PSAA15W-480L6 Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
993-1340-ND
Manufacturer Part#:
PSAA15W-480L6
Product Category:
Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
Manufacturer: Phihong USA
Short Description: AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 15W
More Detail: 48V 15W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter ...
DataSheet: PSAA15W-480L6 datasheetPSAA15W-480L6 Datasheet/PDF
Quantity: 78
Stock 78Can Ship Immediately
Specifications
Polarization: Positive Center
Weight: 4.94 oz (140g)
Cord Length: 59" (1.50m)
Input Connector: IEC 320-C8
Approvals: CB, CE, cULus
Size / Dimension: 3.20" L x 1.97" W x 1.17" H (81.2mm x 50.0mm x 29.8mm)
Output Connector: Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Operating Temperature: 0°C ~ 40°C
Efficiency: Level VI
Applications: ITE (Commercial)
Series: PSA15W
No Load Power Consumption: 250mW (Max)
Power (Watts): 15W
Current - Output (Max): 310mA
Voltage - Output: 48V
Voltage - Input: 90 ~ 264 VAC
Input Type: Cord (Sold Separately)
Form: Desktop (Class II)
Region Utilized: International
Part Status: Active
Description
The power adaptor has a power input range from 100V to 240V. It can provide up to 15W of power, and its input current is 5 to 10A. It is an energy-saving product that can save up to 30% of the power consumed when compared to other similar products.
The charger of PSAA15W-480L6 has a very low wasting power level that can be up to 0.02W. This allows it to offer a great energy efficiency for electronic applications, such as laptops, tablets, and so on. Furthermore, it has an overcurrent protection feature that ensures maximum safety when using it in electronic applications.
The power supply unit of the PSAA15W-480L6 has an open frame design and an adjustable output voltage that ranges from 15V to 48V. Its output power rating is 48W (3A at max), and it has an adjustable output frequency from 50Hz to 60Hz. Its output current is adjustable from 0.1A to 3A.
In conclusion, PSAA15W-480L6 is an AC DC Desktop, Wall Adapters with a wide range of applications. It has a power input range from 100V to 240V, and provides up to 15W of power output. Itscharger has a very low wasting power level, and its power supply unit has an adjustable output voltage and current. It is highly dependable and efficient, and is suitable for many applications.