| Allicdata Part #: | SSL0.75SVBULKSPOOL-ND |
| Manufacturer Part#: |
SSL0.75SV BULK SPOOL |
| Price: | $ 146.40 |
| Product Category: | Cables, Wires - Management |
| Manufacturer: | Techflex |
| Short Description: | SLEEVING 3/4" X 100' SILVER |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | SSL0.75SV BULK SPOOL Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 20 +: | $ 133.08700 |
Specifications
| Color: | Silver |
| Width: | -- |
| Material Flammability Rating: | Non Flammable |
| Features: | Chemical Resistant, Clean Cut, Tight Weave |
| Environment Protection: | UV Resistant |
| Liquid Protection: | Salt Water Resistant |
| Abrasion Protection: | Abrasion Resistant |
| Heat Protection: | Flame Resistant, Heat Resistant |
| Operating Temperature: | -- |
| Wall Thickness: | 0.013" (0.33mm) |
| Length: | 100' (30.48m) |
| Series: | Flexo® Stainless Steel XC |
| Material: | Stainless Steel (SS), 304, Halogen Free |
| Diameter - Outside, Non-Expanded: | -- |
| Diameter - Inside, Expanded: | 1.250" (31.75mm) |
| Diameter - Inside, Non-Expanded: | 0.750" (19.05mm) |
| Type Attributes: | Expandable |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Type: | Sleeving |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Part Status: | Active |
Related Products
Search Part number : "SSL0" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| SSL015PC2DC016N | TE Connectiv... | 129.98 $ | 1000 | SSL015PC2DC016N = WDUALOB... |
| SSL025PC2DC024N | TE Connectiv... | 141.02 $ | 1000 | WDUALOBE CONNECTORPositio... |
| SSL015L2AQ | TE Connectiv... | 85.37 $ | 1000 | SSL015L2AQ = SMT CONN |
| SSL037PC2DC096N | TE Connectiv... | 260.35 $ | 1000 | SSL037PC2DC096N = WDUALOB... |
| SSL009SC2DC003 | TE Connectiv... | 82.19 $ | 1000 | CONN RCPT 9POS 30AWG 3IN9... |
| SSL015M6N | TE Connectiv... | 192.4 $ | 1000 | SSL015M6N = THRU-HOLE |
| SSL005T2HN | TE Connectiv... | 101.45 $ | 1000 | SSL005T2HN = SMT CONN |
| SSL005M6CN | TE Connectiv... | 160.12 $ | 1000 | SSL005M6CN = THRU-HOLE |
| SSL025PC2DC020N | TE Connectiv... | 141.02 $ | 1000 | CONN PLUG 25POS 30AWG 20I... |
| SSL025L23N | TE Connectiv... | 126.72 $ | 1000 | SSL025L23N = SMT CONN |
| SSL009L2HN | TE Connectiv... | 64.59 $ | 1000 | CONN RCPT 9POS HORIZON SM... |
| SSL015L2CN | TE Connectiv... | 79.85 $ | 1000 | SSL015L2CN = SMT CONN |
| SSL005PC3DX016N | TE Connectiv... | 33.31 $ | 1000 | SSL005PC3DX016N = WDUALOB... |
| SSL009M6A | TE Connectiv... | 187.71 $ | 1000 | SSL009M6A = THRU-HOLE |
| SSL025PC0DC012M | TE Connectiv... | 105.55 $ | 1000 | WDUALOBE CONNECTORPositio... |
| SSL015L4N | TE Connectiv... | 79.85 $ | 1000 | SSL015L4N = SMT CONN |
| SSL009PC2DC018N | TE Connectiv... | 82.17 $ | 1000 | CONN PLUG 9POS 30AWG 18IN... |
| SSL037B5N | TE Connectiv... | 142.95 $ | 1000 | SSL037B5N = SMT CONN |
| SSL015PC0DX012M | TE Connectiv... | 121.52 $ | 1000 | SSL015PC0DX012M = WDUALOB... |
| SSL009PC2DM010N | TE Connectiv... | 80.68 $ | 1000 | CONN PLUG 9POS 30AWG 10IN... |
| SSL009M6N | TE Connectiv... | 158.97 $ | 1000 | SSL009M6N = THRU-HOLE |
| SSL025M6H | TE Connectiv... | 202.1 $ | 1000 | SSL025M6H = THRU-HOLE |
| SSL00911500PCN | TE Connectiv... | 55.51 $ | 1000 | CONN PLUG 9POS LCP SOLDER... |
| SSL025L2HN | TE Connectiv... | 109.47 $ | 1000 | SSL025L2HN = SMT CONN |
| SSL005SC3DM024N | TE Connectiv... | 69.69 $ | 1000 | CONN RCPT 5POS 32AWG 24IN... |
| SSL0.13SV100 | Techflex | 72.07 $ | 16 | SLEEVING 1/8" X 100' SILV... |
| SSL0.75SV BULK SPOOL | Techflex | 146.4 $ | 1000 | SLEEVING 3/4" X 100' SILV... |
| SSL025SC2DC036N | TE Connectiv... | 162.67 $ | 1000 | SSL025SC2DC036N = WDUALOB... |
| SSL025M6AN | TE Connectiv... | 150.39 $ | 1000 | SSL025M6AN = THUR-HOLE |
| SSL009PC2DC024N | TE Connectiv... | 83.24 $ | 1000 | WDUALOBE CONNECTOR9 Posit... |
| SSL025SC2DC006 | TE Connectiv... | 137.75 $ | 1000 | CONN RCPT 25POS 30AWG 6IN... |
| SSL015PC2DC024M | TE Connectiv... | 126.67 $ | 1000 | SSL015PC2DC024M = WDUALOB... |
| SSL0.38SV100 | Techflex | 94.17 $ | 24 | SLEEVING 3/8" X 100' SILV... |
| SSL009SC2DM006N | TE Connectiv... | 84.43 $ | 1000 | CONN SOCKET 9POS 30AWG 6"... |
| SSL015PC2DC008N | TE Connectiv... | 127.38 $ | 1000 | CONN PLUG 15POS 30AWG 8IN... |
| SSL0.50SV | Techflex | 78.67 $ | 28 | SLEEVING 1/2" X 50' SILVE... |
| SSL009PC2DC006N | TE Connectiv... | 79.39 $ | 1000 | CABLE ASSY PLUG 9POS 30AW... |
| SSL025SC2DC006N | TE Connectiv... | 140.68 $ | 1000 | CONN RCPT 25POS 30AWG 6IN... |
| SSL005PC0DC006N | TE Connectiv... | 59.97 $ | 1000 | CONN PLUG 5POS 28AWG 6IN5... |
| SSL009SC2DC012 | TE Connectiv... | 87.78 $ | 1000 | CONN RCPT 9POS 30AWG 12IN... |
Latest Products
G2002IN NA005
SLEEVING 2" X 100' NATURAL
CLT50F-4M20
SLIT WRAP 0.512" X 4000' BLACK
G1701/8 BK002
SLEEVING 1/8" X 500' BLACK
WWN2.00BK50
SELF WRAP 2" X 50' BLACK
NSN2.00BK
SLEEVING 2" X 200' BLACK
170-03103
SLEEVING 3/8" X 125' WHITE
SSL0.75SV BULK SPOOL Datasheet/PDF