| Allicdata Part #: | 450-1750-ND |
| Manufacturer Part#: |
PKS1132B101/4 |
| Price: | $ 5.28 |
| Product Category: | Hardware, Fasteners, Accessories |
| Manufacturer: | TE Connectivity Alcoswitch Switches |
| Short Description: | KNOB KNURLED W/SKRT 0.250" PLAST |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | PKS1132B101/4 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 156 |
| 1 +: | $ 4.80060 |
| 5 +: | $ 4.67334 |
| 10 +: | $ 4.54734 |
| 25 +: | $ 4.42109 |
| 50 +: | $ 4.16846 |
| 100 +: | $ 4.04208 |
| 250 +: | $ 3.66315 |
| 500 +: | $ 3.53682 |
| 1000 +: | $ 3.41051 |
Specifications
| Series: | PKS |
| Part Status: | Active |
| Style: | Cylindrical with Skirt |
| Type: | Knurled, Straight |
| Shaft Size: | 0.250" (6.35mm) |
| Diameter: | 0.551" (14.00mm), 1.180" (29.97mm) Skirt |
| Height: | 0.748" (19.00mm) |
| Indicator: | Numbers on Skirt |
| Material: | Plastic with Aluminum Skirt |
| Color: | Black, Natural |
| Features: | 0~10 Numbers, 6-32 Set Screw |
Related Products
Search Part number : "PKS1" Included word is 7
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| PKS1132B101/4 | TE Connectiv... | 5.28 $ | 156 | KNOB KNURLED W/SKRT 0.250... |
| PKS1132B1/4 | TE Connectiv... | 4.54 $ | 1000 | KNOB KNURLED W/SKRT 0.250... |
| PKS1105B101/4 | TE Connectiv... | 3.09 $ | 971 | KNOB KNURLED W/SKRT 0.250... |
| PKS1103B101/4 | TE Connectiv... | 3.23 $ | 441 | KNOB KNURLED W/SKRT 0.250... |
| PKS10000 | Red Lion Con... | 25.45 $ | 1000 | PANEL KEY SWITCHKeylock S... |
| PKS1104B1/4 | TE Connectiv... | 3.31 $ | 1000 | KNOB KNURLED W/SKRT 0.250... |
| PKS1106B1/4 | TE Connectiv... | 2.66 $ | 972 | KNOB KNURLED W/SKRT 0.250... |
Latest Products
OESA-90-3-6
KNOB KNURLED W/SKRT 0.125" METAL
DD-75-1-7
KNOB KNURLED 0.236" METAL
OEJA-90-1-7
KNOB KNURLED 0.236" METAL
OEDA-63-2-5
KNOB KNURLED 0.250" METAL
PKS1106B1/4
KNOB KNURLED W/SKRT 0.250" PLAST
420043B14
KNOB KNURLED 0.250" METAL
PKS1132B101/4 Datasheet/PDF