| Allicdata Part #: | 450-1752-ND |
| Manufacturer Part#: |
PKS90B101/4 |
| Price: | $ 5.01 |
| Product Category: | Hardware, Fasteners, Accessories |
| Manufacturer: | TE Connectivity Alcoswitch Switches |
| Short Description: | KNOB KNURLED W/SKRT 0.250" PLAST |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | PKS90B101/4 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 730 |
| 1 +: | $ 4.55490 |
| 5 +: | $ 4.43394 |
| 10 +: | $ 4.31361 |
| 25 +: | $ 4.19404 |
| 50 +: | $ 3.95426 |
| 100 +: | $ 3.83443 |
| 250 +: | $ 3.47495 |
| 500 +: | $ 3.35513 |
| 1000 +: | $ 3.23530 |
Specifications
| Series: | PKS |
| Part Status: | Active |
| Style: | Cylindrical with Skirt |
| Type: | Knurled, Straight |
| Shaft Size: | 0.250" (6.35mm) |
| Diameter: | 0.917" (23.30mm), 1.420" (36.10mm) Skirt |
| Height: | 0.596" (15.14mm) |
| Indicator: | Numbers on Skirt |
| Material: | Plastic with Aluminum Skirt |
| Color: | Black, Natural |
| Features: | 0~10 Numbers, 6-32 Set Screw |
Related Products
Search Part number : "PKS9" Included word is 2
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| PKS90B1/4 | TE Connectiv... | 2.91 $ | 85 | KNOB KNURLED W/SKRT 0.250... |
| PKS90B101/4 | TE Connectiv... | 5.01 $ | 730 | KNOB KNURLED W/SKRT 0.250... |
Latest Products
OESA-90-3-6
KNOB KNURLED W/SKRT 0.125" METAL
DD-75-1-7
KNOB KNURLED 0.236" METAL
OEJA-90-1-7
KNOB KNURLED 0.236" METAL
OEDA-63-2-5
KNOB KNURLED 0.250" METAL
PKS1106B1/4
KNOB KNURLED W/SKRT 0.250" PLAST
420043B14
KNOB KNURLED 0.250" METAL
PKS90B101/4 Datasheet/PDF