| Allicdata Part #: | RF064PJ512CS-ND |
| Manufacturer Part#: |
RF064PJ512CS |
| Price: | $ 0.01 |
| Product Category: | Resistors |
| Manufacturer: | Samsung Electro-Mechanics |
| Short Description: | RESISTOR ARRAY FLAT TERMINAL 0 |
| More Detail: | 5.1k Ohm ±5% 31.25mW Power Per Element Isolated 4 ... |
| DataSheet: | RF064PJ512CS Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 200000 +: | $ 0.01116 |
| Power Per Element: | 31.25mW |
| Height - Seated (Max): | 0.013" (0.33mm) |
| Size / Dimension: | 0.055" L x 0.024" W (1.40mm x 0.60mm) |
| Supplier Device Package: | 0603 |
| Package / Case: | 0502 (1406 Metric), Long Side Terminals |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Applications: | -- |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Series: | RF |
| Number of Pins: | 8 |
| Resistor-Ratio-Drift: | -- |
| Resistor Matching Ratio: | -- |
| Number of Resistors: | 4 |
| Tolerance: | ±5% |
| Resistance (Ohms): | 5.1k |
| Circuit Type: | Isolated |
| Part Status: | Active |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
RF064PJ512CS is a resistor network composed of four fixed resistors with values 576Ω, 883Ω, 16kΩ, and 82kΩ. This resistor network, classified under resistor arrays, is used to shunt unwanted signals in high frequency, broadband, or GPS systems. It ensures the correct impedance of the signal source and its connected load. This list summarizes the main applications and working principle of the RF064PJ512CS.
Application Fields
- Automotive electronics: The RF064PJ512CS is extensively used in automotive electronic systems to shunt high frequency signals produced by ignition systems and other components.
- Computers and peripherals: The resistor network is used to improve the signal integrity of various computer and peripheral systems such as scannners, printers, and hard disk drives.
- Telecommunications equipment and systems: The resistor network is also used in telecommunications equipment and systems such as base stations, DSL modems, and modems to reduce signal noise.
- Broadband systems: It is also used to filter the signals in various broadband systems such as CATV, video on demand, and satellite communications.
- GPS systems: It is also used in GPS systems to reduce the effect of noise produced by other RF signals.
Working Principle
The RF064PJ512CS works by shunting the unwanted high frequency signals from the signal source and its connected load. It consists of four resistors with fixed values. The resistors are connected in series-parallel combination, i.e. two resistors, each having two terminals, are connected in parallel and then connected in series. The combination of fixed resistors with fixed values provides a constant, consistently high-impedance point. This high impedance point prevents the unwanted high frequency signals from travelling from the signal source to the load.
The RF064PJ512CS also serves as a filter that prevents interference from other signals to the signal source or load. It filters the high frequency signals by creating a barrier, so that the signal source is not affected by any high frequency signals produced by other circuits. Similarly, it filters out any signals from the signal source that may disrupt the performance of the connected load.
The RF064PJ512CS also improves the signal-to-noise ratio of the signal source and its connected load. By reducing the effect of high frequency signals, it ensures that the signal source and the load receive only the signals required to perform their specific functions. This improves the signal-to-noise ratio, thereby enhancing the performance of the electronic system.
In conclusion, the RF064PJ512CS is an important component in high frequency, broadband, and GPS systems. Its application fields include automotive electronics, computers and peripherals, telecommunications equipment and systems, broadband systems, and GPS systems. It works by shunting away unwanted high frequency signals, filtering out any interference, and improving the signal-to-noise ratio of the connected signal source and load.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| RF064PJ560CS | Samsung Elec... | 0.01 $ | 1000 | RESISTOR ARRAY FLAT TERMI... |
| RF064PJ620CS | Samsung Elec... | 0.01 $ | 1000 | RESISTOR ARRAY FLAT TERMI... |
| RF062PJ163CS | Samsung Elec... | 0.01 $ | 1000 | RESISTOR ARRAY FLAT TERMI... |
| RF064PJ132CS | Samsung Elec... | 0.01 $ | 1000 | RESISTOR ARRAY FLAT TERMI... |
| RF064PJ200CS | Samsung Elec... | 0.01 $ | 1000 | RESISTOR ARRAY FLAT TERMI... |
| RF062PJ111CS | Samsung Elec... | 0.01 $ | 1000 | RESISTOR ARRAY FLAT TERMI... |
| RF064PJ224CS | Samsung Elec... | 0.01 $ | 1000 | RESISTOR ARRAY FLAT TERMI... |
| RF064PJ243CS | Samsung Elec... | 0.01 $ | 1000 | RESISTOR ARRAY FLAT TERMI... |
| RF064PJ300CS | Samsung Elec... | 0.01 $ | 1000 | RESISTOR ARRAY FLAT TERMI... |
| RF064PJ473CS | Samsung Elec... | 0.01 $ | 1000 | RESISTOR ARRAY FLAT TERMI... |
| RF062PJ240CS | Samsung Elec... | 0.01 $ | 1000 | RES ARRAY 2 RES 24 OHM 03... |
| RF062PJ511CS | Samsung Elec... | 0.01 $ | 1000 | RESISTOR ARRAY FLAT TERMI... |
| RF062PJ753CS | Samsung Elec... | 0.01 $ | 1000 | RESISTOR ARRAY FLAT TERMI... |
| RF064PJ474CS | Samsung Elec... | 0.01 $ | 1000 | RESISTOR ARRAY FLAT TERMI... |
| RF064PJ911CS | Samsung Elec... | 0.01 $ | 1000 | RESISTOR ARRAY FLAT TERMI... |
| RF064PJ110CS | Samsung Elec... | 0.01 $ | 1000 | RESISTOR ARRAY FLAT TERMI... |
| RF064PJ910CS | Samsung Elec... | 0.01 $ | 1000 | RESISTOR ARRAY FLAT TERMI... |
| RF062PJ000CS | Samsung Elec... | 0.01 $ | 1000 | RESISTOR ARRAY FLAT TERMI... |
| RF062PJ472CS | Samsung Elec... | 0.01 $ | 1000 | RESISTOR ARRAY FLAT TERMI... |
| RF064PJ471CS | Samsung Elec... | 0.01 $ | 1000 | RESISTOR ARRAY FLAT TERMI... |
| RF064PJ680CS | Samsung Elec... | 0.01 $ | 1000 | RESISTOR ARRAY FLAT TERMI... |
| RF064PJ124CS | Samsung Elec... | 0.01 $ | 1000 | RESISTOR ARRAY FLAT TERMI... |
| RF064PJ681CS | Samsung Elec... | 0.01 $ | 1000 | RESISTOR ARRAY FLAT TERMI... |
| RF064PJ271CS | Samsung Elec... | 0.01 $ | 1000 | RESISTOR ARRAY FLAT TERMI... |
| RF062PJ203CS | Samsung Elec... | 0.01 $ | 1000 | RESISTOR ARRAY FLAT TERMI... |
| RF062PJ241CS | Samsung Elec... | 0.01 $ | 1000 | RESISTOR ARRAY FLAT TERMI... |
| RF064PJ242CS | Samsung Elec... | 0.01 $ | 1000 | RESISTOR ARRAY FLAT TERMI... |
| RF062PJ363CS | Samsung Elec... | 0.01 $ | 1000 | RESISTOR ARRAY FLAT TERMI... |
| RF062PJ103CS | Samsung Elec... | 0.01 $ | 1000 | RESISTOR ARRAY FLAT TERMI... |
| RF062PJ121CS | Samsung Elec... | 0.01 $ | 1000 | RESISTOR ARRAY FLAT TERMI... |
| RF062PJ393CS | Samsung Elec... | 0.01 $ | 1000 | RESISTOR ARRAY FLAT TERMI... |
| RF062PJ150CS | Samsung Elec... | 0.01 $ | 1000 | RES ARRAY 2 RES 15 OHM 03... |
| RF062PJ164CS | Samsung Elec... | 0.01 $ | 1000 | RESISTOR ARRAY FLAT TERMI... |
| RF064PJ182CS | Samsung Elec... | 0.01 $ | 1000 | RESISTOR ARRAY FLAT TERMI... |
| RF064PJ750CS | Samsung Elec... | 0.01 $ | 1000 | RESISTOR ARRAY FLAT TERMI... |
| RF062PJ304CS | Samsung Elec... | 0.01 $ | 1000 | RESISTOR ARRAY FLAT TERMI... |
| RF062PJ394CS | Samsung Elec... | 0.01 $ | 1000 | RESISTOR ARRAY FLAT TERMI... |
| RF064PJ104CS | Samsung Elec... | 0.01 $ | 1000 | RESISTOR ARRAY FLAT TERMI... |
| RF064PJ154CS | Samsung Elec... | 0.01 $ | 1000 | RESISTOR ARRAY FLAT TERMI... |
| RF062PJ910CS | Samsung Elec... | 0.01 $ | 1000 | RESISTOR ARRAY FLAT TERMI... |
RES NTWRK 18 RES 47 OHM 36LBGA47 Ohm 1% ...
RES NTWRK 32 RES 56 OHM 36LBGA56 Ohm 1% ...
RES ARRAY 4 RES 39 OHM 120639 Ohm 5% 62....
RES ARRAY 4 RES 43 OHM 080443 Ohm 5% 62....
RES ARRAY 4 RES 120 OHM 0804120 Ohm 5% 6...
RES ARRAY 2 RES 300 OHM 0606300 Ohm 5% 6...
RF064PJ512CS Datasheet/PDF