T37037-20-0 Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
T37037-20-0-ND
Manufacturer Part#:
T37037-20-0
Product Category:
Connectors, Interconnects
Manufacturer: Curtis Industries
Short Description: CONN BARRIER STRP 20CIRC 0.375"
More Detail: 20 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector...
DataSheet: T37037-20-0 datasheetT37037-20-0 Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Top Termination: --
Material Flammability Rating: UL94 V-0
Material - Insulation: Polypropylene (PP)
Operating Temperature: 105°C
Mounting Type: Chassis, Panel; Through Hole
Terminal Screw Finish: --
Terminal Screw Material: --
Color: --
Features: Flange
Barrier Type: 3 Wall (Tri)
Bottom Termination: Quick Connect (0.110")
Series: 37000
Wire Gauge: 12-22 AWG
Voltage Rating: 300V
Current Rating: 20A
Number of Rows: 1
Pitch: 0.375" (9.53mm)
Number of Wire Entries: 20
Number of Circuits: 20
Terminal Block Type: Barrier Block
Part Status: Active
Packaging: Bulk
Description
Terminal blocks are used to provide a secure, reliable connection between two or more electric parts. The T37037-20-0 features a 5mm pitch terminal block, which is typically used for power distribution and signal switching. The terminal block is applicable in all types of industrial systems and equipment, including motor, process control and automation applications. The terminal block is also used in applications that require high power and reliability.
In addition to the features mentioned above, the T37037-20-0 is also designed with an insulation rating of 600V. This ensures that the terminal block is safe for use in electrical applications. Furthermore, the terminal block also features a durable and robust design, which makes it suitable for use in harsh industrial environments.