T38055-20-0 Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
T38055-20-0-ND
Manufacturer Part#:
T38055-20-0
Product Category:
Connectors, Interconnects
Manufacturer: Curtis Industries
Short Description: CONN BARRIER STRP 20CIRC 0.375"
More Detail: 20 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector...
DataSheet: T38055-20-0 datasheetT38055-20-0 Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Top Termination: Screws (Not Included)
Material Flammability Rating: UL94 V-0
Material - Insulation: Polypropylene (PP)
Operating Temperature: 105°C
Mounting Type: Chassis, Panel
Terminal Screw Finish: --
Terminal Screw Material: --
Color: --
Features: Flange
Barrier Type: 2 Wall (Dual)
Bottom Termination: Quick Connect (0.250")
Series: 38000
Wire Gauge: 12-22 AWG
Voltage Rating: 300V
Current Rating: 20A
Number of Rows: 1
Pitch: 0.375" (9.53mm)