SFM230-NPPB-D40-SP-BK Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
SFM230-NPPB-D40-SP-BK-ND
Manufacturer Part#:
SFM230-NPPB-D40-SP-BK
Product Category:
Connectors, Interconnects
Manufacturer: Sullins Connector Solutions
Short Description: CONN HEADER .050" 80POS
More Detail: 80 Position Header, Top or Bottom Entry Connector ...
DataSheet: SFM230-NPPB-D40-SP-BK datasheetSFM230-NPPB-D40-SP-BK Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Insulation Color: Black
Contact Finish Thickness - Post: Flash
Contact Material: Phosphor Bronze
Contact Shape: Square
Insulation Material: Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Applications: --
Voltage Rating: --
Current Rating: 1A
Features: Board Guide
Ingress Protection: --
Mated Stacking Heights: --
Contact Finish - Post: Gold
Material Flammability Rating: UL94 V-0
Operating Temperature: -40°C ~ 105°C
Contact Length - Post: --
Insulation Height: 0.091" (2.30mm)
Series: SFM230
Contact Finish Thickness - Mating: Flash
Contact Finish - Mating: Gold
Fastening Type: Push-Pull
Termination: Solder
Mounting Type: Surface Mount
Row Spacing - Mating: 0.050" (1.27mm)
Number of Rows: 2
Pitch - Mating: 0.050" (1.27mm)
Number of Positions Loaded: All
Number of Positions: 80
Style: Board to Board
Contact Type: Female Socket
Connector Type: Header, Top or Bottom Entry
Part Status: Active
Packaging: Tube
Description
The contacts used in the SFM230-NPPB-D40-SP-BK have a die-cast construction which helps ensure good contact integrity. The contacts are gold plated and rated for up to 250VAC, 5A. The contacts are dimensionally correct to ensure a proper fit. The contacts are designed to provide maximum electrical and mechanical performance.