| Allicdata Part #: | SMCJ64ADITR-ND |
| Manufacturer Part#: |
SMCJ64A-13 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Circuit Protection |
| Manufacturer: | Diodes Incorporated |
| Short Description: | TVS DIODE 64V 103V SMC |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | SMCJ64A-13 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| 1 +: | 0.00000 |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 14.6A |
| Base Part Number: | SMCJ64 |
| Supplier Device Package: | SMC |
| Package / Case: | DO-214AB, SMC |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Capacitance @ Frequency: | -- |
| Applications: | General Purpose |
| Power Line Protection: | No |
| Power - Peak Pulse: | 1500W (1.5kW) |
| Series: | -- |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 103V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 71.1V |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 64V |
| Unidirectional Channels: | 1 |
| Type: | Zener |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Discontinued at Digi-Key |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
TVS – Diodes is a type of electrical device used for protecting electrical equipment in case of a surge in the power grid. This type of protective device uses the principle of a Zenner diode, which is a type of diode that can quickly respond to any voltage surge on the power grid. The TVS – Diodes are usually made with two or more diodes connected in series. This type of diode is especially suitable for protecting systems against overvoltage, transient overvoltage, and ESD (electrostatic discharge).
SMCJ64A-13 Application Field and Working Principle
The SMCJ64A-13 is one of the most widely used TVS – Diode in the industry. It is an internal 10-volt TVS – Diode that has a low capacitance and a high-surge current rating. Its features make it ideal for protecting digital and analog lines from ESD (electrostatic discharge) and transients. The SMCJ64A-13 can be used for applications such as USB/Ethernet/RS232/RS485 transmission lines, high-speed communication cables, and telephone lines.
The SMCJ64A-13 has a unique structure which allows it to switch quickly between an open and closed state when the voltage on the protection line exceeds the clamping voltage, which is specified in the device’s datasheet. When a surge is detected, the diode quickly responds by conducting current to ground, which safely dissipates the excess energy. This protects the vital components and circuits from becoming damaged due to an overvoltage or transient.
The SMCJ64A-13 also incorporates a low-capacitance diode which helps to reduce the EMI/RFI interference in order to protect sensitive circuits from high-frequency interference. The low capacitance also helps to improve the signal transmission, which is especially important in high-speed digital communication systems.
The SMCJ64A-13 is an ideal device for protecting high-speed communication lines such as telephone lines and USB/Ethernet cables. It is also suitable for analog lines that need to be protected from electrostatic discharge (ESD) or transients. Its low capacitance and fast response time make it an ideal choice for protecting sensitive circuits.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| SMCJ170C-E3/9AT | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | TVS DIODE 170V 304V DO214... |
| SMCJ54CHE3/9AT | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | TVS DIODE 54V 96.3V DO214... |
| SMCJ1.5KE15A-TP | Micro Commer... | 0.15 $ | 3000 | TVS DIODE 12.8V 21.2V DO2... |
| SMCJ14A-E3/9AT | Vishay Semic... | -- | 1000 | TVS DIODE 14V 23.2V DO214... |
| SMCJ14A-HRA | Littelfuse I... | 7.85 $ | 1000 | TVS DIODE 14V 23.2V DO214... |
| SMCJ6.0CA-HR | Littelfuse I... | 9.11 $ | 1000 | TVS DIODE 6V 10.3V DO214A... |
| SMCJ78CA-HR | Littelfuse I... | 9.11 $ | 1000 | TVS DIODE 78V 126V DO214A... |
| SMCJ22ATR | SMC Diode So... | 0.1 $ | 1000 | TVS DIODE 22V 35.5V SMC |
| SMCJ13A R7G | Taiwan Semic... | 0.13 $ | 1000 | TVS DIODE 13V 21.5V DO214... |
| SMCJ51AHM6G | Taiwan Semic... | 0.13 $ | 1000 | TVS DIODE 51V 82.4V DO214... |
| SMCJ78CAHR7G | Taiwan Semic... | 0.15 $ | 1000 | TVS DIODE 78V 126V DO214A... |
| SMCJ120A-M3/9AT | Vishay Semic... | 0.21 $ | 1000 | TVS DIODE 120V 193V DO214... |
| SMCJ13A-QH | Bourns Inc. | 0.29 $ | 1000 | TVS DIODE 13V 21.5V SMC |
| SMCJ30CAHE3/57T | Vishay Semic... | -- | 1000 | TVS DIODE 30V 48.4V DO214... |
| SMCJ6049AE3/TR13 | Microsemi Co... | 0.63 $ | 1000 | TVS DIODE 22V 37.5V DO214... |
| SMCJ6059AE3/TR13 | Microsemi Co... | 0.63 $ | 1000 | TVS DIODE 58V 92V DO214AB |
| SMCJ6066A/TR13 | Microsemi Co... | 0.71 $ | 1000 | TVS DIODE 110V 182V DO214... |
| SMCJ5664A/TR13 | Microsemi Co... | 0.76 $ | 1000 | TVS DIODE 154V 246V DO214... |
| SMCJ100A-13 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | TVS DIODE 100V 162V SMC |
| SMCJ12C-E3/57T | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | TVS DIODE 12V 22V DO214AB |
| SMCJ11HE3/9AT | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | TVS DIODE 11V 20.1V DO214... |
| SMCJ85CA-TP | Micro Commer... | 0.15 $ | 9000 | TVS DIODE 85V 137V DO214A... |
| SMCJ78CA-13-F | Diodes Incor... | 0.22 $ | 1000 | TVS DIODE 78V 126V SMC |
| SMCJ7.0C | Littelfuse I... | 0.19 $ | 1000 | TVS DIODE 7V 12.6V DO214A... |
| SMCJ10CA-HRA | Littelfuse I... | 7.85 $ | 1000 | TVS DIODE 10V 17V DO214AB |
| SMCJ8.5CA-HRAT7 | Littelfuse I... | 8.54 $ | 1000 | TVS DIODE 8.5V 14.4V DO21... |
| SMCJ6.5AHM6G | Taiwan Semic... | 0.13 $ | 1000 | TVS DIODE 6.5V 11.2V DO21... |
| SMCJ22A-E3/9AT | Vishay Semic... | 0.14 $ | 1000 | TVS DIODE 22V 35.5V DO214... |
| SMCJ16CA R7G | Taiwan Semic... | 0.14 $ | 1000 | TVS DIODE 16V 26V DO214AB |
| SMCJ100CAHR7G | Taiwan Semic... | 0.15 $ | 1000 | TVS DIODE 100V 162V DO214... |
| SMCJ58CAHR7G | Taiwan Semic... | 0.15 $ | 1000 | TVS DIODE 58V 93.6V DO214... |
| SMCJ7.5CAHR7G | Taiwan Semic... | 0.15 $ | 1000 | TVS DIODE 7.5V 12.9V DO21... |
| SMCJ78AHE3/57T | Vishay Semic... | 0.25 $ | 1000 | TVS DIODE 78V 126V DO214A... |
| SMCJ1.5KE220CA-TP | Micro Commer... | 0.29 $ | 1000 | TVS DIODE 185V 328V DO214... |
| SMCJ26AE3/TR13 | Microsemi Co... | 0.32 $ | 1000 | TVS DIODE 26V 42.1V DO214... |
| SMCJ24CA-QH | Bourns Inc. | 0.32 $ | 1000 | TVS DIODE 24V 38.9V SMC |
| SMCJ110CAE3/TR13 | Microsemi Co... | 0.33 $ | 1000 | TVS DIODE 110V 177V DO214... |
| SMCJ5655E3/TR13 | Microsemi Co... | 0.6 $ | 1000 | TVS DIODE 66.4V 118V DO21... |
| SMCJ6069E3/TR13 | Microsemi Co... | 0.6 $ | 1000 | TVS DIODE 145V 274V DO214... |
| SMCJ170CA-13 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | TVS DIODE 170V 275V SMC |
TVS DIODE 31V 56.4V DO214AB
TVS DIODE 8.5V 13.5V DO219AB
TVS DIODE 350V 690V CASE 5A
TVS DIODE 170V 334V CASE 5A
TVS DIODE 7.02V 12.1V T-18
TVS DIODE 78V 126V DO204AL
SMCJ64A-13 Datasheet/PDF