| Allicdata Part #: | 1473-19393-2-ND |
| Manufacturer Part#: |
SIT9120AI-1CF-33E150.000000T |
| Price: | $ 1.52 |
| Product Category: | Crystals, Oscillators, Resonators |
| Manufacturer: | SiTime |
| Short Description: | -40 TO 85C, 5032, 10PPM, 3.3V, 1 |
| More Detail: | 150MHz XO (Standard) LVPECL Oscillator 3.3V Enable... |
| DataSheet: | SIT9120AI-1CF-33E150.000000T Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 3000 +: | $ 1.36835 |
| Frequency Stability: | ±10ppm |
| Current - Supply (Disable) (Max): | 35mA |
| Height - Seated (Max): | 0.032" (0.80mm) |
| Size / Dimension: | 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm) |
| Package / Case: | 6-SMD, No Lead |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Ratings: | -- |
| Current - Supply (Max): | 69mA |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Absolute Pull Range (APR): | -- |
| Series: | SiT9120 |
| Voltage - Supply: | 3.3V |
| Output: | LVPECL |
| Function: | Enable/Disable |
| Frequency: | 150MHz |
| Type: | XO (Standard) |
| Base Resonator: | MEMS |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Oscillators are used in many applications, and the SIT9120AI-1CF-33E150.000000T is no exception. The SIT9120AI-1CF-33E150.000000T is specifically used in wireless applications, or more specifically in cellular phones for GSM applications, as a very low phase noise crystal oscillator. It has excellent shock and vibration characteristics, and is used as a reference frequency in cellular phones.
The oscillator is a type of electronic component that is designed to generate electrical signals at a certain specified frequency when supplied with electric power. It does so by converting electric energy to mechanical energy and then back to electric energy. Oscillators often consist of some sort of resonator, such as an LC tank circuit or an LC crystal, which determines the frequency of the generated signal. The resonator is then coupled to an amplifier, which amplifies the oscillations and drives the output power.
The SIT9120AI-1CF-33E150.000000T is an LC-tuned crystal oscillator, or XO for short. It is a type of crystal oscillator that is designed to be extremely low phase noise. This low phase noise makes it well-suited for use in GSM applications, as it has the capability to generate frequencies that are very accurate and consistent. This allows for more reliability and greater efficiency in communication between cellular phones.
The working principle of the SIT9120AI-1CF-33E150.000000T is quite simple. It is based on the same principle as a normal crystal oscillator. It consists of a quartz crystal, typically in the form of a tiny cylinder or plate, that has two electrodes connected to it. When electric current is applied across the electrodes, the crystal vibrates, generating a frequency that is determined by its physical properties. This frequency is then amplified and fed to the output.
The SIT9120AI-1CF-33E150.000000T is a type of low phase noise crystal oscillator, meaning that the frequency output of the oscillator is very accurate and consistent. This is achieved by optimizing the external circuit to reduce the phase noise. The phase noise is a measure of how much jitter, or random variation, results from the oscillator\'s output. Low phase noise is necessary for reliable communication in wireless applications such as GSM.
In conclusion, the SIT9120AI-1CF-33E150.000000T is a low phase noise crystal oscillator that is used in GSM applications. It is based on the same basic working principle as any crystal oscillator, consisting of a quartz crystal vibrating at a certain frequency, amplified and then fed to the output. Its low phase noise and excellent shock and vibration characteristics make it well-suited for use in wireless applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| SIT9120AI-1BF-XXS74.175824G | SiTime | 2.42 $ | 1000 | -40 TO 85C, 3225, 10PPM, ... |
| SIT9120AI-1BF-XXS166.666666G | SiTime | 2.42 $ | 1000 | -40 TO 85C, 3225, 10PPM, ... |
| SIT9001AI-23-18E3-25.0000T | SiTime | 0.89 $ | 1000 | OSC MEMS 25.0000MHZ LVCMO... |
| SIT9001AI-14-33E6-50.00000Y | SiTime | 0.94 $ | 1000 | OSC MEMS 50.0000MHZ LVCMO... |
| SIT9003AI-13-33EO-25.00000T | SiTime | 0.98 $ | 1000 | OSC MEMS 25.0000MHZ LVCMO... |
| SIT9003AIU13-33SB-6.78000T | SiTime | 0.98 $ | 1000 | OSC MEMS 6.7800MHZ LV-CMO... |
| SIT9003AI-13-33EB-1.00000Y | SiTime | 1.03 $ | 1000 | OSC MEMS 1.0000MHZ LV-CMO... |
| SIT9120AC-1B3-33E133.330000D | SiTime | 1.16 $ | 1000 | -20 TO 70C, 3225, 50PPM, ... |
| SIT9120AC-1D3-33S166.666000T | SiTime | 1.16 $ | 1000 | -20 TO 70C, 7050, 50PPM, ... |
| SIT9120AC-2B3-XXS212.500000D | SiTime | 1.16 $ | 1000 | -20 TO 70C, 3225, 50PPM, ... |
| SIT9120AI-1B3-25S148.500000D | SiTime | 1.22 $ | 1000 | -40 TO 85C, 3225, 50PPM, ... |
| SIT9120AI-1C3-XXE106.250000T | SiTime | 1.22 $ | 1000 | -40 TO 85C, 5032, 50PPM, ... |
| SIT9120AI-2D3-XXS125.000000T | SiTime | 1.22 $ | 1000 | -40 TO 85C, 7050, 50PPM, ... |
| SIT9120AC-1C3-33E125.000000Y | SiTime | 1.24 $ | 1000 | OSC MEMS 125.0000MHZ LVPE... |
| SIT9120AC-1D3-25E50.000000Y | SiTime | 1.24 $ | 1000 | OSC MEMS 50.0000MHZ LVPEC... |
| SIT9120AC-1B3-25E133.000000E | SiTime | 1.24 $ | 1000 | -20 TO 70C, 3225, 50PPM, ... |
| SIT9120AC-1B3-25S133.333330E | SiTime | 1.24 $ | 1000 | -20 TO 70C, 3225, 50PPM, ... |
| SIT9120AC-1B3-33E25.000000E | SiTime | 1.24 $ | 1000 | -20 TO 70C, 3225, 50PPM, ... |
| SIT9120AC-1D3-25S133.333300Y | SiTime | 1.24 $ | 1000 | -20 TO 70C, 7050, 50PPM, ... |
| SIT9120AC-2C3-25E133.333333Y | SiTime | 1.24 $ | 1000 | -20 TO 70C, 5032, 50PPM, ... |
| SIT9120AC-2C3-33S74.175824Y | SiTime | 1.24 $ | 1000 | -20 TO 70C, 5032, 50PPM, ... |
| SIT9120AC-2C3-XXE133.000000Y | SiTime | 1.24 $ | 1000 | -20 TO 70C, 5032, 50PPM, ... |
| SIT9120AC-2D3-33S166.666600Y | SiTime | 1.24 $ | 1000 | -20 TO 70C, 7050, 50PPM, ... |
| SIT9120AC-1D1-33E25.000000T | SiTime | 1.27 $ | 1000 | OSC MEMS 25.0000MHZ LVPEC... |
| SIT9120AC-1B2-XXE133.333330D | SiTime | 1.27 $ | 1000 | -20 TO 70C, 3225, 25PPM, ... |
| SIT9120AC-1C1-XXE25.000000T | SiTime | 1.27 $ | 1000 | -20 TO 70C, 5032, 20PPM, ... |
| SIT9120AC-1C2-25E133.000000T | SiTime | 1.27 $ | 1000 | -20 TO 70C, 5032, 25PPM, ... |
| SIT9120AC-1D1-33S212.500000T | SiTime | 1.27 $ | 1000 | -20 TO 70C, 7050, 20PPM, ... |
| SIT9120AC-1D2-33S74.175824T | SiTime | 1.27 $ | 1000 | -20 TO 70C, 7050, 25PPM, ... |
| SIT9120AC-2B2-XXE133.333000D | SiTime | 1.27 $ | 1000 | -20 TO 70C, 3225, 25PPM, ... |
| SIT9120AC-2C2-XXS74.250000T | SiTime | 1.27 $ | 1000 | -20 TO 70C, 5032, 25PPM, ... |
| SIT9120AC-2D1-25E166.666000T | SiTime | 1.27 $ | 1000 | -20 TO 70C, 7050, 20PPM, ... |
| SIT9120AC-2D1-25E74.250000T | SiTime | 1.27 $ | 1000 | -20 TO 70C, 7050, 20PPM, ... |
| SIT9120AC-2D2-33S106.250000T | SiTime | 1.27 $ | 1000 | -20 TO 70C, 7050, 25PPM, ... |
| SIT9120AC-2D2-XXE74.250000T | SiTime | 1.27 $ | 1000 | -20 TO 70C, 7050, 25PPM, ... |
| SIT9120AI-1D3-33E150.000000Y | SiTime | 1.3 $ | 1000 | OSC MEMS 150.0000MHZ LVPE... |
| SIT9120AI-1C3-25E148.500000Y | SiTime | 1.3 $ | 1000 | -40 TO 85C, 5032, 50PPM, ... |
| SIT9120AI-1C3-XXE155.520000Y | SiTime | 1.3 $ | 1000 | -40 TO 85C, 5032, 50PPM, ... |
| SIT9120AI-1C3-XXE50.000000Y | SiTime | 1.3 $ | 1000 | -40 TO 85C, 5032, 50PPM, ... |
| SIT9120AI-1D3-25E133.333300Y | SiTime | 1.3 $ | 1000 | -40 TO 85C, 7050, 50PPM, ... |
-20 TO 70C, 2520, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
-20 TO 70C, 2520, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
-20 TO 70C, 2520, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
-20 TO 70C, 3225, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
-20 TO 70C, 3225, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
-20 TO 70C, 3225, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
SIT9120AI-1CF-33E150.000000T Datasheet/PDF