| Allicdata Part #: | 335-1105-ND |
| Manufacturer Part#: |
R8-32X5/8 2701 |
| Price: | $ 0.56 |
| Product Category: | Hardware, Fasteners, Accessories |
| Manufacturer: | APM Hexseal |
| Short Description: | MACHINE SCREW PAN PHILLIPS 8-32 |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | R8-32X5/8 2701 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1048 |
| 1 +: | $ 0.51030 |
| 5 +: | $ 0.43470 |
| 10 +: | $ 0.36225 |
| 25 +: | $ 0.34045 |
| 50 +: | $ 0.32609 |
| 100 +: | $ 0.28980 |
| 250 +: | $ 0.27531 |
| 500 +: | $ 0.26082 |
| 1000 +: | $ 0.24633 |
Specifications
| Series: | SEELSKREW® |
| Part Status: | Active |
| Type: | Machine Screw |
| Screw Head Type: | Pan Head |
| Drive Type: | Phillips |
| Features: | Self Sealing |
| Thread Size: | #8-32 |
| Head Diameter: | 0.347" (8.81mm) |
| Head Height: | 0.115" (2.92mm) |
| Length - Below Head: | 0.625" (15.88mm) 5/8" |
| Length - Overall: | 0.740" (18.80mm) |
| Material: | Stainless Steel |
| Plating: | -- |
Latest Products
M3477-SS
THUMB SCREW KNOB M4X0.7
NSS-8-12-01
MACH SCREW PAN HEAD SLOTTED 8-32
R8-32X5/8 2701
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS 8-32
1455MS100BK
FLAT HEAD PHILLIPS #6 100PK
H1032BK500
MACH SCREW PHIL 10-32 500/PK
1455MS9BK
MACHINE SCREW PHILLIPS 9/PK
R8-32X5/8 2701 Datasheet/PDF