| Allicdata Part #: | 1473-18127-2-ND |
| Manufacturer Part#: |
SIT9120AI-1C2-25E166.666666Y |
| Price: | $ 1.44 |
| Product Category: | Crystals, Oscillators, Resonators |
| Manufacturer: | SiTime |
| Short Description: | -40 TO 85C, 5032, 25PPM, 2.5V, 1 |
| More Detail: | 166.666666MHz XO (Standard) LVPECL Oscillator 2.5V... |
| DataSheet: | SIT9120AI-1C2-25E166.666666Y Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1000 +: | $ 1.29143 |
| Frequency Stability: | ±25ppm |
| Current - Supply (Disable) (Max): | 35mA |
| Height - Seated (Max): | 0.032" (0.80mm) |
| Size / Dimension: | 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm) |
| Package / Case: | 6-SMD, No Lead |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Ratings: | -- |
| Current - Supply (Max): | 69mA |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Absolute Pull Range (APR): | -- |
| Series: | SiT9120 |
| Voltage - Supply: | 2.5V |
| Output: | LVPECL |
| Function: | Enable/Disable |
| Frequency: | 166.666666MHz |
| Type: | XO (Standard) |
| Base Resonator: | MEMS |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
As one of various oscillator types, SIT9120AI-1C2-25E166.666666Y provides significant application fields and sound working principles.
Application Field
SIT9120AI-1C2-25E166.666666Y typically applies to several fields.
- It can be widely used in the time keeping application for microwaves, high-end research, and military equipment.
- It can also be used as the frequency divider in the clock and timing chain.
- It can also be used in the communications and telecommunication system.
- It can also be used in the radar system.
- It can be employed for the MEMS oscillator in various electrical instruments.
- It can also be used in the small range frequency synthesizer.
Working Principle
SIT9120AI-1C2-25E166.666666Y works maintaining an high frequency clock cycle. At its core, it employs a quartz crystal oscillator as the timing element. With the help of a digital circuit to generate the timing, it forms periodic clock signal. The periodic clock signal then passes through a frequency divider circuit and a phase-locked loop circuit, which helps to obtain a more precise clock signal in each clock cycle.
A frequency divider circuit is used in the working principle of SIT9120AI-1C2-25E166.666666Y to divide the frequency of the quartz crystal oscillator in order to adjust the output frequency. By adjusting the dividing ratio through the frequency divider circuit, various output frequencies can be obtained. Additionally, the phase-locked loop will further adjust the frequency and stabilize the output as well.
Conclusion
SIT9120AI-1C2-25E166.666666Y is an oscillator type which offers wide application scenario and reliable working principle. It can be used in various fields such as military equipment, communications and radar system, and electrical instrument. Its working principle relies on the quartz crystal oscillator, along with frequency divider circuit and phase-locked loop circuit, to generate stable clock cycle for various purposes. Besides, the output frequency can be adjusted with the help of the frequency divider circuit.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| SIT9120AI-1BF-XXS74.175824G | SiTime | 2.42 $ | 1000 | -40 TO 85C, 3225, 10PPM, ... |
| SIT9120AI-1BF-XXS166.666666G | SiTime | 2.42 $ | 1000 | -40 TO 85C, 3225, 10PPM, ... |
| SIT9001AI-23-18E3-25.0000T | SiTime | 0.89 $ | 1000 | OSC MEMS 25.0000MHZ LVCMO... |
| SIT9001AI-14-33E6-50.00000Y | SiTime | 0.94 $ | 1000 | OSC MEMS 50.0000MHZ LVCMO... |
| SIT9003AI-13-33EO-25.00000T | SiTime | 0.98 $ | 1000 | OSC MEMS 25.0000MHZ LVCMO... |
| SIT9003AIU13-33SB-6.78000T | SiTime | 0.98 $ | 1000 | OSC MEMS 6.7800MHZ LV-CMO... |
| SIT9003AI-13-33EB-1.00000Y | SiTime | 1.03 $ | 1000 | OSC MEMS 1.0000MHZ LV-CMO... |
| SIT9120AC-1B3-33E133.330000D | SiTime | 1.16 $ | 1000 | -20 TO 70C, 3225, 50PPM, ... |
| SIT9120AC-1D3-33S166.666000T | SiTime | 1.16 $ | 1000 | -20 TO 70C, 7050, 50PPM, ... |
| SIT9120AC-2B3-XXS212.500000D | SiTime | 1.16 $ | 1000 | -20 TO 70C, 3225, 50PPM, ... |
| SIT9120AI-1B3-25S148.500000D | SiTime | 1.22 $ | 1000 | -40 TO 85C, 3225, 50PPM, ... |
| SIT9120AI-1C3-XXE106.250000T | SiTime | 1.22 $ | 1000 | -40 TO 85C, 5032, 50PPM, ... |
| SIT9120AI-2D3-XXS125.000000T | SiTime | 1.22 $ | 1000 | -40 TO 85C, 7050, 50PPM, ... |
| SIT9120AC-1C3-33E125.000000Y | SiTime | 1.24 $ | 1000 | OSC MEMS 125.0000MHZ LVPE... |
| SIT9120AC-1D3-25E50.000000Y | SiTime | 1.24 $ | 1000 | OSC MEMS 50.0000MHZ LVPEC... |
| SIT9120AC-1B3-25E133.000000E | SiTime | 1.24 $ | 1000 | -20 TO 70C, 3225, 50PPM, ... |
| SIT9120AC-1B3-25S133.333330E | SiTime | 1.24 $ | 1000 | -20 TO 70C, 3225, 50PPM, ... |
| SIT9120AC-1B3-33E25.000000E | SiTime | 1.24 $ | 1000 | -20 TO 70C, 3225, 50PPM, ... |
| SIT9120AC-1D3-25S133.333300Y | SiTime | 1.24 $ | 1000 | -20 TO 70C, 7050, 50PPM, ... |
| SIT9120AC-2C3-25E133.333333Y | SiTime | 1.24 $ | 1000 | -20 TO 70C, 5032, 50PPM, ... |
| SIT9120AC-2C3-33S74.175824Y | SiTime | 1.24 $ | 1000 | -20 TO 70C, 5032, 50PPM, ... |
| SIT9120AC-2C3-XXE133.000000Y | SiTime | 1.24 $ | 1000 | -20 TO 70C, 5032, 50PPM, ... |
| SIT9120AC-2D3-33S166.666600Y | SiTime | 1.24 $ | 1000 | -20 TO 70C, 7050, 50PPM, ... |
| SIT9120AC-1D1-33E25.000000T | SiTime | 1.27 $ | 1000 | OSC MEMS 25.0000MHZ LVPEC... |
| SIT9120AC-1B2-XXE133.333330D | SiTime | 1.27 $ | 1000 | -20 TO 70C, 3225, 25PPM, ... |
| SIT9120AC-1C1-XXE25.000000T | SiTime | 1.27 $ | 1000 | -20 TO 70C, 5032, 20PPM, ... |
| SIT9120AC-1C2-25E133.000000T | SiTime | 1.27 $ | 1000 | -20 TO 70C, 5032, 25PPM, ... |
| SIT9120AC-1D1-33S212.500000T | SiTime | 1.27 $ | 1000 | -20 TO 70C, 7050, 20PPM, ... |
| SIT9120AC-1D2-33S74.175824T | SiTime | 1.27 $ | 1000 | -20 TO 70C, 7050, 25PPM, ... |
| SIT9120AC-2B2-XXE133.333000D | SiTime | 1.27 $ | 1000 | -20 TO 70C, 3225, 25PPM, ... |
| SIT9120AC-2C2-XXS74.250000T | SiTime | 1.27 $ | 1000 | -20 TO 70C, 5032, 25PPM, ... |
| SIT9120AC-2D1-25E166.666000T | SiTime | 1.27 $ | 1000 | -20 TO 70C, 7050, 20PPM, ... |
| SIT9120AC-2D1-25E74.250000T | SiTime | 1.27 $ | 1000 | -20 TO 70C, 7050, 20PPM, ... |
| SIT9120AC-2D2-33S106.250000T | SiTime | 1.27 $ | 1000 | -20 TO 70C, 7050, 25PPM, ... |
| SIT9120AC-2D2-XXE74.250000T | SiTime | 1.27 $ | 1000 | -20 TO 70C, 7050, 25PPM, ... |
| SIT9120AI-1D3-33E150.000000Y | SiTime | 1.3 $ | 1000 | OSC MEMS 150.0000MHZ LVPE... |
| SIT9120AI-1C3-25E148.500000Y | SiTime | 1.3 $ | 1000 | -40 TO 85C, 5032, 50PPM, ... |
| SIT9120AI-1C3-XXE155.520000Y | SiTime | 1.3 $ | 1000 | -40 TO 85C, 5032, 50PPM, ... |
| SIT9120AI-1C3-XXE50.000000Y | SiTime | 1.3 $ | 1000 | -40 TO 85C, 5032, 50PPM, ... |
| SIT9120AI-1D3-25E133.333300Y | SiTime | 1.3 $ | 1000 | -40 TO 85C, 7050, 50PPM, ... |
-20 TO 70C, 2520, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
-20 TO 70C, 2520, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
-20 TO 70C, 2520, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
-20 TO 70C, 3225, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
-20 TO 70C, 3225, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
-20 TO 70C, 3225, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
SIT9120AI-1C2-25E166.666666Y Datasheet/PDF