SDR2207-150YL Inductors, Coils, Chokes |
|
| Allicdata Part #: | SDR2207-150YLTR-ND |
| Manufacturer Part#: |
SDR2207-150YL |
| Price: | $ 0.48 |
| Product Category: | Inductors, Coils, Chokes |
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Short Description: | FIXED IND 15UH 5A 28.8 MOHM SMD |
| More Detail: | 15µH Unshielded Wirewound Inductor 5A 28.8 mOhm Ma... |
| DataSheet: | SDR2207-150YL Datasheet/PDF |
| Quantity: | 250 |
| 250 +: | $ 0.43989 |
| 500 +: | $ 0.37706 |
| 750 +: | $ 0.35611 |
| 1250 +: | $ 0.33516 |
| 2500 +: | $ 0.32469 |
| 6250 +: | $ 0.31421 |
| 12500 +: | $ 0.30374 |
| DC Resistance (DCR): | 28.8 mOhm Max |
| Height - Seated (Max): | 0.307" (7.80mm) |
| Size / Dimension: | 0.866" L x 0.591" W (22.00mm x 15.00mm) |
| Supplier Device Package: | -- |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Inductance Frequency - Test: | 100kHz |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Ratings: | -- |
| Frequency - Self Resonant: | 16MHz |
| Q @ Freq: | 38 @ 5MHz |
| Series: | SDR2207 |
| Shielding: | Unshielded |
| Current - Saturation: | 9A |
| Current Rating: | 5A |
| Tolerance: | ±15% |
| Inductance: | 15µH |
| Material - Core: | Ferrite |
| Type: | Wirewound |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Fixed inductors, sometimes known as non-moveable inductors, are static electrical components used in many modern electronic applications. The SDR2207-150YL is one such inductor, characterized by its increase in inductance with temperature, its low DC resistance, and its excellent resonance and high frequency characteristics. These properties make this fixed inductor suitable for many different applications.
The SDR2207-150YL comprises a single inductor with two terminals. The terminal markings indicate that the inductor is intended to be used with a DC voltage, as the air core modeling a coil conductor can carry DC well but AC would cause it to suffer from various losses due to skin effect and coupled flux. The inductor consists of a high-precision ceramic core with a high-curvature factor that allows it to increase its inductance with temperature. This inductor has a relatively low DC resistance of 1.2 ohms, making it highly suitable for use in high-frequency circuits where low DC resistance is required.
The SDR2207-150YL has excellent resonance and high-frequency characteristics. This component is relatively tolerant to temperature variations, and its temperature stability also makes it an excellent choice for use in applications that require high-frequency circuit designs. Its resonance frequency is greater than 0.15MHz, and it operates over a temperature range of 0 to 85°C. The inductance of this component increases with temperature, and its resistance is held constant over the whole temperature range, making it a highly reliable source in many applications.
The SDR2207-150YL can be used in a variety of electronic applications, such as RF circuits, audio signal conditioning, signal filtering, microprocessor circuits, and DC-DC power converters. It is also ideal for use in portable and wireless applications, such as cell phones, wireless networks, and Bluetooth devices. In addition, this inductor is compatible with SMD (surface-mounted device) systems, allowing it to be easily integrated into any existing design. Due to its high-frequency characteristics, this device is particularly well-suited to high-speed signal processing applications such as filtering, signal conditioning, and signal transmission.
In summary, the SDR2207-150YL is a fixed inductor characterized by its excellent resonance and high-frequency characteristics, and its tolerance to temperature variations. This component is suitable for a variety of electronic applications, such as RF circuits, audio signal conditioning, signal filtering, microprocessor circuits, and DC-DC power converters. Its low DC resistance and its temperature stability makes it ideal for use in high-speed signal processing circuitry. This fixed inductor is highly reliable and easy to integrate into existing designs, making it an excellent choice for many applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| SDR2207-680KL | Bourns Inc. | 0.48 $ | 1000 | FIXED IND 68UH 2.4A 112 M... |
| SDR2207-390KL | Bourns Inc. | 0.48 $ | 1000 | FIXED IND 39UH 3.2A 65 MO... |
| SDR2207-100ML | Bourns Inc. | 0.48 $ | 5000 | FIXED IND 10UH 6.5A 17.2 ... |
| SDR2207-820KL | Bourns Inc. | 0.48 $ | 1000 | FIXED IND 82UH 2.3A 144 M... |
| SDR2207-4R7ML | Bourns Inc. | 0.48 $ | 7000 | FIXED IND 4.7UH 8.5A 8.8 ... |
| SDR2207-2R7ML | Bourns Inc. | 0.48 $ | 1000 | FIXED IND 2.7UH 10A 7 MOH... |
| SDR2207-R80ML | Bourns Inc. | 0.48 $ | 250 | FIXED IND 800NH 16A 2.8 M... |
| SDR2207-1R5ML | Bourns Inc. | 0.48 $ | 1000 | FIXED IND 1.5UH 15A 5 MOH... |
| SDR2207-R78ML | Bourns Inc. | 0.48 $ | 1000 | FIXED IND 780NH 15A 2.6 M... |
| SDR2207-330K | Bourns Inc. | 0.0 $ | 1000 | FIXED IND 33UH 3.4A 58.4 ... |
| SDR2207-1R8M | Bourns Inc. | 0.0 $ | 1000 | FIXED IND 1.8UH 13A 4.5 M... |
| SDR2207-271KL | Bourns Inc. | 0.58 $ | 1000 | FIXED IND 270UH 1.1A 470 ... |
| SDR2207-180YL | Bourns Inc. | 0.48 $ | 250 | FIXED IND 18UH 4.6A 33 MO... |
| SDR2207-220YL | Bourns Inc. | 0.48 $ | 500 | FIXED IND 22UH 4A 39.4 MO... |
| SDR2207-3R3ML | Bourns Inc. | 0.48 $ | 1000 | FIXED IND 3.3UH 9A 7.8 MO... |
| SDR2207-3R3M | Bourns Inc. | 0.0 $ | 1000 | FIXED IND 3.3UH 9A 7.8 MO... |
| SDR2207-150Y | Bourns Inc. | 0.0 $ | 1000 | FIXED IND 15UH 5A 28.8 MO... |
| SDR2207-470KL | Bourns Inc. | 0.48 $ | 1500 | FIXED IND 47UH 2.8A 91.2 ... |
| SDR2207-150YL | Bourns Inc. | 0.48 $ | 250 | FIXED IND 15UH 5A 28.8 MO... |
| SDR2207-560KL | Bourns Inc. | 0.48 $ | 1000 | FIXED IND 56UH 2.6A 96.5 ... |
| SDR2207-2R2ML | Bourns Inc. | 0.48 $ | 250 | FIXED IND 2.2UH 13A 7.5 M... |
| SDR2207-4R7M | Bourns Inc. | 0.0 $ | 1000 | FIXED IND 4.7UH 8.5A 8.8 ... |
| SDR2207-8R2ML | Bourns Inc. | 0.49 $ | 1000 | FIXED IND 8.2UH 7A 15.5 M... |
| SDR2207-151KL | Bourns Inc. | 0.58 $ | 1000 | FIXED IND 150UH 1.5A 250 ... |
| SDR2207-471KL | Bourns Inc. | 0.58 $ | 1000 | FIXED IND 470UH 800MA 850... |
| SDR2207-3R9ML | Bourns Inc. | 0.48 $ | 1000 | FIXED IND 3.9UH 9A 12 MOH... |
| SDR2207-101K | Bourns Inc. | 0.0 $ | 1000 | FIXED IND 100UH 2.2A 168 ... |
| SDR2207-391KL | Bourns Inc. | 0.58 $ | 1000 | FIXED IND 390UH 900MA 680... |
| SDR2207-120YL | Bourns Inc. | 0.48 $ | 1000 | FIXED IND 12UH 5.5A 23.6 ... |
| SDR2207-330KL | Bourns Inc. | 0.48 $ | 1000 | FIXED IND 33UH 3.4A 58.4 ... |
| SDR2207-270YL | Bourns Inc. | 0.48 $ | 1000 | FIXED IND 27UH 3.8A 43.5 ... |
| SDR2207-6R0ML | Bourns Inc. | 0.48 $ | 1000 | FIXED IND 6UH 7.5A 17 MOH... |
| SDR250 FAN COVER | XP Power | 20.79 $ | 1000 | COVER W/ FAN FOR JPS POWE... |
| SDR2207-R80M | Bourns Inc. | 0.0 $ | 1000 | FIXED IND 800NH 16A 2.8 M... |
| SDR2207-102KL | Bourns Inc. | 0.59 $ | 1000 | FIXED IND 1MH 600MA 1.8 O... |
| SDR2207-101KL | Bourns Inc. | 0.48 $ | 250 | FIXED IND 100UH 2.2A 168 ... |
| SDR2207-470K | Bourns Inc. | 0.0 $ | 1000 | FIXED IND 47UH 2.8A 91.2 ... |
| SDR250AS15 | XP Power | 132.36 $ | 1000 | AC/DC CONVERTER 15V 250WO... |
| SDR2207-100M | Bourns Inc. | 0.0 $ | 1000 | FIXED IND 10UH 6.5A 17.2 ... |
| SDR250AS24 | XP Power | 132.36 $ | 1000 | AC/DC CONVERTER 24V 250WO... |
FIXED IND 10UH 590MA 350 MOHM10H Unshiel...
FIXED IND 22NH 1.4A 70 MOHM SMD22nH Unsh...
FIXED IND 13NH 600MA SMD13nH Unshielded ...
FIXED IND 680UH 210MA 4.6 OHM680H Unshie...
FIXED IND 470UH 1.3A 280 MOHM TH470H Uns...
FIXED IND 8.2UH 165MA 2.2 OHM TH8.2H Uns...
SDR2207-150YL Datasheet/PDF