| Allicdata Part #: | SS24S-61HE3J_A/I-ND |
| Manufacturer Part#: |
SS24S-61HE3J_A/I |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Discrete Semiconductor Products |
| Manufacturer: | Vishay Semiconductor Diodes Division |
| Short Description: | DIODE SCHOTTKY 40V 2A DO214AC |
| More Detail: | Diode Schottky 40V 2A Surface Mount DO-214AC (SMA) |
| DataSheet: | SS24S-61HE3J_A/I Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 0 +: | $ 0.00000 |
| Series: | Automotive, AEC-Q101 |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Discontinued at Digi-Key |
| Diode Type: | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 40V |
| Current - Average Rectified (Io): | 2A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 550mV @ 2A |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 200µA @ 40V |
| Capacitance @ Vr, F: | 130pF @ 4V, 1MHz |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | DO-214AC, SMA |
| Supplier Device Package: | DO-214AC (SMA) |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Diodes - Rectifiers - Single are components specialised in rectifying alternating current (AC) to direct current (DC). In more detail, the symbols, application field and working principle of a particular diode - SS24S-61HE3J_A/I is discussed in this paper.
Symbol
The symbols used to represent a SS24S-61HE3J_A/I diode in an electronic circuit are either traditional or simplified. In simplified schematics, the diode is typically represented by the letter D followed by numbers or a shape symbol signifying the diode’s type, along with a curved line connected to one side. As such, this particular diode is commonly represented by D> with a curved line on the left, as shown below.

Application Field
SS24S-61HE3J_A/I diodes are mainly used in rectifying circuits, such as AC to DC power supplies. When a circuit is required to convert and direct current from one direction to another, the SS24S-61HE3J_A/I diode can be applied. Also, this diode is suitable for high frequency applications due to its low leakage current and small total capacitance.
In addition, this particular diode can also be applied for switching and clipping, and voltage clamping. For example, SS24S-61HE3J
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| SS24-E3/51T | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 2A DO2... |
| SS24E06TG2 | C&K | 0.3 $ | 1000 | SWITCH SLIDESlide Switch |
| SS24-E3/52T | Vishay Semic... | -- | 27000 | DIODE SCHOTTKY 40V 2A DO2... |
| SS24LHRUG | Taiwan Semic... | 0.06 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 2A SUB... |
| SS24D07VG5 | C&K | 0.27 $ | 1000 | SWITCH SLIDESlide Switch |
| SS24LHRHG | Taiwan Semic... | 0.05 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 2A SUB... |
| SS24L RHG | Taiwan Semic... | 0.05 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 2A SUB... |
| SS24M1F | Amphenol Sin... | 0.16 $ | 9000 | CONTACT SOCKET 24-26AWG C... |
| SS24-E3/5BT | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 2A DO2... |
| SS24-M3/5BT | Vishay Semic... | 0.09 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 2A 40V DO-... |
| SS24F01G8 | C&K | 0.33 $ | 1000 | SWITCH SLIDESlide Switch |
| SS24V-K06450-CH | KEMET | 0.61 $ | 1000 | COMMON MODE CHOKE 2LN TH2... |
| SS24D07VG5P | C&K | 0.29 $ | 1000 | SWITCH SLIDESlide Switch |
| SS24LHR3G | Taiwan Semic... | 0.06 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 2A SUB... |
| MP2-SS240-51S1-KR | 3M | 22.59 $ | 1000 | CONN SOCKT 240POS 5ROW VE... |
| SS24LHM2G | Taiwan Semic... | 0.05 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 2A SUB... |
| SS24E06TG5PGA | C&K | 0.33 $ | 1000 | SWITCH SLIDESlide Switch |
| SS24-M3/52T | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE SCHOTTKY 2A 40V DO-... |
| SS24LHRTG | Taiwan Semic... | 0.05 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 2A SUB... |
| SS24L RFG | Taiwan Semic... | 0.06 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 2A SUB... |
| SS24L RUG | Taiwan Semic... | 0.06 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 2A SUB... |
| SS24D07VG3PA | C&K | 0.26 $ | 1000 | SWITCH SLIDESlide Switch |
| SS24L MQG | Taiwan Semic... | 0.05 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 2A SUB... |
| SS24L RTG | Taiwan Semic... | 0.05 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 2A SUB... |
| SS24D02VG5 | C&K | 0.29 $ | 1000 | SWITCH SLIDESlide Switch |
| SS24E08CG12 | C&K | 0.32 $ | 1000 | SWITCH SLIDESlide Switch |
| SS24-LTP | Micro Commer... | -- | 1000 | DIODE SCHOTTKY 2A 40V SMA... |
| SS24S-E3/61T | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 2A DO2... |
| MP2-SS240-51S1-TG30 | 3M | 0.0 $ | 1000 | CONN SOCKET 2-FB 240POS 5... |
| SS24H02G4 | C&K | 0.39 $ | 1000 | SWITCH SLIDESlide Switch |
| SS24HR5G | Taiwan Semic... | 0.06 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 2A DO2... |
| SS24FL | ON Semicondu... | -- | 27000 | DIODE SCHOTTKY 40V 2A SOD... |
| SS24T3G | ON Semicondu... | -- | 5000 | DIODE SCHOTTKY 40V 2A SMB... |
| SS24E01A5 | C&K | 0.36 $ | 1000 | SWITCH SLIDESlide Switch |
| SS24V-R20045-CH | KEMET | 1.08 $ | 1000 | CMC 4.5MH 2A 2LN TH4.5mH ... |
| SS24L MTG | Taiwan Semic... | 0.06 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 2A SUB... |
| SS24L RQG | Taiwan Semic... | 0.05 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 2A SUB... |
| MP2-SS240-51S1-TR30 | 3M | 0.0 $ | 1000 | CONN SOCKT 240POS 5ROW VE... |
| SS24LHRQG | Taiwan Semic... | 0.05 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 2A SUB... |
| SS24LHRFG | Taiwan Semic... | 0.06 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 2A SUB... |
Diodes - General Purpose, Power, Switchi...
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA SC76Diode Schot...
DIODE GEN PURPOSE DO-204ALDiode
DIODE GEN PURP 400V 1A DO41Diode Standar...
DIODE SCHOTTKY 20V 1A DIE 1=400Diode Sch...
DIODE GEN PURP 400V 500MA D5ADiode Stand...
SS24S-61HE3J_A/I Datasheet/PDF