| Allicdata Part #: | PI74AVC164245LAA-ND |
| Manufacturer Part#: |
PI74AVC164245LAA |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Diodes Incorporated |
| Short Description: | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL 48TSSOP |
| More Detail: | Voltage Level Translator Bidirectional 2 Circuit 8... |
| DataSheet: | PI74AVC164245LAA Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Input Signal: | -- |
| Base Part Number: | 74AVC164245 |
| Supplier Device Package: | 48-TSSOP |
| Package / Case: | 48-TSSOP (0.240", 6.10mm Width) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Features: | -- |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Data Rate: | -- |
| Output Type: | Tri-State, Non-Inverted |
| Output Signal: | -- |
| Series: | 74AVC |
| Voltage - VCCB: | 3V ~ 3.6V |
| Voltage - VCCA: | 2.3V ~ 2.7V |
| Channels per Circuit: | 8 |
| Number of Circuits: | 2 |
| Channel Type: | Bidirectional |
| Translator Type: | Voltage Level |
| Part Status: | Obsolete |
| Packaging: | Tube |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
PI74AVC164245LAA is a general-purpose logic translator, level shifter, buffer, and bus switch device. It integrates four 10-bit logic translation and level shifting channels in one small package. Each logic translation channel features two bi-directional 4-bit I/O blocks. Both logic translation and level shifting from a single-supply, 3.3V system to 5V systems are supported. The PI74AVC164245LAA is an ideal solution for applications requiring logic translation and level shifting/buffer bus for memories, FPGAs, and other logic systems.
The PI74AVC164245LAA has several application fields. It is commonly used in situations where two buses are operating at different logic signals and voltages, such as a 3.3V source feeding a 5V sink. The PI74AVC164245LAA can be used to convert the 3.3V logic up to 5V logic levels, or conversely, to downconvert the 5V logic levels to 3.3V. In addition, the PI74AVC164245LAA can be used as a buffer between two buses operating at different logic levels, as well as bus switch, making it suitable for communication buses within a system.
The PI74AVC164245LAA operates by various principles. Its 10-bit channels provide great versatility, enabling connections from multiple power supplies, different logic levels and voltage swings. The chip uses the following principles:
1. Logic Level Conversion
The PI74AVC164245LAA supports logic level conversion. This allows the chip to convert logic signals from a single-supply, 3.3V system to 5V systems. All logic levels, including input thresholds and output voltage levels, are adjustable by external pull-up and pull-down resistors.
2. Level Shifting
The PI74AVC164245LAA also supports level shifting. Level shifting allows the chip to shift the voltage levels between two different power supplies, while still transferring valid logic signals. It is possible to level shift signals between 3.3V and 5V by using external pull-up and pull-down resistors.
3. Buffering
The PI74AVC164245LAA also provides buffering, which is used to allow communication between buses of different voltages. By buffering a signal, the PI74AVC164245LAA can prevent interference while also preventing the signal from being distorted, offering a clean and accurate transfer.
4. Bus Switch
Finally, the PI74AVC164245LAA features bus switching functionality. This allows the PI74AVC164245LAA to switch between two buses, with the ability to select which bus is connected to its output. This allows the user to connect different buses to the PI74AVC164245LAA, enabling the selection of the desired bus for its output.
The PI74AVC164245LAA is a versatile logic translator, level shifter, buffer and bus switch device. It provides efficient logic level conversion, level shifting, buffering, and bus switching capabilities. Its versatility makes it suitable for a variety of applications where logic translation between different voltages and logic levels is necessary.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| PI74FCT162244TAE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 5.5V 48... |
| PI74FCT16245ATAE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 5.5V 4... |
| PI74FCT245TQE | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 5.25V ... |
| PI74LPT16245CAEX | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 3.6V 4... |
| PI74FCT162373ATA | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC 16-BIT TRANS LATCH 48T... |
| PI74LPT573AQ | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC OCT TRANSPARENT LATCH ... |
| PI74AVC+16245A | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 3.6V 4... |
| PI74SSTVF32852ANBE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC REGSTRD BUFF 24B-28B 1... |
| PI74LPT244AS | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 3.6V 20... |
| PI74FCT16244ATAE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 5.5V 48... |
| PI74FCT16244ATVE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 5.5V 48... |
| PI74FCT543ATS | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 5.25V ... |
| PI74FCT162245TAE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 5.5V 4... |
| PI74LVC3245ALE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| PI74LPT16245AAE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 3.6V 4... |
| PI74VCX16241AE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 3.6V 48... |
| PI74FCT16245CTAE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 5.5V 4... |
| PI74SSTU32864NBE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC 25BIT CONFIG REG BUFF ... |
| PI74FCT162244ATVE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 5.5V 48... |
| PI74FCT16245CTVEX | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 5.5V 4... |
| PI74SSTV16857AEX | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REGIST BUFF 14BIT DDR ... |
| PI74FCT244TQE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 5.25V 2... |
| PI74FCT16245ATV | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 5.5V 4... |
| PI74LPT16374AAE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC 16-BIT OCTAL REG 48 TS... |
| PI74VCX16244AEX | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC BUF NON-INVERT 3.6V 48... |
| PI74SSTVF16857AAE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC REG BUFFER 14BIT 48TSS... |
| PI74STX4G4245ZJEX | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| PI74FCT2827ATQ | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 5.25V 2... |
| PI74HSTL1212AEX | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| PI74HSTL1212AE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| PI74FCT16244CTVE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 5.5V 48... |
| PI74ALVCHR162245AEX | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 3.6V 4... |
| PI74AVC164245LAAEX | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| PI74AVC+16345A | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC ADDRESS DRVR 3.6V 56TS... |
| PI74FCT244ATQ | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 5.25V 2... |
| PI74ALVTC16241A | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 3.6V 48... |
| PI74STX1G126TEX | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 5.5V SO... |
| PI74LPT573AS | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC OCT TRANSPARENT LATCH ... |
| PI74FCT240ATQ | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC BUFFER INVERT 5.25V 20... |
| PI74LPT244CQE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 3.6V 20... |
IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL 8TDFMVoltage Le...
IC TRNSLTR UNIDIRECTIONAL 28PLCCMixed Si...
IC TRNSLTR UNIDIR 5FLIPCHIPVoltage Level...
IC TRNSLTR UNIDIRECTIONAL 8SOICMixed Sig...
IC TRNSLTR UNIDIRECTIONAL 8TSSOPMixed Si...
IC TRNSLTR UNIDIRECTIONAL 10UMAXMixed Si...
PI74AVC164245LAA Datasheet/PDF