| Allicdata Part #: | SMDA05C-5/TR13-ND |
| Manufacturer Part#: |
SMDA05C-5/TR13 |
| Price: | $ 1.39 |
| Product Category: | Circuit Protection |
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Short Description: | TVS DIODE 5V 11V 8SO |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | SMDA05C-5/TR13 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| 2500 +: | $ 1.26126 |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 5A (8/20µs) |
| Base Part Number: | SMDA05 |
| Supplier Device Package: | 8-SO |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Capacitance @ Frequency: | 200pF @ 1MHz |
| Applications: | General Purpose |
| Power Line Protection: | No |
| Power - Peak Pulse: | 300W |
| Series: | TVSarray™ |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 11V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 6V |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 5V |
| Bidirectional Channels: | 5 |
| Type: | Zener |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Transient Voltage Suppressors (TVSs) are electronic components which protect devices from stress caused by external electrostatic discharge (ESD) and electrical fast transients (EFTs). TVSs are the most commonly used type of suppression diode, and these devices are often used to protect sensitive electronic equipment such as computers, telecommunications equipment, and medical equipment from overvoltage conditions. The SMDA05C-5/TR13 is a TVS diode that is specifically designed to protect systems from ESD, EFT, and other transient overvoltage conditions. This article will discuss the application field and working principle of the SMDA05C-5/TR13.
The SMDA05C-5/TR13 TVS diode is a RoHS compliant, unidirectional diode which is designed to protect high and low voltage systems from overvoltage transients, ESD, and EFT. This diode can handle an IEC61000-4-2 ESD 15kV contact discharge, which is higher than many similar models. It has an operating temperature range of -55℃ to +125℃, and a low leakage current of <1μA at 25℃. The SMDA05C-5/TR13 also has a high surge capacity of more than 2A at 8/20μs.
There are many applications of SMDA05C-5/TR13 TVS diodes. They can protect sensitive electronic devices from electrical transients or ESD events. They can also be used to protect electronic wire harnesses from overvoltage transients, ESD, or EFT. In addition, these diodes can be used in high voltage and low voltage power supply circuits, as well as more general industrial applications.
The SMDA05C-5/TR13 TVS diode is a unidirectional diode, meaning it can only allow current to flow in one direction. When the diode is exposed to an overvoltage transient, it has a reverse breakdown voltage which allows it to clamp down the voltage. During the clamping process, the diode will absorb energy and reduce voltage levels. The diode will re-establish the normal flow of current once the transient is over. This process shields the downstream circuitry from the destructive effects of ESD, EFT, and other transient overvoltage events.
The SMDA05C-5/TR13 is a versatile, robust TVS diode which can be used in a variety of applications. It\'s wide operating temperature range and high surge capacity makes it a great choice for protecting sensitive electronic devices from ESD, EFT, and other transient overvoltage conditions. Its RoHS compliant design also meets the requirements of more stringent regulatory standards.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| SMDA12C-4/TR7 | Microsemi Co... | 1.51 $ | 1000 | TVS DIODE 12V 24V 8SO |
| SMDA12-6E3/TR13 | Microsemi Co... | 0.76 $ | 1000 | TVS DIODE 12V 24V 8SO |
| SMDA24C-4TR | SMC Diode So... | 0.11 $ | 1000 | TVS DIODE 24V 43V 8SO |
| SMDA05-6R2 | ON Semicondu... | 0.3 $ | 1000 | TVS DIODE 5V 11V 8SOIC |
| SMDA15C-8.TBT | Semtech Corp... | 1.41 $ | 1000 | TVS DIODE 15V 24V 14SO |
| SMDA03C-4-2TR | SMC Diode So... | 0.12 $ | 1000 | TVS DIODE 3.3V 7V 8SO |
| SMDA24/TR13 | Microsemi Co... | 1.41 $ | 1000 | TVS DIODE 24V 43V 8SO |
| SMDA03C-5/TR7 | Microsemi Co... | 1.73 $ | 1000 | TVS DIODE 3.3V 9V 8SO |
| SMDA05C-4/TR13 | Microsemi Co... | 1.22 $ | 1000 | TVS DIODE 5V 11V 8SO |
| SMDA03-7TR | SMC Diode So... | 0.13 $ | 1000 | TVS DIODE 3.3V 7V 8SO |
| SMDA12C-4/TR13 | Microsemi Co... | 1.22 $ | 1000 | TVS DIODE 12V 24V 8SO |
| SMDA24C.TBT | Semtech Corp... | -- | 1000 | TVS DIODE 24V 55V 8SO |
| SMDA12CE3/TR13 | Microsemi Co... | 0.87 $ | 1000 | TVS DIODE 12V 19V 8SO |
| SMDA03C-7E3/TR7 | Microsemi Co... | 1.06 $ | 1000 | TVS DIODE 3.3V 9V 8SO |
| SMDA15C-4/TR7 | Microsemi Co... | 1.51 $ | 1000 | TVS DIODE 15V 30V 8SO |
| SMDA15-6/TR7 | Microsemi Co... | 1.86 $ | 1000 | TVS DIODE 15V 30V 8SO |
| SMDA15C-7/TR13 | Microsemi Co... | 0.94 $ | 1000 | TVS DIODE 15V 30V 8SOIC |
| SMDA15CE3/TR13 | Microsemi Co... | 0.87 $ | 1000 | TVS DIODE 15V 24V 8SOIC |
| SMDA15C-8/TR7 | Microsemi Co... | 1.84 $ | 1000 | TVS DIODE 15V 30V 14SO |
| SMDA24C-7.TBT | Semtech Corp... | -- | 1500 | TVS DIODE 24V 43V 8SO |
| SMDA05/TR7 | Microsemi Co... | 1.75 $ | 1000 | TVS DIODE 5V 11V 8SO |
| SMDA03C-4-2/TR7 | Microsemi Co... | 1.73 $ | 1000 | TVS DIODE 3.3V 9V 8SO |
| SMDA05.TBT | Semtech Corp... | -- | 1000 | TVS DIODE 5V 11V 8SO |
| SMDA05C-5E3/TR13 | Microsemi Co... | 0.71 $ | 1000 | TVS DIODE 5V 11V 8SO |
| SMDA05TR | SMC Diode So... | 0.25 $ | 1000 | TVS DIODE 5V 9.8V 8SO |
| SMDA05CE3/TR13 | Microsemi Co... | 0.87 $ | 1000 | TVS DIODE 5V 11V 8SO |
| SMDA15C-5/TR7 | Microsemi Co... | 1.73 $ | 1000 | TVS DIODE 15V 30V 8SO |
| SMDA15C/TR7 | Microsemi Co... | 2.13 $ | 1000 | TVS DIODE 15V 24V 8SO |
| SMDA15/TR13 | Microsemi Co... | 1.41 $ | 1000 | TVS DIODE 15V 24V 8SO |
| SMDA24/TR7 | Microsemi Co... | 1.75 $ | 1000 | TVS DIODE 24V 43V 8SO |
| SMDA24CTR | SMC Diode So... | 0.13 $ | 1000 | TVS DIODE 24V 43V 8SO |
| SMDA15E3/TR7 | Microsemi Co... | 0.92 $ | 1000 | TVS DIODE 15V 24V 8SO |
| SMDA15-6E3/TR13 | Microsemi Co... | 0.76 $ | 1000 | TVS DIODE 15V 30V 8SO |
| SMDA24C-5E3/TR7 | Microsemi Co... | 0.92 $ | 1000 | TVS DIODE 24V 55V 8SO |
| SMDA05C-5E3/TR7 | Microsemi Co... | 0.92 $ | 1000 | TVS DIODE 5V 11V 8SO |
| SMDA03C-4TR | SMC Diode So... | 0.11 $ | 1000 | TVS DIODE 3.3V 7V 8SO |
| SMDA24CE3/TR7 | Microsemi Co... | 1.12 $ | 1000 | TVS DIODE 24V 43V 8SO |
| SMDA24C-8.TBT | Semtech Corp... | -- | 1000 | TVS DIODE 24V 43V 14SO |
| SMDA05C-4-2E3/TR7 | Microsemi Co... | 0.92 $ | 1000 | TVS DIODE 5V 11V 8SO |
| SMDA03/TR13 | Microsemi Co... | 1.41 $ | 1000 | TVS DIODE 3.3V 9V 8SO |
TVS DIODE 31V 56.4V DO214AB
TVS DIODE 8.5V 13.5V DO219AB
TVS DIODE 350V 690V CASE 5A
TVS DIODE 170V 334V CASE 5A
TVS DIODE 7.02V 12.1V T-18
TVS DIODE 78V 126V DO204AL
SMDA05C-5/TR13 Datasheet/PDF