| Allicdata Part #: | RER40F4870RCSL-ND |
| Manufacturer Part#: |
RER40F4870RCSL |
| Price: | $ 18.43 |
| Product Category: | Resistors |
| Manufacturer: | Vishay Dale |
| Short Description: | RES CHAS MNT 487 OHM 1% 5W |
| More Detail: | 487 Ohms ±1% 5W Wirewound Chassis Mount Resistor |
| DataSheet: | RER40F4870RCSL Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 10 +: | $ 16.74900 |
| 30 +: | $ 15.26710 |
| 50 +: | $ 14.48450 |
| 100 +: | $ 13.96270 |
| 250 +: | $ 13.30530 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 250°C |
| Failure Rate: | R (0.01%) |
| Package / Case: | Axial, Box |
| Lead Style: | Solder Lugs |
| Height - Seated (Max): | 0.335" (8.51mm) |
| Size / Dimension: | 0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm) |
| Mounting Feature: | Flanges |
| Coating, Housing Type: | Aluminum |
| Features: | Military, Moisture Resistant, Non-Inductive |
| Series: | Military, MIL-PRF-39009, RER40 |
| Temperature Coefficient: | ±20ppm/°C |
| Composition: | Wirewound |
| Power (Watts): | 5W |
| Tolerance: | ±1% |
| Resistance: | 487 Ohms |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
.Chassis Mount Resistors
The RC Series Rotary Cermet Trimmer Resistors from Stackpole Electronics provide a highly reliable, cost effective solution in the chassis mount trimming segment. RER40F4870RCSL, to classify, is a high precision, 0.25 W rated surface mount resistor with closed loop design. It features adjustable resistance between 0.5 - 2.7 kΩ and a tolerance of ±10%. It is available in a single-in-line package and is compliant with IoP standards.
Application Field
The RER40F4870RCSL is suitable for a wide range of applications, including temperature control, current limitation, voltage regulation and gain-setting on amplifiers. It is often used in the automotive, medical electronics, instrumentation and consumer electronics markets, providing a stable performance in high-temperature environments. The low-power design makes them suitable for use in circuits with limited power. The RER40F4870RCSL is especially popular with designers that require precision and stability with minimal space.
Working Principle
The RER40F4870RCSL utilizes a cermet resistive element combined with a mechanical rotary switch to adjust the resistance output. Cermet is a combination of ceramic and metals that is both corrosion resistant and temperature stable. It is shaped as a disc surrounded by a metal shell. A spring is fitted to the disc in order to form the electrical connection when activated by the rotary switch. When adjusted, the spring provides variable contact with the resistive element, resulting in an adjustable resistance between 0.5 - 2.7 kΩ.
Conclusion
The RER40F4870RCSL is a low-power, high-precision, chassis mount trimming resistor that provides reliability and accuracy in a variety of applications. It is ideal for use in temperature control, current limitation, voltage regulation and gain-setting on amplifiers. It is also highly compatible with IoP standards and has proven its durability in high-temperature environments. As a result it is an excellent choice for those who require precision and stability in minimal space.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| RER40F73R2RC02 | Vishay Dale | 15.36 $ | 1000 | RES CHAS MNT 73.2 OHM 1% ... |
| RER40F17R8RC02 | Vishay Dale | 15.36 $ | 1000 | RES CHAS MNT 17.8 OHM 1% ... |
| RER40F16R5RC02 | Vishay Dale | 15.36 $ | 1000 | RES CHAS MNT 16.5 OHM 1% ... |
| RER45F4530RC02 | Vishay Dale | 15.36 $ | 1000 | RES CHAS MNT 453 OHM 1% 1... |
| RER40F51R1MCSL | Vishay Dale | 18.43 $ | 1000 | RES CHAS MNT 51.1 OHM 1% ... |
| RER45F2R21RCSL | Vishay Dale | 18.43 $ | 1000 | RES CHAS MNT 2.21 OHM 1% ... |
| RER40F1740RCSL | Vishay Dale | 18.43 $ | 1000 | RES CHAS MNT 174 OHM 1% 5... |
| RER40F2R37RCSL | Vishay Dale | 18.43 $ | 1000 | RES CHAS MNT 2.37 OHM 1% ... |
| RER45F68R1RCSL | Vishay Dale | 18.43 $ | 1000 | RES CHAS MNT 68.1 OHM 1% ... |
| RER45F3160PC02 | Vishay Dale | 15.36 $ | 1000 | RES CHAS MNT 316 OHM 1% 1... |
| RER45F3570PC02 | Vishay Dale | 15.36 $ | 1000 | RES CHAS MNT 357 OHM 1% 1... |
| RER45F3480PC02 | Vishay Dale | 15.36 $ | 1000 | RES CHAS MNT 348 OHM 1% 1... |
| RER45F59R0RC02 | Vishay Dale | 15.36 $ | 1000 | RES CHAS MNT 59 OHM 1% 10... |
| RER40F4R32MCSL | Vishay Dale | 18.43 $ | 1000 | RES CHAS MNT 4.32 OHM 1% ... |
| RER40F5R62RCSL | Vishay Dale | 18.43 $ | 1000 | RES CHAS MNT 5.62 OHM 1% ... |
| RER40F4870RCSL | Vishay Dale | 18.43 $ | 1000 | RES CHAS MNT 487 OHM 1% 5... |
| RER40F23R0RCSL | Vishay Dale | 18.43 $ | 1000 | RES CHAS MNT 23 OHM 1% 5W... |
| RER40F6190MC02 | Vishay Dale | 15.36 $ | 1000 | RES CHAS MNT 619 OHM 1% 5... |
| RER40F6040MC02 | Vishay Dale | 15.36 $ | 1000 | RES CHAS MNT 604 OHM 1% 5... |
| RER45F14R7RC02 | Vishay Dale | 15.36 $ | 1000 | RES CHAS MNT 14.7 OHM 1% ... |
| RER40F1331RC02 | Vishay Dale | 15.36 $ | 1000 | RES CHAS MNT 1.33K OHM 1%... |
| RER40F4R64PC02 | Vishay Dale | 15.36 $ | 1000 | RES CHAS MNT 4.64 OHM 1% ... |
| RER40F38R3RC02 | Vishay Dale | 15.36 $ | 1000 | RES CHAS MNT 38.3 OHM 1% ... |
| RER40F68R0RCSL | Vishay Dale | 18.43 $ | 1000 | RES CHAS MNT 68 OHM 1% 5W... |
| RER45F17R8RCSL | Vishay Dale | 18.43 $ | 1000 | RES CHAS MNT 17.8 OHM 1% ... |
| RER40F2210RCSL | Vishay Dale | 18.43 $ | 1000 | RES CHAS MNT 221 OHM 1% 5... |
| RER45F4R32RCSL | Vishay Dale | 18.43 $ | 1000 | RES CHAS MNT 4.32 OHM 1% ... |
| RER45F1R62RC02 | Vishay Dale | 15.36 $ | 1000 | RES CHAS MNT 1.62 OHM 1% ... |
| RER40F2R37RC02 | Vishay Dale | 15.36 $ | 1000 | RES CHAS MNT 2.37 OHM 1% ... |
| RER40F34R0RC02 | Vishay Dale | 15.36 $ | 1000 | RES CHAS MNT 34 OHM 1% 5W... |
| RER45F69R8PC02 | Vishay Dale | 15.36 $ | 1000 | RES CHAS MNT 69.8 OHM 1% ... |
| RER45F7910RC02 | Vishay Dale | 15.36 $ | 1000 | RES CHAS MNT 791 OHM 1% 1... |
| RER40F2550RC02 | Vishay Dale | 15.36 $ | 1000 | RES CHAS MNT 255 OHM 1% 5... |
| RER40F2R74RC02 | Vishay Dale | 15.36 $ | 1000 | RES CHAS MNT 2.74 OHM 1% ... |
| RER45F5R62RC02 | Vishay Dale | 15.36 $ | 1000 | RES CHAS MNT 5.62 OHM 1% ... |
| RER45F1051RCSL | Vishay Dale | 18.43 $ | 1000 | RES CHAS MNT 1.05K OHM 1%... |
| RER40F51R0MCSL | Vishay Dale | 18.43 $ | 1000 | RES CHAS MNT 51 OHM 1% 5W... |
| RER45F2211RCSL | Vishay Dale | 18.43 $ | 1000 | RES CHAS MNT 2.21K OHM 1%... |
| RER40F1370RCSL | Vishay Dale | 18.43 $ | 1000 | RES CHAS MNT 137 OHM 1% 5... |
| RER40F2100RCSL | Vishay Dale | 18.43 $ | 1000 | RES CHAS MNT 210 OHM 1% 5... |
AH100 10K 5% E66 E310 kOhms 5% 100W Wire...
RES CHAS MNT 4.7K OHM 5% 160W4.7 kOhms 5...
RES CHAS MNT 6.81 OHM 1% 20W6.81 Ohms 1%...
RES CHAS MNT 124 OHM 1% 20W124 Ohms 1% 2...
RES CHAS MNT 221 OHM 1% 20W221 Ohms 1% 2...
RES CHAS MNT 2.2 OHM 1% 30W2.2 Ohms 1% 3...
RER40F4870RCSL Datasheet/PDF