SRU8028-2R5Y Inductors, Coils, Chokes |
|
| Allicdata Part #: | SRU8028-2R5YTR-ND |
| Manufacturer Part#: |
SRU8028-2R5Y |
| Price: | $ 0.27 |
| Product Category: | Inductors, Coils, Chokes |
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Short Description: | FIXED IND 2.5UH 4.5A 13.6 MOHM |
| More Detail: | 2.5µH Shielded Wirewound Inductor 4.5A 13.6 mOhm N... |
| DataSheet: | SRU8028-2R5Y Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1500 +: | $ 0.24419 |
| 3000 +: | $ 0.22982 |
| 7500 +: | $ 0.22264 |
| 10500 +: | $ 0.21546 |
| DC Resistance (DCR): | 13.6 mOhm |
| Height - Seated (Max): | 0.122" (3.10mm) |
| Size / Dimension: | 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm) |
| Supplier Device Package: | -- |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Inductance Frequency - Test: | 100kHz |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Ratings: | -- |
| Frequency - Self Resonant: | 65MHz |
| Q @ Freq: | 15 @ 7.96MHz |
| Series: | SRU8028 |
| Shielding: | Shielded |
| Current - Saturation: | 4.2A |
| Current Rating: | 4.5A |
| Tolerance: | ±30% |
| Inductance: | 2.5µH |
| Material - Core: | Ferrite |
| Type: | Wirewound |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Fixed inductors, also known as non-variable inductors, are electrical components that use coils, ferromagnetic cores or other materials to provide inductance. SRU8028-2R5Y is a fixed inductor that has become a popular choice for many applications. This product is made by Foshan factory Guangdong Sigelei Electric Co., Ltd.
The SRU8028-2R5Y is simple to use and relatively compact in size. It is designed with a high current-handling capability, making it well suited for a variety of applications. Its unique structure and excellent properties make it ideal for use in communication systems, power electronics, automotive electronics, industrial control and consumer electronics, among other uses.
The working principle of the SRU8028-2R5Y is based on magnetic induction. When a current is applied to a coil, a magnetic field is created. This magnetic field then induces a counter electromotive force in the coil. This electromagnetic field is proportional to the amount of current flowing through the coil, and thus the voltage across the inductive load can be adjusted accordingly.
In terms of applications, SRU8028-2R5Y is typically used in power supplies and inverters, DC/DC converters, filtering circuits, coupled inductors, snubber circuits, power distribution networks, and short-circuit protection. Additionally, the inductor can be used in switching power supplies, voltage regulation, and industrial automation and control.
The SRU8028-2R5Y is designed to work with a wide range of input voltages and currents. It is made of highly efficient material and features a high transient current capability, low power loss, high Q-value, and excellent high frequency performance. It is also designed to withstand peak voltages and currents and is extremely reliable for extended use.
In summary, the SRU8028-2R5Y is a fixed inductor that has become a popular choice for many applications due to its excellent properties and high current-handling capability. Its unique structure and excellent properties make it ideal for use in communication systems, power electronics, automotive electronics, industrial control and consumer electronics, among other uses.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| SRU8028A-6R8Y | Bourns Inc. | 0.27 $ | 1000 | FIXED IND 6.8UH 2.8A 45 M... |
| SRU8045A-4R7Y | Bourns Inc. | 0.33 $ | 1000 | FIXED IND 4.7UH 4.6A 27.5... |
| SRU8028A-330Y | Bourns Inc. | 0.27 $ | 1000 | FIXED IND 33UH 1.3A 185 M... |
| SRU8028-100Y | Bourns Inc. | 0.27 $ | 1000 | FIXED IND 10UH 2.6A 45 MO... |
| SRU8043-180Y | Bourns Inc. | 0.27 $ | 1000 | FIXED IND 18UH 2.3A 62 MO... |
| SRU8028-150Y | Bourns Inc. | 0.27 $ | 1500 | FIXED IND 15UH 2A 66 MOHM... |
| SRU8028-8R2Y | Bourns Inc. | 0.27 $ | 1000 | FIXED IND 8.2UH 2.6A 54 M... |
| SRU8045A-680Y | Bourns Inc. | 0.33 $ | 1000 | FIXED IND 68UH 1.25A 400 ... |
| SRU8043-680Y | Bourns Inc. | -- | 51000 | FIXED IND 68UH 1.2A 192 M... |
| SRU8028A-150Y | Bourns Inc. | 0.27 $ | 1000 | FIXED IND 15UH 2A 85 MOHM... |
| SRU8045A-101Y | Bourns Inc. | 0.33 $ | 1000 | FIXED IND 100UH 1A 500 MO... |
| SRU8028-2R5Y | Bourns Inc. | 0.27 $ | 1000 | FIXED IND 2.5UH 4.5A 13.6... |
| SRU8028-680Y | Bourns Inc. | 0.27 $ | 1000 | FIXED IND 68UH 850MA 317 ... |
| SRU8028-4R7Y | Bourns Inc. | 0.27 $ | 6000 | FIXED IND 4.7UH 3.7A 20 M... |
| SRU8043-4R7Y | Bourns Inc. | -- | 11000 | FIXED IND 4.7UH 4.6A 17 M... |
| SRU8043-2R2Y | Bourns Inc. | -- | 7000 | FIXED IND 2.2UH 5.4A 11.2... |
| SRU8045A-470Y | Bourns Inc. | 0.33 $ | 1000 | FIXED IND 47UH 1.45A 270 ... |
| SRU8043-6R8Y | Bourns Inc. | -- | 14000 | FIXED IND 6.8UH 3.8A 22.4... |
| SRU8028A-4R7Y | Bourns Inc. | 0.27 $ | 1000 | FIXED IND 4.7UH 3.7A 26 M... |
| SRU8043-150Y | Bourns Inc. | -- | 4000 | FIXED IND 15UH 2.7A 46 MO... |
| SRU8043-101Y | Bourns Inc. | -- | 5000 | FIXED IND 100UH 1A 287 MO... |
| SRU8028A-101Y | Bourns Inc. | 0.28 $ | 1000 | FIXED IND 100UH 750MA 500... |
| SRU8043-470Y | Bourns Inc. | -- | 13000 | FIXED IND 47UH 1.5A 120 M... |
| SRU8043-330Y | Bourns Inc. | 0.27 $ | 1000 | FIXED IND 33UH 1.7A 100 M... |
| SRU8028A-470Y | Bourns Inc. | 0.27 $ | 1000 | FIXED IND 47UH 1.2A 230 M... |
| SRU8028A-220Y | Bourns Inc. | -- | 1000 | FIXED IND 22UH 1.6A 130 M... |
| SRU8045A-6R2Y | Bourns Inc. | 0.33 $ | 1000 | FIXED IND 6.2UH 4.2A 36 M... |
| SRU8045A-3R5Y | Bourns Inc. | 0.33 $ | 1000 | FIXED IND 3.5UH 5A 25 MOH... |
| SRU8028-470Y | Bourns Inc. | 0.27 $ | 4500 | FIXED IND 47UH 1.2A 177 M... |
| SRU8028-120Y | Bourns Inc. | 0.27 $ | 1000 | FIXED IND 12UH 2.2A 76 MO... |
| SRU8045A-220Y | Bourns Inc. | 0.33 $ | 1000 | FIXED IND 22UH 2.25A 122 ... |
| SRU8028-6R8Y | Bourns Inc. | 0.27 $ | 3000 | FIXED IND 6.8UH 2.8A 34 M... |
| SRU8028-1R0Y | Bourns Inc. | -- | 1000 | FIXED IND 1UH 7A 10.1 MOH... |
| SRU8028A-2R5Y | Bourns Inc. | 0.28 $ | 1000 | FIXED IND 2.5UH 4.5A 18 M... |
| SRU8043-3R9Y | Bourns Inc. | -- | 3000 | FIXED IND 3.9UH 4.8A 14.6... |
| SRU8028-101Y | Bourns Inc. | -- | 1000 | FIXED IND 100UH 750MA 390... |
| SRU8028-330Y | Bourns Inc. | 0.27 $ | 1000 | FIXED IND 33UH 1.3A 147 M... |
| SRU8028A-100Y | Bourns Inc. | 0.28 $ | 1500 | FIXED IND 10UH 2.6A 57 MO... |
| SRU8043-270Y | Bourns Inc. | 0.27 $ | 1000 | FIXED IND 27UH 1.8A 84 MO... |
| SRU8028-3R3Y | Bourns Inc. | 0.27 $ | 3000 | FIXED IND 3.3UH 3.6A 17.5... |
FIXED IND 10UH 590MA 350 MOHM10H Unshiel...
FIXED IND 22NH 1.4A 70 MOHM SMD22nH Unsh...
FIXED IND 13NH 600MA SMD13nH Unshielded ...
FIXED IND 680UH 210MA 4.6 OHM680H Unshie...
FIXED IND 470UH 1.3A 280 MOHM TH470H Uns...
FIXED IND 8.2UH 165MA 2.2 OHM TH8.2H Uns...
SRU8028-2R5Y Datasheet/PDF