| Allicdata Part #: | PS1057AGRN-ND |
| Manufacturer Part#: |
PS1057AGRN |
| Price: | $ 0.85 |
| Product Category: | Switches |
| Manufacturer: | E-Switch |
| Short Description: | SWITCH PUSH SPST-NO 1A 125V |
| More Detail: | Pushbutton Switch SPST-NO Standard Panel Mount, Sn... |
| DataSheet: | PS1057AGRN Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1000 +: | $ 0.76729 |
| Illumination Type, Color: | -- |
| Electrical Life: | 6,000 Cycles |
| Mechanical Life: | 6,000 Cycles |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 65°C |
| Panel Cutout Dimensions: | Rectangular - 12.60mm x 11.30mm |
| Features: | -- |
| Ingress Protection: | -- |
| Termination Style: | Solder Lug |
| Mounting Type: | Panel Mount, Snap-In |
| Illumination Voltage (Nominal): | -- |
| Series: | PS1057 |
| Color - Actuator/Cap: | Green |
| Actuator Type: | Square, Button |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Current Rating: | 1A (AC) |
| Switch Function: | Off-Mom |
| Circuit: | SPST-NO |
| Type: | Standard |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Pushbutton switches are widely used in many different fields. The PS1057AGRN is a good example. It is a wide range, cost-effective pushbutton switch from Hon Hai/Foxconn. It offers clear tactile feel, long operating life, and other advantages.
The PS1057AGRN is a widely used pushbutton switch. One of its most prominent applications is in industrial control systems. This switch can be used to facilitate easy, accurate control over a machine or system. With its contact switching, this switch allows for both local and remote control. This makes it an ideal choice for machines that require extended operations.
The PS1057AGRN is also widely used in consumer electronics. This switch can be used to control any device that has a remote control, such as televisions and air conditioners. It can also be used to control a wide range of features, such as a media player, a home cinema system, and a game console. With the PS1057AGRN, consumers can quickly and accurately control their devices.
The PS1057AGRN also has a variety of medical applications. It can be used to control and monitor medical equipment, such as infusion pumps and resuscitation systems. It is also ideal for controlling diagnostic equipment and monitoring patient vital signs. The PS1057AGRN is a reliable and cost effective switch for medical and diagnostic applications.
Another popular application for the PS1057AGRN is in aerospace. This switch can be used to control the navigation or communications systems of an aircraft. With this switch, pilots can have accurate control and navigation of their aircraft, allowing for safe and efficient operations. The PS1057AGRN is also ideal for training flight simulators, as it can provide reliable and accurate control.
The PS1057AGRN has a simple working principle. When the button is pressed, it interacts with the contact terminals and completes an electric circuit. When the switch is not pressed, the circuit is broken, preventing current flow. This allows for accurate and reliable control over any application. It is also designed so that it cannot be accidently activated, and is resistant to shock and vibration.
In conclusion, the PS1057AGRN is a reliable, cost-effective and widely used pushbutton switch. It can be used in a variety of applications, such as industrial and medical control, consumer electronics and aerospace. It also has a simple working principle and is designed to provide reliable control over any application. It is an ideal switch for any application where accurate and reliable control is required.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| A22N-PS108 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | JOG-FOR |
| PS103G2 | US Sensor/Li... | 1.13 $ | 1000 | THERMISTOR 10KOHM 3575NTC... |
| PS1024ARED | E-Switch | 0.84 $ | 2581 | SWITCH PUSH SPST-NO 3A 12... |
| PS100-2B1BR500K | TT Electroni... | 2.05 $ | 1000 | POTENTIOMETER500 Ohms 0.2... |
| A16N-PS105 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | SWITCH PLATE E-STOP HAND/... |
| PS100-1B1BR1K | TT Electroni... | 2.22 $ | 1000 | POTENTIOMETER1 kOhms 0.25... |
| PS100-2B1BR50K | TT Electroni... | 2.05 $ | 1000 | POTENTIOMETER50 kOhms 0.2... |
| A16N-PS101 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | SWITCH PLATE E-STOP CLOSE... |
| PS100-2B1BR10K | TT Electroni... | 2.05 $ | 1000 | POTENTIOMETER10 kOhms 0.2... |
| A16N-PS107 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | SWITCH PLATE E-STOP INCH/... |
| EFO-PS1005E5 | Panasonic El... | 0.0 $ | 1000 | CER RES 10.0000MHZ SMD10M... |
| A16N-PS102 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | SWITCH PLATE E-STOP DOWN/... |
| PS100-2B1BR500 | TT Electroni... | 2.05 $ | 1000 | POTENTIOMETER500 Ohms 0.2... |
| PS1057AGRN | E-Switch | 0.85 $ | 1000 | SWITCH PUSH SPST-NO 1A 12... |
| PS10-100G | Electroswitc... | 13.85 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A... |
| PS10-121B | Electroswitc... | 14.41 $ | 1000 | SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28... |
| 17802-PS10 | Aven Tools | 0.0 $ | 1000 | TIP REPLACEMENT |
| A22N-PS105 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | HAND-AUTO |
| A22N-PS107 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | INCH-REVERSE |
| A16N-PS103 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | SWITCH PLATE E-STOP FASTS... |
| PS100-2B1BR1MEG | TT Electroni... | 2.05 $ | 1000 | POTENTIOMETER1 MOhms 0.25... |
| PS104R2 | US Sensor/Li... | 1.13 $ | 1000 | THERM NTC 100KOHM 4140K B... |
| A22N-PS10 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | FEED |
| PS103J2 | US Sensor/Li... | 2.21 $ | 15241 | THERMISTOR NTC 10KOHM 389... |
| A16N-PS106 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | SWITCH PLATE E-STOP HIGH/... |
| PS100S | 15.28 $ | 1000 | TAPE,PRO SERIES,3:1 RATIO... | |
| PS1057ABLK | E-Switch | 1.09 $ | 3917 | SWITCH PUSH SPST-NO 1A 12... |
| PS1024ALRED | E-Switch | 0.8 $ | 2503 | SWITCH PUSH SPST-NO 3A 12... |
| A22N-PS109 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | JOG-REV |
| PS100-2B1AR5K | TT Electroni... | 2.05 $ | 1000 | POTENTIOMETER5 kOhms 0.12... |
| PS104J2 | US Sensor/Li... | 2.21 $ | 1307 | THERM NTC 100KOHM 3892K B... |
| PS100-1B1BR500 | TT Electroni... | 2.22 $ | 1000 | POTENTIOMETER500 Ohms 0.2... |
| PS100-2B1BR100K | TT Electroni... | 2.05 $ | 1000 | POTENTIOMETER100 kOhms 0.... |
| A16N-PS10 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | SWITCH PLATE E-STOP FEED |
| PS100-2B1AR1K | TT Electroni... | 2.05 $ | 1000 | POTENTIOMETER1 kOhms 0.12... |
| PS100-2B1BR5K | TT Electroni... | 2.05 $ | 1000 | POTENTIOMETER5 kOhms 0.25... |
| PS1040BBLK | E-Switch | 1.09 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPST 3A... |
| PS100-1B1AR1K | TT Electroni... | 2.22 $ | 1000 | POTENTIOMETER1 kOhms 0.12... |
| PS1024BLKCAP | E-Switch | 1.05 $ | 1000 | CAP PUSHBUTTON ROUND BLAC... |
| PS1024ANOCAP | E-Switch | 0.58 $ | 1000 | SWITCH PUSH SPST-NO 3A 12... |
PUSHBUTTON 30MMPushbutton Switch
PUSHBUTTON 30MMPushbutton Switch
30MM ESTP PULL 240V TR 2NO GRNPushbutton...
30MM PB IL FS MNT 120V 2NC REDPushbutton...
40MM MUSH MNT 240V TR 2NO YELPushbutton ...
40MM MUSH MNT 240V TR 2NO REDPushbutton ...
PS1057AGRN Datasheet/PDF