| Allicdata Part #: | SS24SHE3J_A/H-ND |
| Manufacturer Part#: |
SS24SHE3J_A/H |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Discrete Semiconductor Products |
| Manufacturer: | Vishay Semiconductor Diodes Division |
| Short Description: | DIODE SCHOTTKY 40V 2A DO214AC |
| More Detail: | Diode Schottky 40V 2A Surface Mount DO-214AC (SMA) |
| DataSheet: | SS24SHE3J_A/H Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 0 +: | $ 0.00000 |
| Series: | Automotive, AEC-Q101 |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Discontinued at Digi-Key |
| Diode Type: | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 40V |
| Current - Average Rectified (Io): | 2A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 550mV @ 2A |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 200µA @ 40V |
| Capacitance @ Vr, F: | 130pF @ 4V, 1MHz |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | DO-214AC, SMA |
| Supplier Device Package: | DO-214AC (SMA) |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
SS24SHE3J_A/H diodes are classified as single rectifiers, and they have a multitude of different uses and applications in a wide variety of industries and devices. These diodes can be used for AC power conversions, for voltage stabilizing circuits, or for switching power supplies. They are also used for various types of protection circuits, such as over-voltage protection, and for surge protection.
The SS24SHE3J_A/H is made from silicon-based semiconductor material, and it is designed for easy surface mounting on PCBs. It has a low forward voltage drop, a fast switching speed, and a high surge current capability of up to 1.5 A. The device offers excellent thermal stability and energy dissipation.
The SS24SHE3J_A/H diodes are also popular for use in high frequency switching applications, such as switching power supplies, radio frequency power supplies, and power converters. They are also used in automotive applications, such as central locking systems and some vehicle computers, as well as in a range of consumer electronics, including set top boxes, DVD players, and lighting equipment.
The working principle of the SS24SHE3J_A/H diodes is based on the fact that they allow electricity to flow in only one direction. This makes it possible for them to be used as a switching device in electronic circuits, allowing currents to flow in a certain direction, while blocking the opposite direction. They are also used as rectifiers, which converts AC power into DC power.
When the diode is forward biased, electricity will be able to flow easily through the diode in the direction of the arrow on the diode. This is referred to as the forward direction conduction, and the voltage across the diode will be low. However, if the voltage is reversed, the diode will be reverse-biased, and the current will not be able to flow in the opposite direction. This is known as the reverse direction blocking.
The SS24SHE3J_A/H diodes have a high current rating and a low forward voltage drop, which makes them ideal for use in power supply applications, such as AC to DC power converters, and high frequency switching power supplies. They are also used in protection circuits and switching applications where their ability to conduct in the forward direction and block in the reverse direction is beneficial. The diode\'s low forward voltage drop also makes them suitable for use in high frequency switching power supplies, where the voltage drop needs to be kept as low as possible.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| SS24-E3/51T | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 2A DO2... |
| SS24E06TG2 | C&K | 0.3 $ | 1000 | SWITCH SLIDESlide Switch |
| SS24-E3/52T | Vishay Semic... | -- | 27000 | DIODE SCHOTTKY 40V 2A DO2... |
| SS24LHRUG | Taiwan Semic... | 0.06 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 2A SUB... |
| SS24D07VG5 | C&K | 0.27 $ | 1000 | SWITCH SLIDESlide Switch |
| SS24LHRHG | Taiwan Semic... | 0.05 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 2A SUB... |
| SS24L RHG | Taiwan Semic... | 0.05 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 2A SUB... |
| SS24M1F | Amphenol Sin... | 0.16 $ | 9000 | CONTACT SOCKET 24-26AWG C... |
| SS24-E3/5BT | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 2A DO2... |
| SS24-M3/5BT | Vishay Semic... | 0.09 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 2A 40V DO-... |
| SS24F01G8 | C&K | 0.33 $ | 1000 | SWITCH SLIDESlide Switch |
| SS24V-K06450-CH | KEMET | 0.61 $ | 1000 | COMMON MODE CHOKE 2LN TH2... |
| SS24D07VG5P | C&K | 0.29 $ | 1000 | SWITCH SLIDESlide Switch |
| SS24LHR3G | Taiwan Semic... | 0.06 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 2A SUB... |
| MP2-SS240-51S1-KR | 3M | 22.59 $ | 1000 | CONN SOCKT 240POS 5ROW VE... |
| SS24LHM2G | Taiwan Semic... | 0.05 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 2A SUB... |
| SS24E06TG5PGA | C&K | 0.33 $ | 1000 | SWITCH SLIDESlide Switch |
| SS24-M3/52T | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE SCHOTTKY 2A 40V DO-... |
| SS24LHRTG | Taiwan Semic... | 0.05 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 2A SUB... |
| SS24L RFG | Taiwan Semic... | 0.06 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 2A SUB... |
| SS24L RUG | Taiwan Semic... | 0.06 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 2A SUB... |
| SS24D07VG3PA | C&K | 0.26 $ | 1000 | SWITCH SLIDESlide Switch |
| SS24L MQG | Taiwan Semic... | 0.05 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 2A SUB... |
| SS24L RTG | Taiwan Semic... | 0.05 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 2A SUB... |
| SS24D02VG5 | C&K | 0.29 $ | 1000 | SWITCH SLIDESlide Switch |
| SS24E08CG12 | C&K | 0.32 $ | 1000 | SWITCH SLIDESlide Switch |
| SS24-LTP | Micro Commer... | -- | 1000 | DIODE SCHOTTKY 2A 40V SMA... |
| SS24S-E3/61T | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 2A DO2... |
| MP2-SS240-51S1-TG30 | 3M | 0.0 $ | 1000 | CONN SOCKET 2-FB 240POS 5... |
| SS24H02G4 | C&K | 0.39 $ | 1000 | SWITCH SLIDESlide Switch |
| SS24HR5G | Taiwan Semic... | 0.06 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 2A DO2... |
| SS24FL | ON Semicondu... | -- | 27000 | DIODE SCHOTTKY 40V 2A SOD... |
| SS24T3G | ON Semicondu... | -- | 5000 | DIODE SCHOTTKY 40V 2A SMB... |
| SS24E01A5 | C&K | 0.36 $ | 1000 | SWITCH SLIDESlide Switch |
| SS24V-R20045-CH | KEMET | 1.08 $ | 1000 | CMC 4.5MH 2A 2LN TH4.5mH ... |
| SS24L MTG | Taiwan Semic... | 0.06 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 2A SUB... |
| SS24L RQG | Taiwan Semic... | 0.05 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 2A SUB... |
| MP2-SS240-51S1-TR30 | 3M | 0.0 $ | 1000 | CONN SOCKT 240POS 5ROW VE... |
| SS24LHRQG | Taiwan Semic... | 0.05 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 2A SUB... |
| SS24LHRFG | Taiwan Semic... | 0.06 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 2A SUB... |
Diodes - General Purpose, Power, Switchi...
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA SC76Diode Schot...
DIODE GEN PURPOSE DO-204ALDiode
DIODE GEN PURP 400V 1A DO41Diode Standar...
DIODE SCHOTTKY 20V 1A DIE 1=400Diode Sch...
DIODE GEN PURP 400V 500MA D5ADiode Stand...
SS24SHE3J_A/H Datasheet/PDF