| Allicdata Part #: | SIT9002AI-23H25DX-ND |
| Manufacturer Part#: |
SIT9002AI-23H25DX |
| Price: | $ 13.50 |
| Product Category: | Crystals, Oscillators, Resonators |
| Manufacturer: | SiTime |
| Short Description: | OSC PROG LVDS DWN SPRD 2.5V SMD |
| More Detail: | XO (Standard) LVDS 1MHz ~ 220MHz Programmable Osci... |
| DataSheet: | SIT9002AI-23H25DX Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | $ 12.14640 |
| 10 +: | $ 10.86940 |
| 50 +: | $ 8.31208 |
| 100 +: | $ 7.67263 |
| 500 +: | $ 5.37085 |
| 1000 +: | $ 4.85934 |
| Frequency Stability: | ±50ppm |
| Height: | 0.031" (0.79mm) |
| Size / Dimension: | 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm) |
| Package / Case: | 6-SMD, No Lead |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Ratings: | -- |
| Current - Supply (Max): | 77mA |
| Spread Spectrum Bandwidth: | -4.00%, Down Spread |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Frequency Stability (Total): | -- |
| Series: | SiT9002 |
| Voltage - Supply: | 2.5V |
| Output: | LVDS |
| Function: | -- |
| Available Frequency Range: | 1MHz ~ 220MHz |
| Programmable Type: | Programmed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes) |
| Type: | XO (Standard) |
| Base Resonator: | MEMS |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Programmable oscillators (POs) are electronic components used to generate electrical signals that oscillate at a desired frequency. The SIT9002AI-23H25DX programmable oscillator is a compact, high-performance oscillator based on MEMS technology that provides extremely high accuracy and stability over a wide range of temperatures and operating frequencies. It is ideal for applications such as frequency synthesis, communications, automation and instrumentation, and wireless applications. The SIT9002AI-23H25DX also offers robust reliability and low jitter in a small package.
The SIT9002AI-23H25DX has wide operational range from 1Hz to 2.4GHz, with a frequency accuracy of +/-3ppm (max) from -40°C to +125°C, enabling variable frequencies within a fraction of a Hertz. Its output features are also programmable and customizable with high stability over temperature, shock and vibration, and excellent jitter performance. The SIT9002AI-23H25DX operates with a wide range of power supply voltages (1.8V to 3.3V) and allows input frequencies as low as 1Hz, offering flexibility and versatility.
The SIT9002AI-23H25DX is based on MEMS technology, which provides a highly accurate and stable oscillation frequency. The MEMS technology consists of a folded beam structure with an electrostatic comb drive providing a superior frequency control. The voltage driven frequency control also helps in digital frequency synthesis with a frequency resolution up to 2-10. The frequency of the SIT9002AI-23H25DX can also be adjusted to tolerances of within 1Hz or less, meaning that it can be used for precision frequency measurement and control.
The SIT9002AI-23H25DX is capable of supporting numerous applications, including communications, instrumentation, automation, and wireless networks providing high frequency accuracy and signal stability over a wide range of temperatures. It is also capable of providing a reliable signal where signal integrity and signal stability is important, such as in radar systems, automotive systems, and medical instrumentation. Additionally, SIT9002AI-23H25DX can also be used in wireless systems such as wireless LAN (802.11) and Bluetooth.
In conclusion, the SIT9002AI-23H25DX is a highly accurate and reliable programmable oscillator suitable for a range of applications. With its wide operational range from 1Hz to 2.4GHz, excellent frequency accuracy over temperatures, programmable outputs, low jitter, and superior frequency resolution, the SIT9002AI-23H25DX is an ideal solution for applications such as frequency synthesis, communications, automation and instrumentation, and wireless applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| SIT9120AI-1BF-XXS74.175824G | SiTime | 2.42 $ | 1000 | -40 TO 85C, 3225, 10PPM, ... |
| SIT9120AI-1BF-XXS166.666666G | SiTime | 2.42 $ | 1000 | -40 TO 85C, 3225, 10PPM, ... |
| SIT9001AI-23-18E3-25.0000T | SiTime | 0.89 $ | 1000 | OSC MEMS 25.0000MHZ LVCMO... |
| SIT9001AI-14-33E6-50.00000Y | SiTime | 0.94 $ | 1000 | OSC MEMS 50.0000MHZ LVCMO... |
| SIT9003AI-13-33EO-25.00000T | SiTime | 0.98 $ | 1000 | OSC MEMS 25.0000MHZ LVCMO... |
| SIT9003AIU13-33SB-6.78000T | SiTime | 0.98 $ | 1000 | OSC MEMS 6.7800MHZ LV-CMO... |
| SIT9003AI-13-33EB-1.00000Y | SiTime | 1.03 $ | 1000 | OSC MEMS 1.0000MHZ LV-CMO... |
| SIT9120AC-1B3-33E133.330000D | SiTime | 1.16 $ | 1000 | -20 TO 70C, 3225, 50PPM, ... |
| SIT9120AC-1D3-33S166.666000T | SiTime | 1.16 $ | 1000 | -20 TO 70C, 7050, 50PPM, ... |
| SIT9120AC-2B3-XXS212.500000D | SiTime | 1.16 $ | 1000 | -20 TO 70C, 3225, 50PPM, ... |
| SIT9120AI-1B3-25S148.500000D | SiTime | 1.22 $ | 1000 | -40 TO 85C, 3225, 50PPM, ... |
| SIT9120AI-1C3-XXE106.250000T | SiTime | 1.22 $ | 1000 | -40 TO 85C, 5032, 50PPM, ... |
| SIT9120AI-2D3-XXS125.000000T | SiTime | 1.22 $ | 1000 | -40 TO 85C, 7050, 50PPM, ... |
| SIT9120AC-1C3-33E125.000000Y | SiTime | 1.24 $ | 1000 | OSC MEMS 125.0000MHZ LVPE... |
| SIT9120AC-1D3-25E50.000000Y | SiTime | 1.24 $ | 1000 | OSC MEMS 50.0000MHZ LVPEC... |
| SIT9120AC-1B3-25E133.000000E | SiTime | 1.24 $ | 1000 | -20 TO 70C, 3225, 50PPM, ... |
| SIT9120AC-1B3-25S133.333330E | SiTime | 1.24 $ | 1000 | -20 TO 70C, 3225, 50PPM, ... |
| SIT9120AC-1B3-33E25.000000E | SiTime | 1.24 $ | 1000 | -20 TO 70C, 3225, 50PPM, ... |
| SIT9120AC-1D3-25S133.333300Y | SiTime | 1.24 $ | 1000 | -20 TO 70C, 7050, 50PPM, ... |
| SIT9120AC-2C3-25E133.333333Y | SiTime | 1.24 $ | 1000 | -20 TO 70C, 5032, 50PPM, ... |
| SIT9120AC-2C3-33S74.175824Y | SiTime | 1.24 $ | 1000 | -20 TO 70C, 5032, 50PPM, ... |
| SIT9120AC-2C3-XXE133.000000Y | SiTime | 1.24 $ | 1000 | -20 TO 70C, 5032, 50PPM, ... |
| SIT9120AC-2D3-33S166.666600Y | SiTime | 1.24 $ | 1000 | -20 TO 70C, 7050, 50PPM, ... |
| SIT9120AC-1D1-33E25.000000T | SiTime | 1.27 $ | 1000 | OSC MEMS 25.0000MHZ LVPEC... |
| SIT9120AC-1B2-XXE133.333330D | SiTime | 1.27 $ | 1000 | -20 TO 70C, 3225, 25PPM, ... |
| SIT9120AC-1C1-XXE25.000000T | SiTime | 1.27 $ | 1000 | -20 TO 70C, 5032, 20PPM, ... |
| SIT9120AC-1C2-25E133.000000T | SiTime | 1.27 $ | 1000 | -20 TO 70C, 5032, 25PPM, ... |
| SIT9120AC-1D1-33S212.500000T | SiTime | 1.27 $ | 1000 | -20 TO 70C, 7050, 20PPM, ... |
| SIT9120AC-1D2-33S74.175824T | SiTime | 1.27 $ | 1000 | -20 TO 70C, 7050, 25PPM, ... |
| SIT9120AC-2B2-XXE133.333000D | SiTime | 1.27 $ | 1000 | -20 TO 70C, 3225, 25PPM, ... |
| SIT9120AC-2C2-XXS74.250000T | SiTime | 1.27 $ | 1000 | -20 TO 70C, 5032, 25PPM, ... |
| SIT9120AC-2D1-25E166.666000T | SiTime | 1.27 $ | 1000 | -20 TO 70C, 7050, 20PPM, ... |
| SIT9120AC-2D1-25E74.250000T | SiTime | 1.27 $ | 1000 | -20 TO 70C, 7050, 20PPM, ... |
| SIT9120AC-2D2-33S106.250000T | SiTime | 1.27 $ | 1000 | -20 TO 70C, 7050, 25PPM, ... |
| SIT9120AC-2D2-XXE74.250000T | SiTime | 1.27 $ | 1000 | -20 TO 70C, 7050, 25PPM, ... |
| SIT9120AI-1D3-33E150.000000Y | SiTime | 1.3 $ | 1000 | OSC MEMS 150.0000MHZ LVPE... |
| SIT9120AI-1C3-25E148.500000Y | SiTime | 1.3 $ | 1000 | -40 TO 85C, 5032, 50PPM, ... |
| SIT9120AI-1C3-XXE155.520000Y | SiTime | 1.3 $ | 1000 | -40 TO 85C, 5032, 50PPM, ... |
| SIT9120AI-1C3-XXE50.000000Y | SiTime | 1.3 $ | 1000 | -40 TO 85C, 5032, 50PPM, ... |
| SIT9120AI-1D3-25E133.333300Y | SiTime | 1.3 $ | 1000 | -40 TO 85C, 7050, 50PPM, ... |
OSC MEMSSSXO LVCMOS 1MHz ~ 141MHz Progra...
OSC MEMSSSXO LVCMOS 1MHz ~ 141MHz Progra...
OSC MEMSSSXO LVCMOS 1MHz ~ 141MHz Progra...
OSC MEMSSSXO LVCMOS 1MHz ~ 141MHz Progra...
OSC MEMSSSXO LVCMOS 1MHz ~ 141MHz Progra...
OSC MEMSSSXO LVCMOS 1MHz ~ 141MHz Progra...
SIT9002AI-23H25DX Datasheet/PDF