SFM210-LPSE-S25-SC-BK Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
SFM210-LPSE-S25-SC-BK-ND
Manufacturer Part#:
SFM210-LPSE-S25-SC-BK
Product Category:
Connectors, Interconnects
Manufacturer: Sullins Connector Solutions
Short Description: CONN HEADER 1MM 25POS
More Detail: 25 Position Header, Top or Bottom Entry Connector ...
DataSheet: SFM210-LPSE-S25-SC-BK datasheetSFM210-LPSE-S25-SC-BK Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Insulation Color: Black
Contact Finish Thickness - Post: Flash
Contact Material: Phosphor Bronze
Contact Shape: Square
Insulation Material: Liquid Crystal Polymer (LCP)
Applications: --
Voltage Rating: --
Current Rating: 1A
Features: --
Ingress Protection: --
Mated Stacking Heights: --
Contact Finish - Post: Gold
Material Flammability Rating: UL94 V-0
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Contact Length - Post: --
Insulation Height: 0.087" (2.20mm)
Series: SFM210
Contact Finish Thickness - Mating: 10.0µin (0.25µm)
Contact Finish - Mating: Gold
Fastening Type: Push-Pull
Termination: Solder
Mounting Type: Surface Mount
Row Spacing - Mating: --
Number of Rows: 1
Pitch - Mating: 0.039" (1.00mm)