| Allicdata Part #: | SMCJ100AV7GTR-ND |
| Manufacturer Part#: |
SMCJ100A V7G |
| Price: | $ 0.15 |
| Product Category: | Circuit Protection |
| Manufacturer: | Taiwan Semiconductor Corporation |
| Short Description: | TVS DIODE 100V 162V DO214AB |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | SMCJ100A V7G Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1700 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 850 +: | $ 0.13373 |
| 1700 +: | $ 0.11965 |
| 2550 +: | $ 0.10909 |
| 5950 +: | $ 0.10205 |
| 21250 +: | $ 0.09502 |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 162V |
| Supplier Device Package: | DO-214AB (SMC) |
| Package / Case: | DO-214AB, SMC |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Capacitance @ Frequency: | -- |
| Applications: | Telecom |
| Power Line Protection: | No |
| Power - Peak Pulse: | 1500W (1.5kW) |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 9.7A |
| Series: | SMCJ |
| Voltage - Breakdown (Min): | 111V |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 100V |
| Unidirectional Channels: | 1 |
| Type: | Zener |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
.TVS (Transient Voltage Suppressor) diodes are electronic components that are designed to protect sensitive electronic components from voltage and current spikes. The SMCJ100A V7G is part of the family of TVS diodes designed for protecting sensitive components.
The SMCJ100A V7G is a unidirectional diode, like other TVS diodes. It has a wide voltage range which exceeds the operating voltage range of the assembly. Its operating voltage range is -5 to +200 volts.
The SMCJ100A V7G has a bi-directional diode clamping capability. This allows currents to be securely clamped to the operating voltage of the diode. The SMCJ100A V7G also has a very low capacitance value of just 0.1pF, allowing it to be used for applications that require ultra-low capacitance devices.
The SMCJ100A V7G is designed to protect sensitive electronic components from voltage and current spikes. It is mainly used in consumer electronics such as televisions, computers, and cell phones. It is also often found in high-power industrial systems.
The working principle of the SMCJ100A V7G is rooted in the ability of certain materials to absorb and store electrical energy. It does this by clamping the voltage and current above or below the operating voltage of the diode. This ensures that the voltage and current do not exceed the operating voltage range.
The SMCJ100A V7G also has a reverse-biased voltage protection mechanism. This feature helps protect the TVS diode from being damaged by excessive reverse-biased voltages. The TVS diode also has an electro-static discharge protection feature that helps reduce the possibility of electro-static discharge damage.
The SMCJ100A V7G is also designed to be used in conjunction with other components such as filters, capacitors, and resistors. These components can help prevent voltage and current overshoots, and help provide additional protection for sensitive electronic components.
The SMCJ100A V7G is a popular TVS diode for many applications, due to its excellent performance characteristics. Its narrow voltage range, fast response time, low capacitance value, reverse-biased voltage protection, and electro-static discharge protection, make it suitable for a wide range of applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| SMCJ170C-E3/9AT | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | TVS DIODE 170V 304V DO214... |
| SMCJ54CHE3/9AT | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | TVS DIODE 54V 96.3V DO214... |
| SMCJ1.5KE15A-TP | Micro Commer... | 0.15 $ | 3000 | TVS DIODE 12.8V 21.2V DO2... |
| SMCJ14A-E3/9AT | Vishay Semic... | -- | 1000 | TVS DIODE 14V 23.2V DO214... |
| SMCJ14A-HRA | Littelfuse I... | 7.85 $ | 1000 | TVS DIODE 14V 23.2V DO214... |
| SMCJ6.0CA-HR | Littelfuse I... | 9.11 $ | 1000 | TVS DIODE 6V 10.3V DO214A... |
| SMCJ78CA-HR | Littelfuse I... | 9.11 $ | 1000 | TVS DIODE 78V 126V DO214A... |
| SMCJ22ATR | SMC Diode So... | 0.1 $ | 1000 | TVS DIODE 22V 35.5V SMC |
| SMCJ13A R7G | Taiwan Semic... | 0.13 $ | 1000 | TVS DIODE 13V 21.5V DO214... |
| SMCJ51AHM6G | Taiwan Semic... | 0.13 $ | 1000 | TVS DIODE 51V 82.4V DO214... |
| SMCJ78CAHR7G | Taiwan Semic... | 0.15 $ | 1000 | TVS DIODE 78V 126V DO214A... |
| SMCJ120A-M3/9AT | Vishay Semic... | 0.21 $ | 1000 | TVS DIODE 120V 193V DO214... |
| SMCJ13A-QH | Bourns Inc. | 0.29 $ | 1000 | TVS DIODE 13V 21.5V SMC |
| SMCJ30CAHE3/57T | Vishay Semic... | -- | 1000 | TVS DIODE 30V 48.4V DO214... |
| SMCJ6049AE3/TR13 | Microsemi Co... | 0.63 $ | 1000 | TVS DIODE 22V 37.5V DO214... |
| SMCJ6059AE3/TR13 | Microsemi Co... | 0.63 $ | 1000 | TVS DIODE 58V 92V DO214AB |
| SMCJ6066A/TR13 | Microsemi Co... | 0.71 $ | 1000 | TVS DIODE 110V 182V DO214... |
| SMCJ5664A/TR13 | Microsemi Co... | 0.76 $ | 1000 | TVS DIODE 154V 246V DO214... |
| SMCJ100A-13 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | TVS DIODE 100V 162V SMC |
| SMCJ12C-E3/57T | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | TVS DIODE 12V 22V DO214AB |
| SMCJ11HE3/9AT | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | TVS DIODE 11V 20.1V DO214... |
| SMCJ85CA-TP | Micro Commer... | 0.15 $ | 9000 | TVS DIODE 85V 137V DO214A... |
| SMCJ78CA-13-F | Diodes Incor... | 0.22 $ | 1000 | TVS DIODE 78V 126V SMC |
| SMCJ7.0C | Littelfuse I... | 0.19 $ | 1000 | TVS DIODE 7V 12.6V DO214A... |
| SMCJ10CA-HRA | Littelfuse I... | 7.85 $ | 1000 | TVS DIODE 10V 17V DO214AB |
| SMCJ8.5CA-HRAT7 | Littelfuse I... | 8.54 $ | 1000 | TVS DIODE 8.5V 14.4V DO21... |
| SMCJ6.5AHM6G | Taiwan Semic... | 0.13 $ | 1000 | TVS DIODE 6.5V 11.2V DO21... |
| SMCJ22A-E3/9AT | Vishay Semic... | 0.14 $ | 1000 | TVS DIODE 22V 35.5V DO214... |
| SMCJ16CA R7G | Taiwan Semic... | 0.14 $ | 1000 | TVS DIODE 16V 26V DO214AB |
| SMCJ100CAHR7G | Taiwan Semic... | 0.15 $ | 1000 | TVS DIODE 100V 162V DO214... |
| SMCJ58CAHR7G | Taiwan Semic... | 0.15 $ | 1000 | TVS DIODE 58V 93.6V DO214... |
| SMCJ7.5CAHR7G | Taiwan Semic... | 0.15 $ | 1000 | TVS DIODE 7.5V 12.9V DO21... |
| SMCJ78AHE3/57T | Vishay Semic... | 0.25 $ | 1000 | TVS DIODE 78V 126V DO214A... |
| SMCJ1.5KE220CA-TP | Micro Commer... | 0.29 $ | 1000 | TVS DIODE 185V 328V DO214... |
| SMCJ26AE3/TR13 | Microsemi Co... | 0.32 $ | 1000 | TVS DIODE 26V 42.1V DO214... |
| SMCJ24CA-QH | Bourns Inc. | 0.32 $ | 1000 | TVS DIODE 24V 38.9V SMC |
| SMCJ110CAE3/TR13 | Microsemi Co... | 0.33 $ | 1000 | TVS DIODE 110V 177V DO214... |
| SMCJ5655E3/TR13 | Microsemi Co... | 0.6 $ | 1000 | TVS DIODE 66.4V 118V DO21... |
| SMCJ6069E3/TR13 | Microsemi Co... | 0.6 $ | 1000 | TVS DIODE 145V 274V DO214... |
| SMCJ170CA-13 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | TVS DIODE 170V 275V SMC |
TVS DIODE 31V 56.4V DO214AB
TVS DIODE 8.5V 13.5V DO219AB
TVS DIODE 350V 690V CASE 5A
TVS DIODE 170V 334V CASE 5A
TVS DIODE 7.02V 12.1V T-18
TVS DIODE 78V 126V DO204AL
SMCJ100A V7G Datasheet/PDF