| Allicdata Part #: | SM28B2170-1-ND |
| Manufacturer Part#: |
SM28B2170-1 |
| Price: | $ 6.52 |
| Product Category: | Filters |
| Manufacturer: | Leader Tech Inc. |
| Short Description: | FERRITE 176OHM HINGED 43.7X1.3MM |
| More Detail: | Hinged (Snap On) Free Hanging Ferrite Core 176 Ohm... |
| DataSheet: | SM28B2170-1 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 60 +: | $ 5.92515 |
| Series: | -- |
| Part Status: | Active |
| Type: | Flat |
| Design: | Hinged (Snap On) |
| Impedance @ Frequency: | 176 Ohm @ 100MHz |
| Material: | 28 |
| Inner Dimension: | 1.720" W x 0.051" H (43.70mm x 1.30mm) |
| Outer Dimension: | 2.169" W x 0.531" H (55.10mm x 13.50mm) |
| Ratings: | -- |
| Mounting Type: | Free Hanging |
| Length: | 0.500" (12.70mm) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Ferrite Cores - Cables and Wiring encapsulates a wide variety of components, like the SM28B2170-1, which is a highly efficient and compact radio frequency choke for high-frequency common-mode current noise suppression. It combines a high-frequency, high-permeability ferrite core, two conductors in an oxygen-free copper wrap. It is an ideal component to reduce radio frequency noise emissions from sources such as AC power cables, USB cables, Lightning cables, HDMI cables, and more.
The SM28B2170-1 application field mainly includes installations in sounds systems, PCs, HDTVs, digital cameras, telecommunication systems, and household appliances. With its compact design, the SM28B2170-1 can be easily connected to a host of systems and devices in order to reduce radio frequency interference. The working principle of this device is relatively simple: it suppresses common-mode noise current from single-phase AC power supply to components in the system. The choke will reduce the noise current by taking advantage of the characteristics of its ferrite core. When high frequency noise is present, the magnetic flux generated in the ferrite core produces an extremely high impedance that effectively attenuates the emitted noise.
This device is designed to meet the requirements of electromagnetic compatibility (EMC). It features a low frequency magnetic core for reducing common-mode current noise over a wide frequency range up to 27MHz while providing additional impedance to the current path at a much lower frequency range, all without introducing significant phase shift or insertion loss. Its unique design allows it to provide maximum effective suppression of radio frequency emission without affecting the performance of the device or any adjacent equipment.
The SM28B2170-1 can be used in a range of applications from consumer electronics to telecommunications. Its compact and lightweight design makes it easy to install and helps to reduce the overall cost of the system. Its high-frequency choking efficiency also ensures an effective noise reduction in a wide frequency range. This makes it one of the most popular RF chokes for EMC applications due to its affordability, efficiency, and easy integration.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| SM2850S | JKL Componen... | 0.0 $ | 1000 | LAMP INCAND T1.5 TELE SLI... |
| SM28B2170-1 | Leader Tech ... | 6.52 $ | 1000 | FERRITE 176OHM HINGED 43.... |
| SM28R1953 | Leader Tech ... | 4.28 $ | 1000 | FERRITE 109OHM HINGED 44X... |
| SM28B1779 | Leader Tech ... | 13.81 $ | 1000 | FERRITE 295OHM HINGE 52.1... |
| SM28R1127-2 | Leader Tech ... | 4.78 $ | 1000 | FERRITE 151OHM HINGED 23.... |
| SM28B-ZPDSS-TF(LF)(SN) | JST Sales Am... | 1.01 $ | 1000 | CONN HEADER R/A SMD 28POS... |
| SM28R1575 | Leader Tech ... | 5.0 $ | 1000 | FERRITE 160OHM HINGED 33.... |
| SM2840L | JKL Componen... | 0.0 $ | 1000 | LAMP INCAND T1.5 TELE SLI... |
| SM28B3149 | Leader Tech ... | 5.96 $ | 1000 | FERRITE 93OHM HINGED 68.6... |
| SM28B1101 | Leader Tech ... | 4.03 $ | 1000 | FERRITE 133OHM HINGED 22.... |
| SM28R1260 | Leader Tech ... | 4.9 $ | 1000 | FERRITE 237OHM HINGED 25.... |
| SM28VLT32SKGD3 | Texas Instru... | 389.55 $ | 1000 | IC FLASH 32M SPI 12MHZ 0X... |
| SM28R0760-2 | Leader Tech ... | 2.39 $ | 1000 | FERRITE 150OHM HINGED 19.... |
| SM28B2002 | Leader Tech ... | 6.15 $ | 1000 | FERRITE 109OHM HINGED 50.... |
| SM28R0760 | Leader Tech ... | 2.81 $ | 1000 | FERRITE 150OHM HINGED 13X... |
| SM2835UWDC02 | Bivar Inc. | 0.07 $ | 8000 | LED, SURFACE MOUNT, SM283... |
| SM2850L | JKL Componen... | 0.0 $ | 1000 | LAMP INCAND T1.5 TELE SLI... |
| SM28B1775 | Leader Tech ... | 8.47 $ | 1000 | FERRITE 293OHM HINGE 34.4... |
| SM28VLT32SHKN | Texas Instru... | 401.63 $ | 35 | IC FLASH 32M SPI 12MHZ 14... |
| SM2835UWDW02 | Bivar Inc. | 0.07 $ | 1000 | LED, SURFACE MOUNT, SM283... |
| SM28R1127 | Leader Tech ... | 4.88 $ | 1000 | FERRITE 188OHM HINGED 23.... |
| SM28R2300 | Leader Tech ... | 6.12 $ | 1000 | FERRITE 245OHM HINGED 52.... |
| SM28B0785 | Leader Tech ... | 4.0 $ | 1000 | FERRITE 170OHM HINGED 13.... |
| SM28R1531 | Leader Tech ... | 9.09 $ | 1000 | FERRITE 196OHM HINGED 26.... |
| SM2835UWDN02 | Bivar Inc. | 0.07 $ | 1000 | LED, SURFACE MOUNT, SM283... |
| SM28B1775-1 | Leader Tech ... | 4.28 $ | 1000 | FERRITE 151OHM HINGED 34.... |
| SM28R1133 | Leader Tech ... | 4.9 $ | 1000 | FERRITE CORE HINGEDHinged... |
FERRITE CORE PRESS FITFerrite Core ID ...
FERRITE CORE 170 OHM SOLID 8MMSolid Free...
FERRITE 31OHM HINGED 52X1.5MMHinged (Sna...
FERRITE 250OHM HINGED 52X1.50MMHinged (S...
FERRITE 188OHM SOLID 10.21MMSolid Cable ...
FERRITE CORE 280 OHM CLIPClip Together (...
SM28B2170-1 Datasheet/PDF