REC5-2409SRWZ/H/B/SMD Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
REC5-2409SRWZ/H/B/SMD-ND
Manufacturer Part#:
REC5-2409SRWZ/H/B/SMD
Product Category:
Power Supplies - Board Mount
Manufacturer: RECOM Power
Short Description: DC DC CONVERTER 9V 5W
More Detail: Isolated Module DC DC Converter 1 Output 9V 556...
DataSheet: REC5-2409SRWZ/H/B/SMD datasheetREC5-2409SRWZ/H/B/SMD Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Current - Output (Max): 556mA
Size / Dimension: 1.26" L x 0.78" W x 0.44" H (32.0mm x 19.9mm x 11.2mm)
Package / Case: 24-SMD Module, 18 Leads
Mounting Type: Surface Mount
Efficiency: 83%
Operating Temperature: -40°C ~ 75°C
Features: SCP
Applications: ITE (Commercial)
Voltage - Isolation: 1.6kV
Power (Watts): 5W
Series: ECONOLINE REC5
Voltage - Output 3: --
Voltage - Output 2: --
Voltage - Output 1: 9V
Voltage - Input (Max): 36V
Voltage - Input (Min): 9V
Number of Outputs: 1
Type: Isolated Module
Part Status: Active
Packaging: Tube
Description
The REC5-2409SRWZ/H/B/SMD is a three-terminal non-isolated Poledev DC-DC Step Down converter. It is rated for an input voltage range of 4.5V to 40V and an output voltage range of 0.9V to 24V. It has an adjustable output current up to 9A, depending on the input voltage. The converter also features short-circuit protection and over-temperature protection.