| Allicdata Part #: | RER60FR442RC02-ND |
| Manufacturer Part#: |
RER60FR442RC02 |
| Price: | $ 11.30 |
| Product Category: | Resistors |
| Manufacturer: | Vishay Dale |
| Short Description: | RES CHAS MNT 0.442 OHM 1% 5W |
| More Detail: | 442 mOhms ±1% 5W Wirewound Chassis Mount Resistor |
| DataSheet: | RER60FR442RC02 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 10 +: | $ 10.27120 |
| 30 +: | $ 9.28125 |
| 50 +: | $ 8.81720 |
| 100 +: | $ 8.50785 |
| 250 +: | $ 8.04375 |
| 500 +: | $ 7.73440 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 250°C |
| Failure Rate: | R (0.01%) |
| Package / Case: | Axial, Box |
| Lead Style: | Solder Lugs |
| Height - Seated (Max): | 0.335" (8.51mm) |
| Size / Dimension: | 0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm) |
| Mounting Feature: | Flanges |
| Coating, Housing Type: | Aluminum |
| Features: | Military, Moisture Resistant |
| Series: | Military, MIL-PRF-39009, RER60 |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Composition: | Wirewound |
| Power (Watts): | 5W |
| Tolerance: | ±1% |
| Resistance: | 442 mOhms |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Chassis Mount Resistors are resistors mounted into a frame, or enclosure, that protects the resistor from being damaged by external forces. The RER60FR442RC02 is a type of Chassis Mount Resistor. It is designed to be used in various rugged applications that require reliable and accurate performance.
Applications
The versatile design and construction of the RER60FR442RC02 makes it suitable for use in rugged and harsh environments. It is often used in safety systems, automotive applications, industrial equipment, long range communication systems, medical equipment, and other applications that may require reliable and precise resistor operation. The design also allows for multiple resistors to be connected in series or parallel configuration, for increased performance.
Working Principle
The RER60FR442RC02 operates on the voltage divider principle. The voltage divider consists of two or more resistors connected in series, that control the output voltage of a circuit. The voltage across each resistor is regulated by the amount of current flowing through the resistor. The output voltage of the divider is equal to the total voltage of the circuit divided by the total resistance of the circuit.
The RER60FR442RC02 provides precision input voltage regulation across its entire range of resistive values. The resistor offers a wide dynamic range, while accurately dividing resistive voltages over a wide frequency range. This makes it highly suitable for uses in rugged environments.
The RER60FR442RC02 also offers a high degree of thermal stability. Its operating temperature range ranges from -55°C to 150°C, which is significantly above the maximum temperature rating of most other resistors available on the market. This greatly improves its durability and lifespan.
Conclusion
The RER60FR442RC02 is a Chassis Mount Resistor designed to operate in rugged and harsh environments. It is able to provide consistent and reliable performance across a wide range of operating conditions. The resistor is also very durable, and offers a high degree of thermal stability. This makes it ideal for a wide variety of industrial, automotive, and safety system applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| RER60F1750MC02 | Vishay Dale | 9.03 $ | 1000 | RES CHAS MNT 175 OHM 1% 5... |
| RER60F80R6MC02 | Vishay Dale | 9.03 $ | 1000 | RES CHAS MNT 80.6 OHM 1% ... |
| RER65F11R0RC02 | Vishay Dale | 9.03 $ | 1000 | RES CHAS MNT 11 OHM 1% 10... |
| RER65F2210RC02 | Vishay Dale | 9.03 $ | 1000 | RES CHAS MNT 221 OHM 1% 1... |
| RER60F2051RC02 | Vishay Dale | 9.21 $ | 1000 | RES CHAS MNT 2.05K OHM 1%... |
| RER60F11R0RCSL | Vishay Dale | 10.84 $ | 1000 | RES CHAS MNT 11 OHM 1% 5W... |
| RER60FR562RCSL | Vishay Dale | 13.56 $ | 1000 | RES CHAS MNT 0.562 OHM 1%... |
| RER65F1R00RC02 | Vishay Dale | 10.34 $ | 10 | RES CHAS MNT 1 OHM 1% 10W... |
| RER60F9090RC02 | Vishay Dale | 9.03 $ | 1000 | RES CHAS MNT 909 OHM 1% 5... |
| RER60F86R6RC02 | Vishay Dale | 9.03 $ | 1000 | RES CHAS MNT 86.6 OHM 1% ... |
| RER60F2R10RC02 | Vishay Dale | 9.03 $ | 1000 | RES CHAS MNT 2.1 OHM 1% 5... |
| RER65F38R3RC02 | Vishay Dale | 9.03 $ | 1000 | RES CHAS MNT 38.3 OHM 1% ... |
| RER65F39R0RC02 | Vishay Dale | 9.03 $ | 1000 | RES CHAS MNT 39 OHM 1% 10... |
| RER65F2610RC02 | Vishay Dale | 9.03 $ | 1000 | RES CHAS MNT 261 OHM 1% 1... |
| RER65F2431RC02 | Vishay Dale | 9.64 $ | 1000 | RES CHAS MNT 2.43K OHM 1%... |
| RER60F7870MCSL | Vishay Dale | 10.84 $ | 1000 | RES CHAS MNT 787 OHM 1% 5... |
| RER65F3480RCSL | Vishay Dale | 10.84 $ | 1000 | RES CHAS MNT 348 OHM 1% 1... |
| RER60FR442RC02 | Vishay Dale | 11.3 $ | 1000 | RES CHAS MNT 0.442 OHM 1%... |
| RER60FR931RCSL | Vishay Dale | 13.56 $ | 1000 | RES CHAS MNT 0.931 OHM 1%... |
| RER60F16R2RC02 | Vishay Dale | 9.03 $ | 1000 | RES CHAS MNT 16.2 OHM 1% ... |
| RER60F8R25PC02 | Vishay Dale | 9.03 $ | 1000 | RES CHAS MNT 8.25 OHM 1% ... |
| RER60F2670RC02 | Vishay Dale | 9.03 $ | 1000 | RES CHAS MNT 267 OHM 1% 5... |
| RER65F3091RC02 | Vishay Dale | 9.64 $ | 1000 | RES CHAS MNT 3.09K OHM 1%... |
| RER60F5490RCSL | Vishay Dale | 10.84 $ | 1000 | RES CHAS MNT 549 OHM 1% 5... |
| RER65F6190RCSL | Vishay Dale | 10.84 $ | 1000 | RES CHAS MNT 619 OHM 1% 1... |
| RER65F26R7RCSL | Vishay Dale | 10.84 $ | 1000 | RES CHAS MNT 26.7 OHM 1% ... |
| RER65F1961RCSL | Vishay Dale | 11.57 $ | 1000 | RES CHAS MNT 1.96K OHM 1%... |
| RER60FR215RCSL | Vishay Dale | 13.56 $ | 1000 | RES CHAS MNT 0.215 OHM 1%... |
| RER65FR316PCSL | Vishay Dale | 13.56 $ | 1000 | RES CHAS MNT 0.316 OHM 1%... |
| RER60F1R33RC02 | Vishay Dale | 9.03 $ | 1000 | RES CHAS MNT 1.33 OHM 1% ... |
| RER60F1R50RC02 | Vishay Dale | 9.03 $ | 1000 | RES CHAS MNT 1.5 OHM 1% 5... |
| RER60F1181RC02 | Vishay Dale | 9.21 $ | 1000 | RES CHAS MNT 1.18K OHM 1%... |
| RER65F4700RCSL | Vishay Dale | 10.84 $ | 1000 | RES CHAS MNT 470 OHM 1% 1... |
| RER65F3400RCSL | Vishay Dale | 10.84 $ | 1000 | RES CHAS MNT 340 OHM 1% 1... |
| RER60FR340RC02 | Vishay Dale | 11.3 $ | 1000 | RES CHAS MNT 0.34 OHM 1% ... |
| RER60FR402RC02 | Vishay Dale | 11.3 $ | 1000 | RES CHAS MNT 0.402 OHM 1%... |
| RER65FR115RC02 | Vishay Dale | 11.3 $ | 1000 | RES CHAS MNT 0.115 OHM 1%... |
| RER65F3091RCSL | Vishay Dale | 11.57 $ | 1000 | RES CHAS MNT 3.09K OHM 1%... |
| RER65F5401PCSL | Vishay Dale | 11.57 $ | 1000 | RES CHAS MNT 5.4K OHM 1% ... |
| RER60F5R11RC0230 | Vishay Dale | 7.33 $ | 1000 | RES CHAS MNT 5.11 OHM 1% ... |
AH100 10K 5% E66 E310 kOhms 5% 100W Wire...
RES CHAS MNT 4.7K OHM 5% 160W4.7 kOhms 5...
RES CHAS MNT 6.81 OHM 1% 20W6.81 Ohms 1%...
RES CHAS MNT 124 OHM 1% 20W124 Ohms 1% 2...
RES CHAS MNT 221 OHM 1% 20W221 Ohms 1% 2...
RES CHAS MNT 2.2 OHM 1% 30W2.2 Ohms 1% 3...
RER60FR442RC02 Datasheet/PDF