| Allicdata Part #: | SIT8924BM-72-33N-100.000000D-ND |
| Manufacturer Part#: |
SIT8924BM-72-33N-100.000000D |
| Price: | $ 1.99 |
| Product Category: | Crystals, Oscillators, Resonators |
| Manufacturer: | SiTime |
| Short Description: | OSC MEMS 100.0000MHZ LVCMOS SMD |
| More Detail: | 100MHz XO (Standard) LVCMOS, LVTTL Oscillator 3.3V... |
| DataSheet: | SIT8924BM-72-33N-100.000000D Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 3000 +: | $ 1.79206 |
| Frequency Stability: | ±25ppm |
| Current - Supply (Disable) (Max): | -- |
| Height - Seated (Max): | 0.032" (0.80mm) |
| Size / Dimension: | 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm) |
| Package / Case: | 4-SMD, No Lead |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Ratings: | AEC-Q100 |
| Current - Supply (Max): | 4.8mA |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Series: | SiT8924B |
| Voltage - Supply: | 3.3V |
| Output: | LVCMOS, LVTTL |
| Function: | -- |
| Frequency: | 100MHz |
| Type: | XO (Standard) |
| Base Resonator: | MEMS |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Oscillators can be put to many uses, from providing stable clock signals to controlling the frequency of electronics. The SIT8924BM-72-33N-100.000000D is one such oscillator, designed to be used in applications ranging from wired communications to data and signal processing. Understanding the working principles and application fields of the SIT8924BM-72-33N-100.000000D will help to ensure that it is correctly utilized in its intended applications.
The SIT8924BM-72-33N-100.000000D oscillator uses a quartz crystal piezoelectric oscillator as the active device. This piezoelectric oscillator consists of quartz with electrodes on either side, which vibrates at a frequency based on its shape, size and cut. This oscillator was designed to have a frequency range of 70.00MHz to 100.000000MHz, which makes it suitable for many applications where frequencies of this range are required.
The SIT8924BM-72-33N-100.000000D oscillator works by creating an oscillating electrical signal between its two electrodes. This signal is sent through the quartz crystal, which vibrates at a frequency based on its properties, before being sent back to the electrodes. This oscillating signal then continues to vibrate with an exact frequency, creating an accurate, sustained signal. This oscillation can be used to create electromagnetic radiation if the signal is connected to an antenna, or to provide a stable clock signal for other electronic components.
The SIT8924BM-72-33N-100.000000D has many potential application fields, and is suitable for use in wired communication systems, such as telephone and LAN networks. Additionally, the oscillator can be used to generate a stable clock signal for digital television, radio, or satellite data processing. The oscillator is also commonly used in frequency synthesisers, in medical technology and for electric testing and measuring devices.
It is important to understand both the working principles and the application fields of the SIT8924BM-72-33N-100.000000D oscillator in order to ensure the most effective usage of this component. While the oscillator can have many uses, without correctly applying the principles it is designed for, it may not be able to perform to its full potential. Understanding both the working principles and the application fields of the SIT8924BM-72-33N-100.000000D oscillator will ensure that potential users are able to make the best use of this oscillator in their systems.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| SIT8924AE-13-33E-25.000000G | SiTime | 0.99 $ | 250 | OSC MEMS 25.0000MHZ LVCMO... |
| SIT8008BI-23-XXS-48.000000G | SiTime | 0.6 $ | 1000 | OSC MEMS 48.0000MHZ LVCMO... |
| SIT8009BI-21-33E-125.000000G | SiTime | 1.04 $ | 1000 | OSC MEMS 125.0000MHZ LVCM... |
| SIT8008BC-73-18E-6.000000D | SiTime | 0.39 $ | 1000 | OSC MEMS 6.0000MHZ LVCMOS... |
| SIT8008BC-73-33S-16.000000E | SiTime | 0.4 $ | 1000 | OSC MEMS 16.0000MHZ LVCMO... |
| SIT8008AC-13-33E-16.000000D | SiTime | 0.41 $ | 1000 | OSC MEMS 16.0000MHZ LVCMO... |
| SIT8008AC-23-33E-20.000000D | SiTime | 0.41 $ | 1000 | OSC MEMS 20.0000MHZ LVCMO... |
| SIT8008AC-23-33E-35.000000D | SiTime | 0.41 $ | 1000 | OSC MEMS 35.0000MHZ LVCMO... |
| SIT8008BI-73-33E-20.000000D | SiTime | 0.41 $ | 1000 | OSC MEMS 20.0000MHZ LVCMO... |
| SIT8008BI-73-33E-4.500000D | SiTime | 0.41 $ | 1000 | OSC MEMS 4.5000MHZ LVCMOS... |
| SIT8008BI-73-XXE-12.000000D | SiTime | 0.41 $ | 1000 | OSC MEMS 12.0000MHZ LVCMO... |
| SIT8008BC-23-33E-24.000000D | SiTime | 0.41 $ | 1000 | OSC MEMS 24.0000MHZ LVCMO... |
| SIT8209AI-82-33E-156.250000X | SiTime | 2.33 $ | 1000 | OSC MEMS 156.25MHZ SMD156... |
| SIT8208AI-3F-28E-62.500000Y | SiTime | 2.23 $ | 1000 | -40 TO 85C, 5032, 10PPM, ... |
| SIT8208AI-3F-25S-66.666660Y | SiTime | 2.23 $ | 1000 | -40 TO 85C, 5032, 10PPM, ... |
| SIT8208AI-3F-18S-12.288000Y | SiTime | 2.23 $ | 1000 | -40 TO 85C, 5032, 10PPM, ... |
| SIT8209AI-G2-18E-166.660000X | SiTime | 2.21 $ | 1000 | -40 TO 85C, 2520, 25PPM, ... |
| SIT8209AI-22-28S-166.000000X | SiTime | 2.21 $ | 1000 | -40 TO 85C, 3225, 25PPM, ... |
| SIT8208AC-3F-28E-4.096000X | SiTime | 2.51 $ | 1000 | -20 TO 70C, 5032, 10PPM, ... |
| SIT8208AC-3F-18E-24.576000X | SiTime | 2.51 $ | 1000 | -20 TO 70C, 5032, 10PPM, ... |
| SIT8208AI-GF-18S-3.570000X | SiTime | 2.58 $ | 1000 | -40 TO 85C, 2520, 10PPM, ... |
| SIT8208AI-GF-18E-38.400000X | SiTime | 2.58 $ | 1000 | -40 TO 85C, 2520, 10PPM, ... |
| SIT8208AI-2F-33E-66.666660X | SiTime | 2.58 $ | 1000 | -40 TO 85C, 3225, 10PPM, ... |
| SIT8208AI-2F-28S-24.000000X | SiTime | 2.58 $ | 1000 | -40 TO 85C, 3225, 10PPM, ... |
| SIT8208AI-2F-25S-31.250000X | SiTime | 2.58 $ | 1000 | -40 TO 85C, 3225, 10PPM, ... |
| SIT8209AI-GF-18E-100.000000X | SiTime | 2.65 $ | 1000 | -40 TO 85C, 2520, 10PPM, ... |
| SIT8209AI-G1-25E-156.257812X | SiTime | 2.65 $ | 1000 | -40 TO 85C, 2520, 20PPM, ... |
| SIT8209AI-2F-28S-100.000000X | SiTime | 2.65 $ | 1000 | -40 TO 85C, 3225, 10PPM, ... |
| SIT8209AI-2F-28E-133.330000X | SiTime | 2.65 $ | 1000 | -40 TO 85C, 3225, 10PPM, ... |
| SIT8209AI-2F-28E-125.000000X | SiTime | 2.65 $ | 1000 | -40 TO 85C, 3225, 10PPM, ... |
| SIT8209AI-21-18E-166.666600X | SiTime | 2.65 $ | 1000 | -40 TO 85C, 3225, 20PPM, ... |
| SIT8209AC-3F-25E-100.000000X | SiTime | 2.59 $ | 1000 | -20 TO 70C, 5032, 10PPM, ... |
| SIT8209AC-31-28S-166.000000X | SiTime | 2.59 $ | 1000 | -20 TO 70C, 5032, 20PPM, ... |
| SIT8209AC-31-28S-155.520000X | SiTime | 2.59 $ | 1000 | -20 TO 70C, 5032, 20PPM, ... |
| SIT8256AC-2F-18E-156.257812Y | SiTime | 3.35 $ | 1000 | -20 TO 70C, 3225, 10PPM, ... |
| SIT8209AC-GF-28S-166.666600Y | SiTime | 3.35 $ | 1000 | -20 TO 70C, 2520, 10PPM, ... |
| SIT8209AC-GF-28S-156.257812T | SiTime | 3.35 $ | 1000 | -20 TO 70C, 2520, 10PPM, ... |
| SIT8209AC-GF-28E-155.520000T | SiTime | 3.35 $ | 1000 | -20 TO 70C, 2520, 10PPM, ... |
| SIT8209AC-GF-18S-150.000000T | SiTime | 3.35 $ | 1000 | -20 TO 70C, 2520, 10PPM, ... |
-20 TO 70C, 2520, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
-20 TO 70C, 2520, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
-20 TO 70C, 2520, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
-20 TO 70C, 3225, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
-20 TO 70C, 3225, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
-20 TO 70C, 3225, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
SIT8924BM-72-33N-100.000000D Datasheet/PDF