | $ 1.35780 |
| 10000 +: | $ 1.31400 |
| Series: | -- |
| Packaging: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Type: | Fanout Buffer (Distribution) |
| Number of Circuits: | 1 |
| Ratio - Input:Output: | 1:2 |
| Differential - Input:Output: | Yes/Yes |
| Input: | HCSL, LVDS, LVHSTL, LVPECL, SSTL |
| Output: | LVPECL |
| Frequency - Max: | 800MHz |
| Voltage - Supply: | 3 V ~ 3.6 V |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package: | 8-SOIC |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The PI6C485311WE is a clock buffer from Pericom, designed for system timing solutions. This device is ideal for buffering clock signals in many high performance applications such as servers, storage, telecommunications and automotive. It provides a low-skew, low-jitter and Glitch-free output. It is optimized for 1-to-16 fanout applications, and provides a 50/75/100MHz reference clock source.
The PI6C485311WE clock buffer provides an ideal solution for high performance systems that require maximum jitter attenuation and noise reduction. Its evenly distributed architecture with independent buffers on each output ensures low jitter, minimal cross-talk and glitch-free output.
The device is available in a 68-Pin TQFP package, measuring only 7 x 7mm. It also features a PPM (Powerful Power Management) circuit allowing for multiple power saving modes, including normal power mode, low power mode and ultra low power mode.
The PI6C485311WE features a low skew, low jitter and glitch-free output, making it ideal for high speed system applications, including mobile phones, set-top boxes and automotive applications. The device is also designed with an integrated programmable reference output, allowing for better system timing synchronization.
The PI6C485311WE is designed for 1-to-16 fanout applications, with up to three independent skew groups. This allows for greater flexibility, as different output groups can be interconnected at different time intervals. The clock buffer also features an integrated output clock synchronization feature, helping to ensure jitter free performance.
The device also features ESD protection, ensuring the integrity of the system device even in harsh environments. In addition, it is compatible with a wide range of voltage levels and the output amplitude level can be adjusted by the user.
In addition, the PI6C485311WE is fully compatible with I2C/SMBus, providing a high performance clock synchronization feature, ideal for systems requiring very tight timing margins. It also features a low power auto-shutdown mode and a temperature sensor for monitoring the ambient temperature.
This clock buffer is designed for high performance, glitch-free operation in a wide range of applications. Its wide range of features make it ideal for a variety of systems, including servers, storage, telecommunications and automotive.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| PI6C10806BLE | Diodes Incor... | -- | 528 | IC CLK BUFFER 1:6 160MHZ ... |
| PI6C49004AAEX | Diodes Incor... | 1.17 $ | 1000 | CLOCK GENERATOR TSSOP-56 |
| PI6C2408-1WE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC ZERO DELAY CLOCK BUFF ... |
| PI6C20400LEX | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC CLOCK BUFF DIFF 28-TSS... |
| PI6C20400SHEX | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC CLOCK BUFF 1:4 28-SSOP |
| PI6C2405A-1HWIE | Diodes Incor... | 1.53 $ | 405 | IC ZERO DELAY CLOCK BUFF ... |
| PI6C2501WE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC PLL CLOCK DRIVER 8-SOI... |
| PI6C2509-133LE | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC PLL CLOCK DRIVER 9OUT ... |
| PI6CB18200ZDIEX | Diodes Incor... | 0.89 $ | 3500 | CLOCKBUFFERV-QFN4040-24Cl... |
| PI6C557-03BLEX | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC CLOCK GENERATOR 16TSSO... |
| PI6C49X0202WIEX | Diodes Incor... | 0.96 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:2 8SOICCl... |
| PI6C4911510FAEIE | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC CLOCK BUFFER MUX 2:10 ... |
| PI6C73225-5GWF | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC CLOCKClock IC |
| PI6C20800SVEX | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC CLOCK BUFFER 1:8 SSOP |
| PI6C41204LE | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC CLK BUFFER 2:4 266MHZ ... |
| PI6C20400BLE | Diodes Incor... | -- | 83 | IC CLOCK BUFFER 1:4 28TSS... |
| PI6C557-06LE | Diodes Incor... | -- | 184 | IC CLOCK GENERATOR 20-TSS... |
| PI6C49X0210ZHIEX | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC CLOCK BUFF 3:10 200MHZ... |
| PI6C180VEX | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:18 100MHZ... |
| PI6C185-00QEX | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC CLK BUFF 1:7 133.3MHZ ... |
| PI6CEQ20200LIEX | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC CLOCK GENERATOR 20-TSS... |
| PI6C2405A-1HWE | Diodes Incor... | -- | 2 | IC ZERO DELAY CLOCK BUFF ... |
| PI6C49015LIEX | Diodes Incor... | 0.85 $ | 1000 | IC CLOCK GENERATOR 28TSSO... |
| PI6C2504AQE | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC PLL CLOCK DRIVER 4OUT ... |
| PI6CV855-02LE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC PLL CLOCK DVR SSTL_2 2... |
| PI6C49004AE | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC CLOCK GENERATOR 56TSSO... |
| PI6C22409-1HWIEX | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC ZERO DELY CLK BUFF 1:9... |
| PI6C22409-1HLEX | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC ZERO DELAY CLK BUFF 16... |
| PI6C49019AIE | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC CLOCK GENERATOR TSSOP |
| PI6CG18201ZDIE | Diodes Incor... | 1.84 $ | 460 | CLOCK GENERATOR V-QFN4040... |
| PI6C557-03AQLE | Diodes Incor... | -- | 119 | IC CLOCK GENERATOR 16TSSO... |
| PI6C2972FCE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC PLL CLOCK DRIVER 52-LQ... |
| PI6C557-05QLEX | Diodes Incor... | -- | 3000 | IC CLOCK GENERATOR TSSOP |
| PI6C557-03LEX | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC CLOCK GENERATOR TSSOP |
| PI6C49016ZDIE | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC CLOCK GENERATOR TQFN |
| PI6C2409-1HLE+DCX | Diodes Incor... | -- | 1000 | CLOCK BUFFER TSSOP-16Cloc... |
| PI6C4911505-04LIEX | Diodes Incor... | 1.25 $ | 1000 | IC CLOCK BUFFER MUX 2:5 2... |
| PI6CB18200ZDIE | Diodes Incor... | 1.32 $ | 1000 | CLOCKBUFFERV-QFN4040-24Cl... |
| PI6C10810QE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUFF 1:10 250MHZCl... |
| PI6C2402WE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC PLL CLOCK DRIVER 8-SOI... |
IC CLOCK MANANGEMENTClock IC
IC CLOCK BUFFER 32VFQFPNClock IC
IC CLK BUFFER 2:4 13.4MHZ 24QFNClock Fan...
IC CLOCK BUFFER MUX 3:11 48TQFNClock Fan...
IC CLK BUFFER 1:10 100MHZ 20QSOPClock Fa...
IC CLK BUFFER 1:6 100MHZ 16TSSOPClock Fa...
PI6C485311WE Datasheet/PDF