REC5-243.3SRWZ/H2/C/SMD Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
REC5-243.3SRWZ/H2/C/SMD-ND
Manufacturer Part#:
REC5-243.3SRWZ/H2/C/SMD
Product Category:
Power Supplies - Board Mount
Manufacturer: RECOM Power
Short Description: DC DC CONVERTER 3.3V 5W
More Detail: Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 1...
DataSheet: REC5-243.3SRWZ/H2/C/SMD datasheetREC5-243.3SRWZ/H2/C/SMD Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Current - Output (Max): 1A
Size / Dimension: 1.26" L x 0.78" W x 0.44" H (32.0mm x 19.9mm x 11.2mm)
Package / Case: 24-SMD Module, 18 Leads
Mounting Type: Surface Mount
Efficiency: 76%
Operating Temperature: -40°C ~ 75°C
Features: SCP
Applications: ITE (Commercial)
Voltage - Isolation: 2kV
Power (Watts): 5W
Series: ECONOLINE REC5
Voltage - Output 3: --
Voltage - Output 2: --
Voltage - Output 1: 3.3V
Voltage - Input (Max): 36V
Voltage - Input (Min): 9V
Number of Outputs: 1
Type: Isolated Module
Part Status: Active
Packaging: Tube
Description
The REC5-243.3SRWZ/H2/C/SMD converter is a popular choice among power supply manufacturers due to its detail design and energy efficiency. It is specially designed for industrial, medical and telecom applications that require a low voltage and current level. The input voltage range is wide, from 6-36V DC, and the output range is from 0.8-36V DC. The converter can provide a range of output currents, up to 24A.