| Allicdata Part #: | SS14-6600HE3_A/H-ND |
| Manufacturer Part#: |
SS14-6600HE3_A/H |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Discrete Semiconductor Products |
| Manufacturer: | Vishay Semiconductor Diodes Division |
| Short Description: | DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO214AC |
| More Detail: | Diode Schottky 40V 1A Surface Mount DO-214AC (SMA) |
| DataSheet: | SS14-6600HE3_A/H Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 0 +: | $ 0.00000 |
| Series: | Automotive, AEC-Q101 |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Discontinued at Digi-Key |
| Diode Type: | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 40V |
| Current - Average Rectified (Io): | 1A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 500mV @ 1A |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 200µA @ 40V |
| Capacitance @ Vr, F: | -- |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | DO-214AC, SMA |
| Supplier Device Package: | DO-214AC (SMA) |
| Operating Temperature - Junction: | -65°C ~ 150°C |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The SS14-6600HE3_A/H is a single rectifier diode. It is popularly used due to its simple and reliable construction, and its ability to offer low-current rectification with low forward voltage drop and low reverse leakage current. It is especially suited to applications that require the device to support high-voltage, low-current rectification, such as when multiple small diode rectifiers are combined in series.
The SS14-6600HE3_A/H is composed of two dissimilar components. The first is a PN junction rectifier, which is responsible for the rectification process. The second is a planar diffused junction, which serves as the capacitive element. This provides the additional capacity required by the device in order to function.
The working principle of the SS14-6600HE3_A/H is fairly straightforward. The device is configured with an anode, or positive pole, and a cathode, or negative pole. When a direct current is applied to the device, current flows only in one direction. This is accomplished through the PN junction rectifier, which is designed to pass current only when the voltage applied is greater than the forward voltage drop, typically around 0.7 volts. The planar diffused junction, on the other hand, acts to store and push current, which increases the current carrying capacity of the device.
The SS14-6600HE3_A/H is most commonly used in rectification applications, such as power sources and charging circuits. It is also suitable for high-voltage, low-current rectification in multiplexed switch circuits or for stabilizing multivibrator circuits. The device is best suited for use in low-frequency switching applications, as it offers excellent ere we stability even when subjected to high-frequency operation.
The SS14-6600HE3_A/H is able to offer high-performance rectification because it has a low forward voltage drop and low reverse leakage current. This makes it ideal for use in low-power rectification applications, such as those that require a constant current source. Additionally, it is capable of handling large transient current demand, particularly in conjunction with high-frequency operation.
The SS14-6600HE3_A/H is ideal for use in applications that require a reliable and cost-effective rectifier diode. It offers a high degree of temperature stability, as well as excellent switching characteristics when used in high-frequency applications. Furthermore, its low forward voltage drop and low reverse leakage current make it suitable for use in low-power rectification applications, such as those that require a constant current source. Overall, the SS14-6600HE3_A/H is ideally suited for use in a variety of rectification applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| SS14LHRHG | Taiwan Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 1A SUB... |
| SS14H08G4NSYK | C&K | 0.34 $ | 1000 | SWITCH SLIDESlide Switch |
| SS14LS RVG | Taiwan Semic... | 0.05 $ | 6000 | DIODE SCHOTTKY 40V 1A SOD... |
| SS14-6605HE3_A/H | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO2... |
| SS14D07VG7 | C&K | 0.22 $ | 1000 | SWITCH SLIDESlide Switch ... |
| SS14M1F | Amphenol Sin... | 0.16 $ | 9000 | CONTACT SOCKET 14AWG CRIM... |
| SS14-0B00-00 | Broadcom Lim... | 397.72 $ | 1000 | EXPRESS FABRIC 97-LANE 25... |
| SS14-LTP | Micro Commer... | 0.04 $ | 25000 | DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO2... |
| SS14HE3/61T | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO2... |
| SS14FL | ON Semicondu... | 0.04 $ | 45000 | DIODE SCHOTTKY 40V 1A SOD... |
| SS14LHRQG | Taiwan Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 1A SUB... |
| SS14LHRTG | Taiwan Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 1A SUB... |
| SS14E-TP | Micro Commer... | -- | 42000 | DIODE SCHOTTKY 40V 1A SMA... |
| SS14D07VG2LT | C&K | 0.25 $ | 1000 | SWITCH SLIDESlide Switch |
| SS14T3G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 1A SMA... |
| SS14-7000HE3_A/I | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO2... |
| SS14L RHG | Taiwan Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 1A SUB... |
| SS14-7001HE3_A/I | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO2... |
| MP2-SS144-41S1-LR | 3M | 13.5 $ | 1000 | CONN SOCKET |
| SS14D07VG3LTRP | C&K | 0.25 $ | 1000 | SWITCH SLIDESlide Switch |
| SS14L MTG | Taiwan Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 1A SUB... |
| SS14D28G9NS | C&K | 0.25 $ | 1000 | SWITCH SLIDESlide Switch |
| SS14D28G5NS | C&K | 0.25 $ | 1000 | SWITCH SLIDESlide Switch |
| SS14 | ON Semicondu... | -- | 330000 | DIODE SCHOTTKY 40V 1A SMA... |
| SS14L RUG | Taiwan Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 1A SUB... |
| MP2-SS144-41S2-LR | 3M | 0.0 $ | 1000 | CONN SOCKT 144POS 4ROW VE... |
| SS14HE3_A/I | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO2... |
| SS14L M2G | Taiwan Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 1A SUB... |
| SS1428AS-S | 3M | 183.13 $ | 1000 | 3M SAFETY SUNWEAR SS1428A... |
| SS14LSHRVG | Taiwan Semic... | 0.04 $ | 3000 | DIODE SCHOTTKY 40V 1A SOD... |
| SS14-6605HE3J_A/H | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO2... |
| SS14D07VG3LTW | C&K | 0.25 $ | 1000 | SWITCH SLIDESlide Switch |
| SS14-E3/5AT | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO2... |
| SS14LHRFG | Taiwan Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 1A SUB... |
| SS14MHRSG | Taiwan Semic... | 0.06 $ | 3000 | DIODE SCHOTTKY 40V 1A MIC... |
| SS14D07VG3 | C&K | 0.22 $ | 1000 | SWITCH SLIDESlide Switch ... |
| SS14HM2G | Taiwan Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO2... |
| MP2-SS144-41S2-TR30 | 3M | 0.0 $ | 1000 | CONN SOCKT 144POS 4ROW VE... |
| SS14MDH2 | NKK Switches | 1.3 $ | 1090 | SWITCH SLIDE SP3T 100MA 3... |
Diodes - General Purpose, Power, Switchi...
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA SC76Diode Schot...
DIODE GEN PURPOSE DO-204ALDiode
DIODE GEN PURP 400V 1A DO41Diode Standar...
DIODE SCHOTTKY 20V 1A DIE 1=400Diode Sch...
DIODE GEN PURP 400V 500MA D5ADiode Stand...
SS14-6600HE3_A/H Datasheet/PDF