| Allicdata Part #: | TAP600K5R0E-ND |
| Manufacturer Part#: |
TAP600K5R0E |
| Price: | $ 72.91 |
| Product Category: | Resistors |
| Manufacturer: | Ohmite |
| Short Description: | RES CHAS MNT 5 OHM 10% 600W |
| More Detail: | 5 Ohms ±10% 600W Thick Film Chassis Mount Resistor |
| DataSheet: | TAP600K5R0E Datasheet/PDF |
| Quantity: | 24 |
| 1 +: | $ 66.27600 |
| 10 +: | $ 62.13350 |
| 25 +: | $ 57.99150 |
| 50 +: | $ 53.84950 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Failure Rate: | -- |
| Package / Case: | Box |
| Lead Style: | M5 Threaded |
| Height - Seated (Max): | 1.280" (32.50mm) |
| Size / Dimension: | 2.559" L x 2.362" W (65.00mm x 60.00mm) |
| Mounting Feature: | Flanges |
| Coating, Housing Type: | Epoxy Coated |
| Features: | -- |
| Series: | TAP600 |
| Temperature Coefficient: | ±150ppm/°C |
| Composition: | Thick Film |
| Power (Watts): | 600W |
| Tolerance: | ±10% |
| Resistance: | 5 Ohms |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Today, Chassis Mount Resistors is one of the most popular components, and there are many series products, TAP600K5R0E can be one of them. Designed to provide reliable electrical performance and ensure system integrity, this type of resistors has the advantages of high power rating, good thermal performance, short lead times and low cost.
TAP600K5R0E is designed to resistive loads in the automotive and industrial applications, and it has very wide application field. These resistors are often used in power distribution modules, ignition systems, motor drive applications, ECUs and fuses, and many other usage like mobile phone, cameras, LCD displays and so on. Furthermore, the maximum power rating of this type of resistors can reach 600W.
TAP600K5R0E adopts innovative technology and advanced design to guarantee its outstanding performance. The resistors are densely packed with ceramic materials, which are greatly assists with good thermal performance and high power rating. They also have a wire-bonded terminations to providing better mechanical strength andelectrical contact. What\'s more, the insulated material is matched with the chassis holes and it is easily assembled to a board or chassis, and it can endure harsh environmental conditions.
The working principle of TAP600K5R0E is very simple. The resistors consist of two terminals which are separated by a ceramic and insulated material. When the electrical current flows through the resistors, it will create resistance to the current, and it produces heat during the process, in order to dissipate the heat, the thermal performance of those material plays an important role. The electrical power of the current determines the temperature of the resistor, the higher the power is, the higher the temperature could be.
In summary, TAP600K5R0E chassis mount resistors are designed for power distribution modules, ignition systems, motor drive applications, ECUs and fuses, and it is reliable and high efficient during operation. What\'s notable is its excellent thermal performance and maximum power rating, which can reach 600W.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| TAP686K010HSB | AVX Corporat... | 0.56 $ | 1000 | CAP TANT 68UF 10V 10% RAD... |
| TAP685M016SCS | AVX Corporat... | 0.15 $ | 1000 | CAP TANT 6.8UF 16V 20% RA... |
| TAP686M020HSB | AVX Corporat... | 2.63 $ | 91 | CAP TANT 68UF 20V 20% RAD... |
| TAP685K035FCS | AVX Corporat... | 0.21 $ | 1000 | CAP TANT 6.8UF 35V 10% RA... |
| TAP650J1K0E | Ohmite | 89.98 $ | 10 | 650W HEATSINKABLE 1000 OH... |
| TAP685K010CRW | AVX Corporat... | 0.15 $ | 1000 | CAP TANT 6.8UF 10V 10% RA... |
| TAP650J10RE | Ohmite | 89.98 $ | 9 | 650W HEATSINKABLE 10 OHM1... |
| TAP685K025SRW | AVX Corporat... | 0.19 $ | 1000 | CAP TANT 6.8UF 25V 10% RA... |
| TAP685M016CRW | AVX Corporat... | 0.15 $ | 1000 | CAP TANT 6.8UF 16V 20% RA... |
| TAP686K016SCS | AVX Corporat... | 1.73 $ | 472 | CAP TANT 68UF 16V 10% RAD... |
| TAP686M016BRW | AVX Corporat... | 0.78 $ | 1000 | CAP TANT 68UF 16V 20% RAD... |
| TAP686K020HSB | AVX Corporat... | 1.8 $ | 1000 | CAP TANT 68UF 20V 10% RAD... |
| TAP686K025CRW | AVX Corporat... | 1.69 $ | 1000 | CAP TANT 68UF 25V 10% RAD... |
| TAP686K020CCS | AVX Corporat... | 2.63 $ | 500 | CAP TANT 68UF 20V 10% RAD... |
| TAP685K020CRW | AVX Corporat... | 0.18 $ | 1000 | CAP TANT 6.8UF 20V 10% RA... |
| TAP685M025BRW | AVX Corporat... | 0.2 $ | 1000 | CAP TANT 6.8UF 25V 20% RA... |
| TAP685M050CRW | AVX Corporat... | 0.66 $ | 1000 | CAP TANT 6.8UF 50V 20% RA... |
| TAP600KR50E | Ohmite | 108.27 $ | 15 | RES CHAS MNT 0.5 OHM 10% ... |
| TAP685K020GSB | AVX Corporat... | 0.2 $ | 1000 | CAP TANT 6.8UF 20V 10% RA... |
| TAP650J100E | Ohmite | 89.98 $ | 8 | 650W HEATSINKABLE 100 OHM... |
| TAP685K035BRW | AVX Corporat... | 0.2 $ | 1000 | CAP TANT 6.8UF 35V 10% RA... |
| TAP685M006SRW | AVX Corporat... | 0.11 $ | 1000 | CAP TANT 6.8UF 6.3V 20% R... |
| TAP600K2R0E | Ohmite | 72.91 $ | 84 | RES CHAS MNT 2 OHM 10% 60... |
| TAP684K035FCS | AVX Corporat... | 0.13 $ | 1000 | CAP TANT 0.68UF 35V 10% R... |
| TAP685K035SCS | AVX Corporat... | 0.45 $ | 10864 | CAP TANT 6.8UF 35V 10% RA... |
| TAP685M025SPA | AVX Corporat... | 0.2 $ | 1000 | CAP TANT 6.8UF 25V 20% RA... |
| TAP600K3R0E | Ohmite | 72.91 $ | 48 | RES CHAS MNT 3 OHM 10% 60... |
| TAP685J035CRW | AVX Corporat... | 0.25 $ | 1000 | CAP TANT 6.8UF 35V 5% RAD... |
| TAP685K016SCS | AVX Corporat... | 0.41 $ | 3565 | CAP TANT 6.8UF 16V 10% RA... |
| TAP686M010SRW | AVX Corporat... | 0.57 $ | 1000 | CAP TANT 68UF 10V 20% RAD... |
| TAP686M025FCS | AVX Corporat... | 2.06 $ | 1000 | CAP TANT 68UF 25V 20% RAD... |
| TAP600K5R0E | Ohmite | 72.91 $ | 24 | RES CHAS MNT 5 OHM 10% 60... |
| TAP685M016CCS-LF | AVX Corporat... | 0.0 $ | 1000 | CAP TANT 6.8UF 16V 20% RA... |
| TAP686K006CCS | AVX Corporat... | 0.25 $ | 1000 | CAP TANT 68UF 6.3V 10% RA... |
| TAP684M035SLZ | AVX Corporat... | 0.1 $ | 1000 | CAP TANT 0.68UF 35V 20% R... |
| TAP686K010CRS | AVX Corporat... | 0.53 $ | 1000 | CAP TANT 68UF 10V 10% RAD... |
| TAP686K016CCS | AVX Corporat... | 0.79 $ | 1000 | CAP TANT 68UF 16V 10% RAD... |
| TAP684M035HSB | AVX Corporat... | 0.13 $ | 1000 | CAP TANT 0.68UF 35V 20% R... |
| TAP686K010FCS | AVX Corporat... | 0.56 $ | 1000 | CAP TANT 68UF 10V 10% RAD... |
| TAP684K035HSB | AVX Corporat... | 0.13 $ | 1000 | CAP TANT 0.68UF 35V 10% R... |
AH100 10K 5% E66 E310 kOhms 5% 100W Wire...
RES CHAS MNT 4.7K OHM 5% 160W4.7 kOhms 5...
RES CHAS MNT 6.81 OHM 1% 20W6.81 Ohms 1%...
RES CHAS MNT 124 OHM 1% 20W124 Ohms 1% 2...
RES CHAS MNT 221 OHM 1% 20W221 Ohms 1% 2...
RES CHAS MNT 2.2 OHM 1% 30W2.2 Ohms 1% 3...
TAP600K5R0E Datasheet/PDF