| Allicdata Part #: | PI6C48535-01LE-ND |
| Manufacturer Part#: |
PI6C48535-01LE |
| Price: | $ 1.47 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Diodes Incorporated |
| Short Description: | IC CLK BUFFER MUX 2:4 20TSSOP |
| More Detail: | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer IC... |
| DataSheet: | PI6C48535-01LE Datasheet/PDF |
| Quantity: | 103 |
| 1 +: | $ 1.47000 |
| 10 +: | $ 1.42590 |
| 100 +: | $ 1.39650 |
| 1000 +: | $ 1.36710 |
| 10000 +: | $ 1.32300 |
| Series: | -- |
| Packaging: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Type: | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Number of Circuits: | 1 |
| Ratio - Input:Output: | 2:4 |
| Differential - Input:Output: | No/Yes |
| Input: | LVCMOS, LVPECL, LVTTL |
| Output: | LVPECL |
| Frequency - Max: | 500MHz |
| Voltage - Supply: | 3 V ~ 3.6 V |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package: | 20-TSSOP |
| Base Part Number: | PI6C48535 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The PI6C48535-01LE is an advanced high-performance 3.3 V Clock Buffer with advanced power-down and clock-fail monitoring features. It supports 1:5, 1:4 and 1:3 fanout operations and features 100 ps cycle-to-cycle jitter performance. It is designed to provide high performance for long-length (30+ cm) or high capacitance driven transmission lines.
The PI6C48535-01LE is part of the Precision Integrated Clock Management Series family which offers the low power, low jitter, low skew and wide frequency range; it is designed to meet the clock fan-out requirements of the latest generation of microprocessors, DSPs, FPGAs and ASICs, as well as for other long length/high capacitance driven transmission applications.
The PI6C48535-01LE is a single Chip Clock Buffer, which provides a 1:5, 1:4, or 1:3 fanout operation between the clock input and the clock output. It is capable of supporting an input Clock Frequency up to 500 MHz and an output frequency of up to 100 MHz. The device has a low Power consumption of 24 mW, 10.20 mV/ns power down and 18 mV/ns clock fail monitoring. The device is also RoHS compliant.
The PI6C48535-01LE features a single differential clock input with a double Termination, one for the true (invert) and one for the complementary line (noninvert). The output of the device is available in either single (1:5) or differential (1:4/1:3) configuration. Each output pin is capable of driving up to 15 pF of capacitive loading. The device also contains a power-down and clock-fail monitoring feature to monitor the input clock frequency.
The PI6C48535-01LE provides 100 ps cycle-to-cycle jitter performance and is optimized for advancing the timing of digital signals. It ensures that clock signals are delivered with low jitter and no propagation delay skew. This device is able to source and sink 100 mA of I/O current, eliminating the need for external termination resistors. It also allows for a selectable output polarity.
In summary, the PI6C48535-01LE is a high performance 3.3 V Clock Buffer ideal for a variety of applications such as microprocessors, DSPs, FPGAs and ASICs, as well as other long length/high capacitance driven transmission applications. It has a low power consumption and supports a 1:5 (single) or 1:4/1:3 (differential) fan-out operation. It features 100 ps cycle-to-cycle jitter performance for long-length (30+ cm) or high capacitance driven transmission lines. Additionally, its advanced power-down and clock-fail monitoring features provide for improved reliability.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| PI6C10806BLE | Diodes Incor... | -- | 528 | IC CLK BUFFER 1:6 160MHZ ... |
| PI6C49004AAEX | Diodes Incor... | 1.17 $ | 1000 | CLOCK GENERATOR TSSOP-56 |
| PI6C2408-1WE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC ZERO DELAY CLOCK BUFF ... |
| PI6C20400LEX | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC CLOCK BUFF DIFF 28-TSS... |
| PI6C20400SHEX | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC CLOCK BUFF 1:4 28-SSOP |
| PI6C2405A-1HWIE | Diodes Incor... | 1.53 $ | 405 | IC ZERO DELAY CLOCK BUFF ... |
| PI6C2501WE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC PLL CLOCK DRIVER 8-SOI... |
| PI6C2509-133LE | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC PLL CLOCK DRIVER 9OUT ... |
| PI6CB18200ZDIEX | Diodes Incor... | 0.89 $ | 3500 | CLOCKBUFFERV-QFN4040-24Cl... |
| PI6C557-03BLEX | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC CLOCK GENERATOR 16TSSO... |
| PI6C49X0202WIEX | Diodes Incor... | 0.96 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:2 8SOICCl... |
| PI6C4911510FAEIE | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC CLOCK BUFFER MUX 2:10 ... |
| PI6C73225-5GWF | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC CLOCKClock IC |
| PI6C20800SVEX | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC CLOCK BUFFER 1:8 SSOP |
| PI6C41204LE | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC CLK BUFFER 2:4 266MHZ ... |
| PI6C20400BLE | Diodes Incor... | -- | 83 | IC CLOCK BUFFER 1:4 28TSS... |
| PI6C557-06LE | Diodes Incor... | -- | 184 | IC CLOCK GENERATOR 20-TSS... |
| PI6C49X0210ZHIEX | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC CLOCK BUFF 3:10 200MHZ... |
| PI6C180VEX | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:18 100MHZ... |
| PI6C185-00QEX | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC CLK BUFF 1:7 133.3MHZ ... |
| PI6CEQ20200LIEX | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC CLOCK GENERATOR 20-TSS... |
| PI6C2405A-1HWE | Diodes Incor... | -- | 2 | IC ZERO DELAY CLOCK BUFF ... |
| PI6C49015LIEX | Diodes Incor... | 0.85 $ | 1000 | IC CLOCK GENERATOR 28TSSO... |
| PI6C2504AQE | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC PLL CLOCK DRIVER 4OUT ... |
| PI6CV855-02LE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC PLL CLOCK DVR SSTL_2 2... |
| PI6C49004AE | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC CLOCK GENERATOR 56TSSO... |
| PI6C22409-1HWIEX | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC ZERO DELY CLK BUFF 1:9... |
| PI6C22409-1HLEX | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC ZERO DELAY CLK BUFF 16... |
| PI6C49019AIE | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC CLOCK GENERATOR TSSOP |
| PI6CG18201ZDIE | Diodes Incor... | 1.84 $ | 460 | CLOCK GENERATOR V-QFN4040... |
| PI6C557-03AQLE | Diodes Incor... | -- | 119 | IC CLOCK GENERATOR 16TSSO... |
| PI6C2972FCE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC PLL CLOCK DRIVER 52-LQ... |
| PI6C557-05QLEX | Diodes Incor... | -- | 3000 | IC CLOCK GENERATOR TSSOP |
| PI6C557-03LEX | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC CLOCK GENERATOR TSSOP |
| PI6C49016ZDIE | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC CLOCK GENERATOR TQFN |
| PI6C2409-1HLE+DCX | Diodes Incor... | -- | 1000 | CLOCK BUFFER TSSOP-16Cloc... |
| PI6C4911505-04LIEX | Diodes Incor... | 1.25 $ | 1000 | IC CLOCK BUFFER MUX 2:5 2... |
| PI6CB18200ZDIE | Diodes Incor... | 1.32 $ | 1000 | CLOCKBUFFERV-QFN4040-24Cl... |
| PI6C10810QE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUFF 1:10 250MHZCl... |
| PI6C2402WE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC PLL CLOCK DRIVER 8-SOI... |
IC CLOCK MANANGEMENTClock IC
IC CLOCK BUFFER 32VFQFPNClock IC
IC CLK BUFFER 2:4 13.4MHZ 24QFNClock Fan...
IC CLOCK BUFFER MUX 3:11 48TQFNClock Fan...
IC CLK BUFFER 1:10 100MHZ 20QSOPClock Fa...
IC CLK BUFFER 1:6 100MHZ 16TSSOPClock Fa...
PI6C48535-01LE Datasheet/PDF