REC5-123.3SRW/H/B/SMD Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
REC5-123.3SRW/H/B/SMD-ND
Manufacturer Part#:
REC5-123.3SRW/H/B/SMD
Product Category:
Power Supplies - Board Mount
Manufacturer: RECOM Power
Short Description: DC DC CONVERTER 3.3V 5W
More Detail: Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 1...
DataSheet: REC5-123.3SRW/H/B/SMD datasheetREC5-123.3SRW/H/B/SMD Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Current - Output (Max): 1A
Size / Dimension: 1.26" L x 0.78" W x 0.44" H (32.0mm x 19.9mm x 11.2mm)
Package / Case: 24-SMD Module, 18 Leads
Mounting Type: Surface Mount
Efficiency: 77%
Operating Temperature: -40°C ~ 75°C
Features: SCP
Applications: ITE (Commercial)
Voltage - Isolation: 1.6kV
Power (Watts): 5W
Series: ECONOLINE REC5
Voltage - Output 3: --
Voltage - Output 2: --
Voltage - Output 1: 3.3V
Voltage - Input (Max): 18V
Voltage - Input (Min): 9V
Number of Outputs: 1
Type: Isolated Module
Part Status: Active
Packaging: Tube
Description
The REC5-123.3SRW/H/B/SMD DC DC converter comes in a small and light package, offering a compact solution for many applications. It is rated for continuous operation at to 45V DC input and comes with a variety of output options. The peak efficiency of the converter is greater than 90%, making it one of the most efficient DC DC converters on the market.
The REC5-123.3SRW/H/B/SMD operates on standard input of 12V through 24V DC. It is a buck converter with a 5V output adjustable, programmable from 3.3V to 5.5V. It offers an adjustable, programmable input current of up to 10A and supports a wide range of features such as current limit protection, power good signal, adjustable soft-start, remote on/off control, output current monitoring, power foldback protection, output voltage programming and more.