| Allicdata Part #: | SMCJ18A-M3/9AT-ND |
| Manufacturer Part#: |
SMCJ18A-M3/9AT |
| Price: | $ 0.21 |
| Product Category: | Circuit Protection |
| Manufacturer: | Vishay Semiconductor Diodes Division |
| Short Description: | TVS DIODE 18V 29.2V DO214AB |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | SMCJ18A-M3/9AT Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 7000 +: | $ 0.18754 |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 29.2V |
| Supplier Device Package: | DO-214AB (SMC) |
| Package / Case: | DO-214AB, SMC |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Capacitance @ Frequency: | -- |
| Applications: | General Purpose |
| Power Line Protection: | No |
| Power - Peak Pulse: | 1500W (1.5kW) |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 51.4A |
| Series: | TransZorb® |
| Voltage - Breakdown (Min): | 20V |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 18V |
| Unidirectional Channels: | 1 |
| Type: | Zener |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Transient voltage suppressors (TVS) are solid-state devices designed to protect electronic components and circuits from electrical transients induced by lightning and electrostatic discharges (ESD). They are mainly used to protect electronics against damaging voltage surges. The SMCJ18A-M3/9AT is a unidirectional ultra low capacitance TVS diode designed for electronic equipment. This article will discuss its application field and working principle.
Application Field
The SMCJ18A-M3/9AT is used to protect electronic circuits from electrical transients induced by lighting and ESD. It has a wide operating junction temperature range of -55°C to 150°C and is widely used in industrial, automotive, telecommunications, consumer electronics, automotive and computer applications. This device offers low clamping voltage, fast response time and small package design which make it ideal for protecting electronic circuits from transients.
This device can be used in applications where transients are present, including digital and telecom circuits, which are very susceptible to ESD and lightning-induced voltage transients. It can also be used in power supplies, battery charger circuits, motor controllers and other automotive electronics that are normally subject to high-voltage transients.
Working Principle
The SMCJ18A-M3/9AT is a unidirectional diode designed to protect electronic circuits from electrical transients. It functions by providing a low impedance path to ground when voltage exceeds a certain predetermined level. When this level is exceeded, current is drawn from the circuit to ground instead of to the circuit.
The device works by taking advantage of its ultra low capacitance design. This helps the device to respond quickly to changes in voltage and provide a low impedance for current to ground rather than to the circuit. This helps to protect the circuit from any damaging transients that may occur.
The SMCJ18A-M3/9AT is encased in a SMC package which helps to protect the device from any mechanical damage due to external forces. It is also highly resistant to thermal and electrical shock and can withstand temperatures up to 150°C.
Conclusion
The SMCJ18A-M3/9AT is a unidirectional ultra low capacitance TVS diode designed to protect electronic circuits from electrical transients caused by lightning and ESD. It has a wide operating temperature range, low clamping voltage and fast response time. This makes it ideal for a range of applications including automotive electronics, digital and telecom circuits, power supplies, motor controllers and battery charger circuits.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| SMCJ170C-E3/9AT | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | TVS DIODE 170V 304V DO214... |
| SMCJ54CHE3/9AT | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | TVS DIODE 54V 96.3V DO214... |
| SMCJ1.5KE15A-TP | Micro Commer... | 0.15 $ | 3000 | TVS DIODE 12.8V 21.2V DO2... |
| SMCJ14A-E3/9AT | Vishay Semic... | -- | 1000 | TVS DIODE 14V 23.2V DO214... |
| SMCJ14A-HRA | Littelfuse I... | 7.85 $ | 1000 | TVS DIODE 14V 23.2V DO214... |
| SMCJ6.0CA-HR | Littelfuse I... | 9.11 $ | 1000 | TVS DIODE 6V 10.3V DO214A... |
| SMCJ78CA-HR | Littelfuse I... | 9.11 $ | 1000 | TVS DIODE 78V 126V DO214A... |
| SMCJ22ATR | SMC Diode So... | 0.1 $ | 1000 | TVS DIODE 22V 35.5V SMC |
| SMCJ13A R7G | Taiwan Semic... | 0.13 $ | 1000 | TVS DIODE 13V 21.5V DO214... |
| SMCJ51AHM6G | Taiwan Semic... | 0.13 $ | 1000 | TVS DIODE 51V 82.4V DO214... |
| SMCJ78CAHR7G | Taiwan Semic... | 0.15 $ | 1000 | TVS DIODE 78V 126V DO214A... |
| SMCJ120A-M3/9AT | Vishay Semic... | 0.21 $ | 1000 | TVS DIODE 120V 193V DO214... |
| SMCJ13A-QH | Bourns Inc. | 0.29 $ | 1000 | TVS DIODE 13V 21.5V SMC |
| SMCJ30CAHE3/57T | Vishay Semic... | -- | 1000 | TVS DIODE 30V 48.4V DO214... |
| SMCJ6049AE3/TR13 | Microsemi Co... | 0.63 $ | 1000 | TVS DIODE 22V 37.5V DO214... |
| SMCJ6059AE3/TR13 | Microsemi Co... | 0.63 $ | 1000 | TVS DIODE 58V 92V DO214AB |
| SMCJ6066A/TR13 | Microsemi Co... | 0.71 $ | 1000 | TVS DIODE 110V 182V DO214... |
| SMCJ5664A/TR13 | Microsemi Co... | 0.76 $ | 1000 | TVS DIODE 154V 246V DO214... |
| SMCJ100A-13 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | TVS DIODE 100V 162V SMC |
| SMCJ12C-E3/57T | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | TVS DIODE 12V 22V DO214AB |
| SMCJ11HE3/9AT | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | TVS DIODE 11V 20.1V DO214... |
| SMCJ85CA-TP | Micro Commer... | 0.15 $ | 9000 | TVS DIODE 85V 137V DO214A... |
| SMCJ78CA-13-F | Diodes Incor... | 0.22 $ | 1000 | TVS DIODE 78V 126V SMC |
| SMCJ7.0C | Littelfuse I... | 0.19 $ | 1000 | TVS DIODE 7V 12.6V DO214A... |
| SMCJ10CA-HRA | Littelfuse I... | 7.85 $ | 1000 | TVS DIODE 10V 17V DO214AB |
| SMCJ8.5CA-HRAT7 | Littelfuse I... | 8.54 $ | 1000 | TVS DIODE 8.5V 14.4V DO21... |
| SMCJ6.5AHM6G | Taiwan Semic... | 0.13 $ | 1000 | TVS DIODE 6.5V 11.2V DO21... |
| SMCJ22A-E3/9AT | Vishay Semic... | 0.14 $ | 1000 | TVS DIODE 22V 35.5V DO214... |
| SMCJ16CA R7G | Taiwan Semic... | 0.14 $ | 1000 | TVS DIODE 16V 26V DO214AB |
| SMCJ100CAHR7G | Taiwan Semic... | 0.15 $ | 1000 | TVS DIODE 100V 162V DO214... |
| SMCJ58CAHR7G | Taiwan Semic... | 0.15 $ | 1000 | TVS DIODE 58V 93.6V DO214... |
| SMCJ7.5CAHR7G | Taiwan Semic... | 0.15 $ | 1000 | TVS DIODE 7.5V 12.9V DO21... |
| SMCJ78AHE3/57T | Vishay Semic... | 0.25 $ | 1000 | TVS DIODE 78V 126V DO214A... |
| SMCJ1.5KE220CA-TP | Micro Commer... | 0.29 $ | 1000 | TVS DIODE 185V 328V DO214... |
| SMCJ26AE3/TR13 | Microsemi Co... | 0.32 $ | 1000 | TVS DIODE 26V 42.1V DO214... |
| SMCJ24CA-QH | Bourns Inc. | 0.32 $ | 1000 | TVS DIODE 24V 38.9V SMC |
| SMCJ110CAE3/TR13 | Microsemi Co... | 0.33 $ | 1000 | TVS DIODE 110V 177V DO214... |
| SMCJ5655E3/TR13 | Microsemi Co... | 0.6 $ | 1000 | TVS DIODE 66.4V 118V DO21... |
| SMCJ6069E3/TR13 | Microsemi Co... | 0.6 $ | 1000 | TVS DIODE 145V 274V DO214... |
| SMCJ170CA-13 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | TVS DIODE 170V 275V SMC |
TVS DIODE 31V 56.4V DO214AB
TVS DIODE 8.5V 13.5V DO219AB
TVS DIODE 350V 690V CASE 5A
TVS DIODE 170V 334V CASE 5A
TVS DIODE 7.02V 12.1V T-18
TVS DIODE 78V 126V DO204AL
SMCJ18A-M3/9AT Datasheet/PDF