| Allicdata Part #: | SIT8256AI-G3-33E-156.250000Y-ND |
| Manufacturer Part#: |
SIT8256AI-G3-33E-156.250000Y |
| Price: | $ 1.54 |
| Product Category: | Crystals, Oscillators, Resonators |
| Manufacturer: | SiTime |
| Short Description: | OSC MEMS 156.2500MHZ LVCMOS TTL |
| More Detail: | 156.25MHz XO (Standard) LVCMOS, LVTTL Oscillator 3... |
| DataSheet: | SIT8256AI-G3-33E-156.250000Y Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1000 +: | $ 1.38545 |
| Frequency Stability: | ±50ppm |
| Current - Supply (Disable) (Max): | 31mA |
| Height - Seated (Max): | 0.032" (0.80mm) |
| Size / Dimension: | 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) |
| Package / Case: | 4-SMD, No Lead |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Ratings: | -- |
| Current - Supply (Max): | 33mA |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Series: | SiT8256 |
| Voltage - Supply: | 3.3V |
| Output: | LVCMOS, LVTTL |
| Function: | Enable/Disable |
| Frequency: | 156.25MHz |
| Type: | XO (Standard) |
| Base Resonator: | MEMS |
| Part Status: | Not For New Designs |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Oscillators are indispensable components of electronic systems due to their ability to provide a stable electrical signal at a specific frequency. SIT8256AI-G3-33E-156.250000Y is a highly reliable oscillator that is capable of providing a continuous signal with an output frequency of 156.250000GHz. This oscillator is especially suitable for a variety of time-critical applications such as wireless communications, radar and sonar systems, navigation applications, and synchronous switchers.
The core components of the SIT8256AI-G3-33E-156.250000Y oscillator are a phase-locked loop (PLL), a Voltage Controlled Oscillator (VCO), a tuning voltage generator, and a frequency divider. The PLL is responsible for providing a highly reliable signal at the output frequency. The VCO is used to generate a signal that has a frequency that is closely related to a reference clock frequency. The tuning voltage generator is used to set the output frequency of the oscillator with great precision. Lastly, the frequency divider divides the signal generated by the VCO to produce an output signal that is in line with the desired output frequency.
The SIT8256AI-G3-33E-156.250000Y oscillator is highly reliable and suitable for a variety of applications. It is capable of providing a frequency signal with an output frequency of 156.250000GHz. This makes the oscillator ideal for time-critical applications such as wireless communication, radar and sonar systems, navigation devices, and synchronous control systems. Furthermore, this oscillator is equipped with a highly reliable PLL and a voltage controlled oscillator that are used to precisely generate the required frequency signal. The use of a tuning voltage generator and a frequency divider further ensures a precise output frequency and a highly reliable signal.
The SIT8256AI-G3-33E-156.250000Y oscillator is a highly reliable component that is capable of providing a continuous signal at a precisely defined frequency, which makes it an ideal solution for time-critical applications such as wireless communication, radar and sonar systems, navigation devices, and synchronous control systems. The oscillator is equipped with a highly reliable PLL, a voltage controlled oscillator, a tuning voltage generator, and a frequency divider, which ensure a reliable and precise output frequency.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| SIT8924AE-13-33E-25.000000G | SiTime | 0.99 $ | 250 | OSC MEMS 25.0000MHZ LVCMO... |
| SIT8008BI-23-XXS-48.000000G | SiTime | 0.6 $ | 1000 | OSC MEMS 48.0000MHZ LVCMO... |
| SIT8009BI-21-33E-125.000000G | SiTime | 1.04 $ | 1000 | OSC MEMS 125.0000MHZ LVCM... |
| SIT8008BC-73-18E-6.000000D | SiTime | 0.39 $ | 1000 | OSC MEMS 6.0000MHZ LVCMOS... |
| SIT8008BC-73-33S-16.000000E | SiTime | 0.4 $ | 1000 | OSC MEMS 16.0000MHZ LVCMO... |
| SIT8008AC-13-33E-16.000000D | SiTime | 0.41 $ | 1000 | OSC MEMS 16.0000MHZ LVCMO... |
| SIT8008AC-23-33E-20.000000D | SiTime | 0.41 $ | 1000 | OSC MEMS 20.0000MHZ LVCMO... |
| SIT8008AC-23-33E-35.000000D | SiTime | 0.41 $ | 1000 | OSC MEMS 35.0000MHZ LVCMO... |
| SIT8008BI-73-33E-20.000000D | SiTime | 0.41 $ | 1000 | OSC MEMS 20.0000MHZ LVCMO... |
| SIT8008BI-73-33E-4.500000D | SiTime | 0.41 $ | 1000 | OSC MEMS 4.5000MHZ LVCMOS... |
| SIT8008BI-73-XXE-12.000000D | SiTime | 0.41 $ | 1000 | OSC MEMS 12.0000MHZ LVCMO... |
| SIT8008BC-23-33E-24.000000D | SiTime | 0.41 $ | 1000 | OSC MEMS 24.0000MHZ LVCMO... |
| SIT8209AI-82-33E-156.250000X | SiTime | 2.33 $ | 1000 | OSC MEMS 156.25MHZ SMD156... |
| SIT8208AI-3F-28E-62.500000Y | SiTime | 2.23 $ | 1000 | -40 TO 85C, 5032, 10PPM, ... |
| SIT8208AI-3F-25S-66.666660Y | SiTime | 2.23 $ | 1000 | -40 TO 85C, 5032, 10PPM, ... |
| SIT8208AI-3F-18S-12.288000Y | SiTime | 2.23 $ | 1000 | -40 TO 85C, 5032, 10PPM, ... |
| SIT8209AI-G2-18E-166.660000X | SiTime | 2.21 $ | 1000 | -40 TO 85C, 2520, 25PPM, ... |
| SIT8209AI-22-28S-166.000000X | SiTime | 2.21 $ | 1000 | -40 TO 85C, 3225, 25PPM, ... |
| SIT8208AC-3F-28E-4.096000X | SiTime | 2.51 $ | 1000 | -20 TO 70C, 5032, 10PPM, ... |
| SIT8208AC-3F-18E-24.576000X | SiTime | 2.51 $ | 1000 | -20 TO 70C, 5032, 10PPM, ... |
| SIT8208AI-GF-18S-3.570000X | SiTime | 2.58 $ | 1000 | -40 TO 85C, 2520, 10PPM, ... |
| SIT8208AI-GF-18E-38.400000X | SiTime | 2.58 $ | 1000 | -40 TO 85C, 2520, 10PPM, ... |
| SIT8208AI-2F-33E-66.666660X | SiTime | 2.58 $ | 1000 | -40 TO 85C, 3225, 10PPM, ... |
| SIT8208AI-2F-28S-24.000000X | SiTime | 2.58 $ | 1000 | -40 TO 85C, 3225, 10PPM, ... |
| SIT8208AI-2F-25S-31.250000X | SiTime | 2.58 $ | 1000 | -40 TO 85C, 3225, 10PPM, ... |
| SIT8209AI-GF-18E-100.000000X | SiTime | 2.65 $ | 1000 | -40 TO 85C, 2520, 10PPM, ... |
| SIT8209AI-G1-25E-156.257812X | SiTime | 2.65 $ | 1000 | -40 TO 85C, 2520, 20PPM, ... |
| SIT8209AI-2F-28S-100.000000X | SiTime | 2.65 $ | 1000 | -40 TO 85C, 3225, 10PPM, ... |
| SIT8209AI-2F-28E-133.330000X | SiTime | 2.65 $ | 1000 | -40 TO 85C, 3225, 10PPM, ... |
| SIT8209AI-2F-28E-125.000000X | SiTime | 2.65 $ | 1000 | -40 TO 85C, 3225, 10PPM, ... |
| SIT8209AI-21-18E-166.666600X | SiTime | 2.65 $ | 1000 | -40 TO 85C, 3225, 20PPM, ... |
| SIT8209AC-3F-25E-100.000000X | SiTime | 2.59 $ | 1000 | -20 TO 70C, 5032, 10PPM, ... |
| SIT8209AC-31-28S-166.000000X | SiTime | 2.59 $ | 1000 | -20 TO 70C, 5032, 20PPM, ... |
| SIT8209AC-31-28S-155.520000X | SiTime | 2.59 $ | 1000 | -20 TO 70C, 5032, 20PPM, ... |
| SIT8256AC-2F-18E-156.257812Y | SiTime | 3.35 $ | 1000 | -20 TO 70C, 3225, 10PPM, ... |
| SIT8209AC-GF-28S-166.666600Y | SiTime | 3.35 $ | 1000 | -20 TO 70C, 2520, 10PPM, ... |
| SIT8209AC-GF-28S-156.257812T | SiTime | 3.35 $ | 1000 | -20 TO 70C, 2520, 10PPM, ... |
| SIT8209AC-GF-28E-155.520000T | SiTime | 3.35 $ | 1000 | -20 TO 70C, 2520, 10PPM, ... |
| SIT8209AC-GF-18S-150.000000T | SiTime | 3.35 $ | 1000 | -20 TO 70C, 2520, 10PPM, ... |
-20 TO 70C, 2520, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
-20 TO 70C, 2520, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
-20 TO 70C, 2520, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
-20 TO 70C, 3225, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
-20 TO 70C, 3225, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
-20 TO 70C, 3225, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
SIT8256AI-G3-33E-156.250000Y Datasheet/PDF