| Allicdata Part #: | 1473-29853-2-ND |
| Manufacturer Part#: |
SIT9121AI-2DF-25E135.000000T |
| Price: | $ 1.76 |
| Product Category: | Crystals, Oscillators, Resonators |
| Manufacturer: | SiTime |
| Short Description: | OSC MEMS 135.0000MHZ LVDS SMD |
| More Detail: | 135MHz XO (Standard) LVDS Oscillator 2.5V Enable/D... |
| DataSheet: | SIT9121AI-2DF-25E135.000000T Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 3000 +: | $ 1.57919 |
| Frequency Stability: | ±10ppm |
| Current - Supply (Disable) (Max): | 35mA |
| Height - Seated (Max): | 0.039" (1.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm) |
| Package / Case: | 6-SMD, No Lead |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Ratings: | -- |
| Current - Supply (Max): | 55mA |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Series: | SiT9121 |
| Voltage - Supply: | 2.5V |
| Output: | LVDS |
| Function: | Enable/Disable |
| Frequency: | 135MHz |
| Type: | XO (Standard) |
| Base Resonator: | MEMS |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Oscillators
Oscillators are components used to generate electrical signals with a predetermined frequency. The SIT9121AI-2DF-25E135.000000T is an example of an oscillator that is widely used in a variety of industrial and commercial applications. This article will provide an overview of the SIT9121AI-2DF-25E135.000000T\'s application field and working principle.
Application Field
This oscillator is highly versatile and can be used in numerous applications, including telecommunications, industrial automation, robotics, power supplies, and air conditioning systems. It is ideal for applications where precise frequency control and stable timing are needed. Its low power consumption and high accuracy make it a great choice for a wide range of applications.
Working Principle
The SIT9121AI-2DF-25E135.000000T oscillator works by exploiting the positive feedback created by a linear oscillator circuit. This circuit can be represented as a linear closed loop composed of a voltage or current source, an active element, and a capacitor. The active element amplifies the voltage or current applied to the circuit, while the capacitor serves as a storage element, storing the electrical charge generated by the active element.This positive feedback causes an oscillation to occur within the circuit. The frequency of this oscillation depends on the capacitance and the resistance of the circuit. By carefully selecting the appropriate components for the oscillator circuit, the desired frequency can be achieved.
Conclusion
The SIT9121AI-2DF-25E135.000000T is a reliable and efficient oscillator, providing precise frequency control and stable timing for applications requiring consistent performance. Its wide range of applications makes it an ideal choice for industrial and commercial applications. It works by exploiting the positive feedback produced by a linear oscillator circuit and offers high accuracy and low power consumption.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| SIT9120AI-1BF-XXS74.175824G | SiTime | 2.42 $ | 1000 | -40 TO 85C, 3225, 10PPM, ... |
| SIT9120AI-1BF-XXS166.666666G | SiTime | 2.42 $ | 1000 | -40 TO 85C, 3225, 10PPM, ... |
| SIT9001AI-23-18E3-25.0000T | SiTime | 0.89 $ | 1000 | OSC MEMS 25.0000MHZ LVCMO... |
| SIT9001AI-14-33E6-50.00000Y | SiTime | 0.94 $ | 1000 | OSC MEMS 50.0000MHZ LVCMO... |
| SIT9003AI-13-33EO-25.00000T | SiTime | 0.98 $ | 1000 | OSC MEMS 25.0000MHZ LVCMO... |
| SIT9003AIU13-33SB-6.78000T | SiTime | 0.98 $ | 1000 | OSC MEMS 6.7800MHZ LV-CMO... |
| SIT9003AI-13-33EB-1.00000Y | SiTime | 1.03 $ | 1000 | OSC MEMS 1.0000MHZ LV-CMO... |
| SIT9120AC-1B3-33E133.330000D | SiTime | 1.16 $ | 1000 | -20 TO 70C, 3225, 50PPM, ... |
| SIT9120AC-1D3-33S166.666000T | SiTime | 1.16 $ | 1000 | -20 TO 70C, 7050, 50PPM, ... |
| SIT9120AC-2B3-XXS212.500000D | SiTime | 1.16 $ | 1000 | -20 TO 70C, 3225, 50PPM, ... |
| SIT9120AI-1B3-25S148.500000D | SiTime | 1.22 $ | 1000 | -40 TO 85C, 3225, 50PPM, ... |
| SIT9120AI-1C3-XXE106.250000T | SiTime | 1.22 $ | 1000 | -40 TO 85C, 5032, 50PPM, ... |
| SIT9120AI-2D3-XXS125.000000T | SiTime | 1.22 $ | 1000 | -40 TO 85C, 7050, 50PPM, ... |
| SIT9120AC-1C3-33E125.000000Y | SiTime | 1.24 $ | 1000 | OSC MEMS 125.0000MHZ LVPE... |
| SIT9120AC-1D3-25E50.000000Y | SiTime | 1.24 $ | 1000 | OSC MEMS 50.0000MHZ LVPEC... |
| SIT9120AC-1B3-25E133.000000E | SiTime | 1.24 $ | 1000 | -20 TO 70C, 3225, 50PPM, ... |
| SIT9120AC-1B3-25S133.333330E | SiTime | 1.24 $ | 1000 | -20 TO 70C, 3225, 50PPM, ... |
| SIT9120AC-1B3-33E25.000000E | SiTime | 1.24 $ | 1000 | -20 TO 70C, 3225, 50PPM, ... |
| SIT9120AC-1D3-25S133.333300Y | SiTime | 1.24 $ | 1000 | -20 TO 70C, 7050, 50PPM, ... |
| SIT9120AC-2C3-25E133.333333Y | SiTime | 1.24 $ | 1000 | -20 TO 70C, 5032, 50PPM, ... |
| SIT9120AC-2C3-33S74.175824Y | SiTime | 1.24 $ | 1000 | -20 TO 70C, 5032, 50PPM, ... |
| SIT9120AC-2C3-XXE133.000000Y | SiTime | 1.24 $ | 1000 | -20 TO 70C, 5032, 50PPM, ... |
| SIT9120AC-2D3-33S166.666600Y | SiTime | 1.24 $ | 1000 | -20 TO 70C, 7050, 50PPM, ... |
| SIT9120AC-1D1-33E25.000000T | SiTime | 1.27 $ | 1000 | OSC MEMS 25.0000MHZ LVPEC... |
| SIT9120AC-1B2-XXE133.333330D | SiTime | 1.27 $ | 1000 | -20 TO 70C, 3225, 25PPM, ... |
| SIT9120AC-1C1-XXE25.000000T | SiTime | 1.27 $ | 1000 | -20 TO 70C, 5032, 20PPM, ... |
| SIT9120AC-1C2-25E133.000000T | SiTime | 1.27 $ | 1000 | -20 TO 70C, 5032, 25PPM, ... |
| SIT9120AC-1D1-33S212.500000T | SiTime | 1.27 $ | 1000 | -20 TO 70C, 7050, 20PPM, ... |
| SIT9120AC-1D2-33S74.175824T | SiTime | 1.27 $ | 1000 | -20 TO 70C, 7050, 25PPM, ... |
| SIT9120AC-2B2-XXE133.333000D | SiTime | 1.27 $ | 1000 | -20 TO 70C, 3225, 25PPM, ... |
| SIT9120AC-2C2-XXS74.250000T | SiTime | 1.27 $ | 1000 | -20 TO 70C, 5032, 25PPM, ... |
| SIT9120AC-2D1-25E166.666000T | SiTime | 1.27 $ | 1000 | -20 TO 70C, 7050, 20PPM, ... |
| SIT9120AC-2D1-25E74.250000T | SiTime | 1.27 $ | 1000 | -20 TO 70C, 7050, 20PPM, ... |
| SIT9120AC-2D2-33S106.250000T | SiTime | 1.27 $ | 1000 | -20 TO 70C, 7050, 25PPM, ... |
| SIT9120AC-2D2-XXE74.250000T | SiTime | 1.27 $ | 1000 | -20 TO 70C, 7050, 25PPM, ... |
| SIT9120AI-1D3-33E150.000000Y | SiTime | 1.3 $ | 1000 | OSC MEMS 150.0000MHZ LVPE... |
| SIT9120AI-1C3-25E148.500000Y | SiTime | 1.3 $ | 1000 | -40 TO 85C, 5032, 50PPM, ... |
| SIT9120AI-1C3-XXE155.520000Y | SiTime | 1.3 $ | 1000 | -40 TO 85C, 5032, 50PPM, ... |
| SIT9120AI-1C3-XXE50.000000Y | SiTime | 1.3 $ | 1000 | -40 TO 85C, 5032, 50PPM, ... |
| SIT9120AI-1D3-25E133.333300Y | SiTime | 1.3 $ | 1000 | -40 TO 85C, 7050, 50PPM, ... |
-20 TO 70C, 2520, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
-20 TO 70C, 2520, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
-20 TO 70C, 2520, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
-20 TO 70C, 3225, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
-20 TO 70C, 3225, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
-20 TO 70C, 3225, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
SIT9121AI-2DF-25E135.000000T Datasheet/PDF