| Allicdata Part #: | 1473-21099-2-ND |
| Manufacturer Part#: |
SIT9120AI-1D3-33E212.500000T |
| Price: | $ 1.22 |
| Product Category: | Crystals, Oscillators, Resonators |
| Manufacturer: | SiTime |
| Short Description: | OSC MEMS 212.5000MHZ LVPECL SMD |
| More Detail: | 212.5MHz XO (Standard) LVPECL Oscillator 3.3V Enab... |
| DataSheet: | SIT9120AI-1D3-33E212.500000T Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 3000 +: | $ 1.09306 |
| Frequency Stability: | ±50ppm |
| Current - Supply (Disable) (Max): | 35mA |
| Height - Seated (Max): | 0.039" (1.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm) |
| Package / Case: | 6-SMD, No Lead |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Ratings: | -- |
| Current - Supply (Max): | 69mA |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Series: | SiT9120 |
| Voltage - Supply: | 3.3V |
| Output: | LVPECL |
| Function: | Enable/Disable |
| Frequency: | 212.5MHz |
| Type: | XO (Standard) |
| Base Resonator: | MEMS |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Oscillators
Oscillators are devices that produce a periodic output signal with the same frequency as the input signal. This output signal can be used in many different applications such as clock or timing circuits, communications, and consumer electronics. One example of an oscillator is the SIT9120AI-1D3-33E212.500000T.
Application Field of the SIT9120AI-1D3-33E212.500000T
The SIT9120AI-1D3-33E212.500000T is a crystal oscillator that produces a sinusoidal output signal whose frequency is determined by the external load capacitor. It is used in a variety of applications including clock circuits, communications, and consumer electronics. Its small size and low power consumption make it ideal for battery-powered applications. It is also suitable for high-temperature and harsh environment operations thanks to its robust design and construction.
Working Principle of the SIT9120AI-1D3-33E212.500000T
The SIT9120AI-1D3-33E212.500000T uses a quartz crystal to generate its output signal. The crystal is a mechanical resonator that is vibrated at a specific frequency when it has an external load capacitor connected to it. The frequency of the resonator is determined by the physical characteristics of the crystal itself. The output of the crystal is then amplified and filtered to produce the desired output signal.
The SIT9120AI-1D3-33E212.500000T uses an internal amplifier to amplify the output of the crystal and an external filter to filter out any unwanted frequency components. The amplifier and filter are both designed to be low noise and provide a clean output signal. The SIT9120AI-1D3-33E212.500000T is also designed to be extremely accurate and stable over temperature and time.
The SIT9120AI-1D3-33E212.500000T is a high-performance oscillator with excellent accuracy and stability. It is suitable for a variety of applications and can be easily integrated into a variety of systems. The small size and low power consumption make the SIT9120AI-1D3-33E212.500000T an ideal choice for battery-powered applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| SIT9120AI-1BF-XXS74.175824G | SiTime | 2.42 $ | 1000 | -40 TO 85C, 3225, 10PPM, ... |
| SIT9120AI-1BF-XXS166.666666G | SiTime | 2.42 $ | 1000 | -40 TO 85C, 3225, 10PPM, ... |
| SIT9001AI-23-18E3-25.0000T | SiTime | 0.89 $ | 1000 | OSC MEMS 25.0000MHZ LVCMO... |
| SIT9001AI-14-33E6-50.00000Y | SiTime | 0.94 $ | 1000 | OSC MEMS 50.0000MHZ LVCMO... |
| SIT9003AI-13-33EO-25.00000T | SiTime | 0.98 $ | 1000 | OSC MEMS 25.0000MHZ LVCMO... |
| SIT9003AIU13-33SB-6.78000T | SiTime | 0.98 $ | 1000 | OSC MEMS 6.7800MHZ LV-CMO... |
| SIT9003AI-13-33EB-1.00000Y | SiTime | 1.03 $ | 1000 | OSC MEMS 1.0000MHZ LV-CMO... |
| SIT9120AC-1B3-33E133.330000D | SiTime | 1.16 $ | 1000 | -20 TO 70C, 3225, 50PPM, ... |
| SIT9120AC-1D3-33S166.666000T | SiTime | 1.16 $ | 1000 | -20 TO 70C, 7050, 50PPM, ... |
| SIT9120AC-2B3-XXS212.500000D | SiTime | 1.16 $ | 1000 | -20 TO 70C, 3225, 50PPM, ... |
| SIT9120AI-1B3-25S148.500000D | SiTime | 1.22 $ | 1000 | -40 TO 85C, 3225, 50PPM, ... |
| SIT9120AI-1C3-XXE106.250000T | SiTime | 1.22 $ | 1000 | -40 TO 85C, 5032, 50PPM, ... |
| SIT9120AI-2D3-XXS125.000000T | SiTime | 1.22 $ | 1000 | -40 TO 85C, 7050, 50PPM, ... |
| SIT9120AC-1C3-33E125.000000Y | SiTime | 1.24 $ | 1000 | OSC MEMS 125.0000MHZ LVPE... |
| SIT9120AC-1D3-25E50.000000Y | SiTime | 1.24 $ | 1000 | OSC MEMS 50.0000MHZ LVPEC... |
| SIT9120AC-1B3-25E133.000000E | SiTime | 1.24 $ | 1000 | -20 TO 70C, 3225, 50PPM, ... |
| SIT9120AC-1B3-25S133.333330E | SiTime | 1.24 $ | 1000 | -20 TO 70C, 3225, 50PPM, ... |
| SIT9120AC-1B3-33E25.000000E | SiTime | 1.24 $ | 1000 | -20 TO 70C, 3225, 50PPM, ... |
| SIT9120AC-1D3-25S133.333300Y | SiTime | 1.24 $ | 1000 | -20 TO 70C, 7050, 50PPM, ... |
| SIT9120AC-2C3-25E133.333333Y | SiTime | 1.24 $ | 1000 | -20 TO 70C, 5032, 50PPM, ... |
| SIT9120AC-2C3-33S74.175824Y | SiTime | 1.24 $ | 1000 | -20 TO 70C, 5032, 50PPM, ... |
| SIT9120AC-2C3-XXE133.000000Y | SiTime | 1.24 $ | 1000 | -20 TO 70C, 5032, 50PPM, ... |
| SIT9120AC-2D3-33S166.666600Y | SiTime | 1.24 $ | 1000 | -20 TO 70C, 7050, 50PPM, ... |
| SIT9120AC-1D1-33E25.000000T | SiTime | 1.27 $ | 1000 | OSC MEMS 25.0000MHZ LVPEC... |
| SIT9120AC-1B2-XXE133.333330D | SiTime | 1.27 $ | 1000 | -20 TO 70C, 3225, 25PPM, ... |
| SIT9120AC-1C1-XXE25.000000T | SiTime | 1.27 $ | 1000 | -20 TO 70C, 5032, 20PPM, ... |
| SIT9120AC-1C2-25E133.000000T | SiTime | 1.27 $ | 1000 | -20 TO 70C, 5032, 25PPM, ... |
| SIT9120AC-1D1-33S212.500000T | SiTime | 1.27 $ | 1000 | -20 TO 70C, 7050, 20PPM, ... |
| SIT9120AC-1D2-33S74.175824T | SiTime | 1.27 $ | 1000 | -20 TO 70C, 7050, 25PPM, ... |
| SIT9120AC-2B2-XXE133.333000D | SiTime | 1.27 $ | 1000 | -20 TO 70C, 3225, 25PPM, ... |
| SIT9120AC-2C2-XXS74.250000T | SiTime | 1.27 $ | 1000 | -20 TO 70C, 5032, 25PPM, ... |
| SIT9120AC-2D1-25E166.666000T | SiTime | 1.27 $ | 1000 | -20 TO 70C, 7050, 20PPM, ... |
| SIT9120AC-2D1-25E74.250000T | SiTime | 1.27 $ | 1000 | -20 TO 70C, 7050, 20PPM, ... |
| SIT9120AC-2D2-33S106.250000T | SiTime | 1.27 $ | 1000 | -20 TO 70C, 7050, 25PPM, ... |
| SIT9120AC-2D2-XXE74.250000T | SiTime | 1.27 $ | 1000 | -20 TO 70C, 7050, 25PPM, ... |
| SIT9120AI-1D3-33E150.000000Y | SiTime | 1.3 $ | 1000 | OSC MEMS 150.0000MHZ LVPE... |
| SIT9120AI-1C3-25E148.500000Y | SiTime | 1.3 $ | 1000 | -40 TO 85C, 5032, 50PPM, ... |
| SIT9120AI-1C3-XXE155.520000Y | SiTime | 1.3 $ | 1000 | -40 TO 85C, 5032, 50PPM, ... |
| SIT9120AI-1C3-XXE50.000000Y | SiTime | 1.3 $ | 1000 | -40 TO 85C, 5032, 50PPM, ... |
| SIT9120AI-1D3-25E133.333300Y | SiTime | 1.3 $ | 1000 | -40 TO 85C, 7050, 50PPM, ... |
-20 TO 70C, 2520, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
-20 TO 70C, 2520, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
-20 TO 70C, 2520, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
-20 TO 70C, 3225, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
-20 TO 70C, 3225, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
-20 TO 70C, 3225, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
SIT9120AI-1D3-33E212.500000T Datasheet/PDF